Науковий вісник Одеського національного економічного університету 2015, 3, 51-65

Гарбар Жанна
магістрант, Одеський національний економічний університет, e-mail:postmaster@onaft.edu.ua

Гарбар Жанна. Небанківські фінансові інститути в системі формування конкурентного середовища на фінансовому ринку / Ж. Гарбар // Науковий вісник Одеського національного економічного університету: зб. наук. праць; за ред.: М.Д. Балджи (голов. ред.). (ISSN 2409-9260). – Одеса: Одеський національний економічний університет. – 2015. – № 3(223). – С. 51-65.

Узагальнено та удосконалено теоретичні підходи до визначення конкурентних переваг небанківських фінансових інститутів. Виявлено конкурентні переваги небанківських фінансових інститутів в Україні. Проаналізовано кількісні та якісні показники розвитку небанківських фінансових інститутів. З’ясовано форми взаємодії комерційних банків з небанківськими фінансовими інститутами. Визначено чинники переважання банків над небанківськими фінансовими інститутами. З’ясовано, що цільові ринки банківського і страхового секторів за визначеними сегментами перетинаються, проте вони є різноспрямованими. Виявлено, що кредитні спілки можуть бути конкурентами банків у сфері залучення депозитів. Доведено, що небанківські фінансові інститути мають значний потенціал розширення своєї діяльності на ринку кредитних ресурсів. Обґрунтовано заходи підвищення конкурентоспроможності небанківських фінансових інститутів через зростання якості контролю у сфері державного регулювання фінансового ринку.

небанківські фінансові інститути, страхові компанії, недержавні пенсійні фонди, кредитні спілки, інститути спільного інвестування.

JEL classification: G19

УДК: 336.73:336.76(045)

1. Версаль Н. І. Фінансове посередництво в Україні : теоретичні та практичні аспекти / Н. І. Версаль // Фінанси України. – 2005. – № 9. – С. 99–107.
  2. Зимовець В. В. Фінансове посередництво : [навч. посіб.] / В. В. Зимовець, С. П. Зубик. – К. 3. Каракулова І. С. Інвестиційний напрям взаємодії банків і небанківських фінансових інститутів в Україні / І. С. Каракулова // Вісник Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Серія «Економіка». – 2007. – Вип. 92. – С. 46-48.
  3. Корнєєв В. В. Модифікація форм фінансового посередництва в Україні / В. В. Корнєєв // Фінанси України. – 2008. – № 1. – С. 77–85.
  4. Корнєєв В. В. Фінансові посередники як інститути розвитку : [монографія] / В. В. Корнєєв. – К. : Основа, 2007. – 192 с.
  5. Криклій А. С. Небанківські фінансові інститути на ринку фінансових послуг України : питання теорії та практики / А. С. Криклій, І. С. Каракулова. – К. : Репрографіка, 2007. – 516 с.
  6. Науменкова С. В. Інституційний розвиток фінансового сектору України / С. В. Науменкова, С. В. Міщенко // Фінанси України. - 2008. - № 7. - С. 53-71.
  7. Науменкова С. В., Міщенко С. В. Розвиток фінансового сектору України в умовах формування нової фінансової архітектури : [монографія] / С. В. Науменкова, С. В. Міщенко. – К. : Центр наукових досліджень НБУ, Університет банківської справи НБУ, 2009. – 384 с.
  8. Офіційний сайт Національної комісії, що здійснює державне регулювання в сфері ринків фінансових послуг України [Електронний ресурс]. - Режим доступу : http://www.dfp.gov.ua.
  9. Офіційний сайт Національного банку України [Електронний ресурс]. - Режим доступу : http://www.bank.gov.ua.
  10. Яременко О. Тенденції посткризового розвитку фінансових інститутів [Текст] / О. Яременко // Економіка України. – 2010. - № 3. – С. 88-95.