Науковий вісник Одеського національного економічного університету 2015, 6, 145-159

Кузнецова Інна
доктор економічних наук, професор, Одеський національний економічний університет, e-mail:oneu.oda@ukr.net

Відоменко Ірина
Одеська національна академія харчових технологій, e-mail:postmaster@onaft.edu.ua

Кузнецова Інна, Відоменко Ірина. Управління витратами в процесі маркетингової діяльності підприємства: методичний підхід. / І. Кузнецова, І. Відоменко // Науковий вісник Одеського національного економічного університету: зб. наук. праць; за ред.: М.Д.Балджи (голов.ред.). (ISSN 2409-9260). – Одеса: Одеський національний економічний університет. – 2015. – № 6(226). – С. 145-159.

Доведено істотне значення управління витратами в процесі маркетингової діяльності підприємства як головної складової збільшення його прибутку. Систематизовано методи планування витрат на маркетинг за групами: експертних оцінок, екстраполяції, нормативні, відповідності конкурентам, оптимізації. За результатами аналізу методів планування витрат на маркетинг визначено їх переваги та недоліки. До основних недоліків розглянутих методів віднесено: недостатня обґрунтованість розрахунку показників; відсутність об'єктивної вихідної інформації (узгодженої з цільовими показниками) для прийняття рішення та складність у її отриманні; нелогічність обраних взаємозв’язків між збутом та витратами на маркетинг; відсутність врахування особливостей товарних груп і сегментів ринку; агрегованість результатів. Доведено, що кошторисний метод усуває недоліки розглянутих методів та найбільш повно відповідає вимогам системи управління витратами підприємства. Розроблено послідовність формування витрат на маркетинг за кошторисним методом, яка надає можливість формалізувати дії менеджера з маркетингу.

управління витратами; маркетингова діяльність; витрати на маркетинг; методи планування; кошторисний метод; процес управління.

JEL classification: M31

1. Козаченко Г.В. Аналіз використання сучасних методів управління витратами підприємства / Г.В. Козаченко, Ю.С. Погорелов // Вісник Хмельницького національного університету, 2006.  №4.  С.14-18
  2. Коновалова Г.И. Проблемы управления затратами на промышленном предприятии и способы их решения / Г.И. Коновалова // Менеджмент в России и за рубежом.  2008.  № 1.  С. 97-99
  3. Управление затратами на предприятии / В.Г. Лебедев, Т.Г. Дроздова, В.П. Кустарев и др.: Под общ. ред. Г.А. Краюхина.  СПб.: «Издательский дом «Бизнес-пресса», 2000.  277 с.
  4. Нападовська Л.В. Управлінський облік: Монографія / Л.В. Нападовська // Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2000.  450с.
  5. Столярчук А.В. Повышение финансовых результатов предприятий пищевой промышленности путем эффективного управления расходами / А.В. Столярчук, Е.Н. Рудь // Бізнес Інформ.  2012.  № 12.  С. 204-206
  6. Пилипенко А.А. Технологія формування обліково-економічного забезпечення управління витратами в системі стратегічного розвитку підприємств / А.А. Пилипенко, Д.Ф. Пилипенко // Проблеми економіки.  2010.  № 3.  С. 76-83
  7. Шульга В.М. Розвиток і посилення конкурентних переваг промислового підприємства на засадах основних концепцій стратегічного управління витратами / В.М. Шульга, А.Ю. Сербенівська // Бізнес Інформ.  2012.  № 11.  С. 194-197
  8. Shank J.C., Govindarajan V. Strategic Cost Management. New York: Free Press, 1993. – 288 р.
  9. Котлер Ф. Маркетинг менеджмент / Ф.Котлер. Пер. с англ. М. Бугаева и др.; Под ред. О.А. Третьяк – СПб: Питер Ком, 1999. – 896 с.
  10. Сиссорс Дж. Рекламное медиа-планирование / Дж. З. Сиссорс, Р.Б. Бэрон. Пер. с англ. А. Сергеев. – СПб: Питер, 2004. – 416 с.