Науковий вісник Одеського національного економічного університету 2015, 2, 26-42

Історичні аспекти розвитку методології вивчення смертності

Вітковська Катерина
кандидат економічних наук, доцент, Одеський національний економічний університет, e-mail:katerinavit@ukr.net

Гарапко Н. Нормативно-правове регулювання спільної діяльності: симбіоз бухгалтерських та правових нормативних документів./ Н. Гарапко // Науковий вісник Одеського національного економічного університету: зб. наук. праць; за ред.: М.Д. Балджи (голов. ред.). (ISSN 2409-9260). – Одеса: Одеський національний економічний університет. – 2015. – № 2(222). – С. 26-41.

Однією з головних ознак сучасної демографічної кризи є надзвичайно смертність, яка залишається основним чинником природного скорочення чисельності населення. Сьогодні вкрай необхідні швидкі та зважені соціально – економічні та демографічні заходи, що ґрунтуються на детальному науковому аналізі широкого спектру показників, що відображають перебіг демографічних процесів. Це потребує систематичного удосконалення методологічних підходів до вивчення та аналізу смертності. А це неможливо без розгляду основних історичних етапів в розвитку та становленні методології дослідження смертності з метою їх удосконалення з урахуванням тенденцій сьогодення, що ї обумовило вибір теми дослідження. У статті проаналізовані існуючі методологічні підходи до поставленої проблематики, а також показано, що сьогодні в Україні існує значна регіональна диференціація рівнів смертності, що обумовлює необхідність більш детального аналізу впливу різних причин на динаміку смертності та середньої тривалості життя населення окремих територій. Це можливо зробити за допомогою побудови регіональних таблиць смертності за причинами. Також надані рекомендацій відносно подальшого удосконалення методики аналізу смертності за причинами.

смертність, методи, таблиці смертності, причини смерті, система показників, регіональна диференціація.

JEL classification: J19

УДК: 314.48:93/94

1. Боярский А.Я. Население и методы его изучения / А.Я. Боярский. – М.: Статистика, 1975. – 264 с.
  2. Паевский В.В. О вероятности смерти от отдельных причин / В.В.Паевский // Гигиена и эпидемиология. – 1931. - №8-9. – С.27-29.
  3. Вітковська К.В. Щодо питання про побудову таблиць смертності за причинами для окремих регіонів України / К.В.Вітковська // Вісник соціально-економічних досліджень. Вип.25 / Одес. держ. екон. ун-т. – Одеса: ОДЕУ – 2007. - №25. – С. 51-57.
  4. Вітковська К.В. Особливості формування сучасного рівня смертності в Україні / К.В.Вітковська // Вісник Хмельницького національного університету. – 2007. - №2. – С. 197-201.
  5. Вітковська К.В. Оцінка резервів підвищення тривалості життя населення на регіональному рівні / К.В.Вітковська // Вісник соціально-економічних досліджень. Вип.25 / Одес. держ. екон. ун-т. – Одеса: ОДЕУ – 2007. - №40. – С. 227-232.
  6. Підгорний А.З., Вітковська К.В. Регіональні проблеми демографічної ситуації / А.З.Підгорний, К.В.Вітковська // Система державної статистики в Україні: сучасний стан, проблеми, перспективи: Матеріали науково-практичної конференції з нагоди Дня працівників статистики. – К. – 2006. – С. 128-135.
  7. Офіційний сайт Державної служби статистики в Україні [Електронний ресурс] – Режим доступу: www.ukr.stat.gov.ua.