Науковий вісник Одеського національного економічного університету 2015, 2, 99-114

Оцінювання вартості підприємства за умови його реструктуризації

Рєпіна Інна
доктор економічних наук, доцент, професор кафедри економіки підприємств, ДВНЗ «Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана», e-mail:rephouse@mail.ru

Хаперскова Вікторія
магістрант кафедри економіки підприємств, ДВНЗ «Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана», e-mail:rephouse@mail.ru

Рєпіна І., Хаперскова В. Оцінювання вартості підприємства за умови його реструктуризації. / І. Рєпіна, В. Хаперскова // Науковий вісник Одеського національного економічного університету: зб. наук. праць; за ред.: М.Д.Балджи (голов.ред.). (ISSN 2409-9260). – Одеса: Одеський національний економічний університет. – 2015. – № 2(221). – С. 99-114.

У статті проілюстровано загострення кризових явищ, що перешкоджає успішному веденню підприємницької діяльності та актуалізовано потребу в реструктуризації українських підприємств. На теоретичному рівні: критично проаналізовано тлумачення поняття «реструктуризація підприємства», на основі їх систематизації виділено концептуальні підходи науковців щодо розкриття його сутності, а також надано узагальнююче визначення поняття «реструктуризація підприємства». На методичному рівні: розглянуто методичні підходи та конкретні методи оцінювання вартості підприємства, обґрунтовано доцільність та сфера їх використання. На прикладному рівні: запропоновано алгоритм оцінювання вартості підприємства за умови його реструктуризації, який інтегрує процеси інвестиційного аналізу та прогнозування, визначення вільного грошового потоку, розрахунку ставки дисконтування, залишкової вартості та вартості підприємства за умови реструктуризації.

кризова ситуація, реструктуризація, вартісна оцінка, підприємство, вільний грошовий потік, дисконтування.

JEL classification: G34

УДК: 330.1: 658

1. Аистова М.Д. Реструктуризация предприятий: вопросы управления. Стратегии, координация структурных параметров
  2. Білик М. Сутність та класифікація реструктуризації державних підприємств / М. Білик // Економіст. – 2011. – № 1. – С. 96–99 с.
  3. Кукоба О.В. Сучасні новації в теорії менеджменту реорганізаційних процесів на підприємствах / О.В.Кукоба / Стратегія економічного розвитку України (Ulrichsweb Global Serials Directory (США), Національна бібліотека України імені В.І.Вернадського). Науковий журнал. – № 35. – 2014. – С. 40-50
  4. Мендрул О.Г., Калиниченко Л.Ф. Управління активами підприємства в процесі реструктуризації // Державний інформаційний бюлетень про приватизацію. – 2000. – №6. – С. 75-77.
  5. Хокканен Т. Практический опыт реструктуризации российских предприятий // Проблемы теории и практики управления. – 1998. – №6. – С. 96-102.
  6. Отенко И.П. Организационно-экономический механизм реструктуризации предприятия. Научное издание / И.П. Отенко, Н.А. Москаленко. – Харьков: Изд. ХНЭУ, 2005. – 216 с.
  7. Тутунджян А. К. Реструктуризация предприятий в условиях перехода к рыночной экономике: проблемы теории и практики / А. К. Тутунджян. – М. : ЗАО "Издательство "Экономика", 2012. – 262 с.
  8. Штангрет А. М. Реструктуризаційні процеси на поліграфічних підприємствах / А. М. Штангрет // Наукові записки. – Львів : Українська академія друкарства, 2009. – Вип. 4. – С. 23–25.
  9. Райзберг Б. А. Современный экономический словарь / Б. А. Райзберг, Л. Ш. Лозовский, Е. Б. Стародуб цева. – 5-е изд., перераб. и доп. – М. : ИНФРА-М, 2009. – 495 с.
  10. Кльосова О.Ф. Методичні підходи до оцінки вартості підприємства в процесі реструктуризації // Економіка та управління підприємствами. – 2014. – №1. – С. 49-52.
  11. Методи оцінки вартості підприємств [Електронний ресурс] / Навчальний матеріал. – Режим доступу:http://www. gendocs.ru._0016.pdf.
  12. Захарченко Е.С. Оценка стоимости предприятия в процессе реструктуризации путем слияния: дисс. …канд. экон. наук: 08.00.10. – Ростов-на-Дону, 2014. – 176 с.
  13. Круш, П. В. Оцінка бізнесу [Текст] / П. В. Круш, С. В. Поліщук. – К.: Центр навчальної літератури, 2004. – 264 с.
  14. Чеметов А. В. Повышение стоимости предприятия на основе реструктуризации бизнеса [Электронный ресурс] / А. В. Чеметов. – Режим доступа: http://www.smartcat.ru/Management/NetWorth.shtml.
  15. Жорова Є.Р. Оцінка вартості підприємства як індикатор ефективності управлінської діяльності / Жорова Є.Р. // Вісник НТУ «ХПІ».– Харків: НТУ «ХПІ». – 2013. – № 50(1023). – С. 41–49.