Науковий вісник Одеського національного економічного університету 2015, 6, 89-101

Прогнозування споживчого попиту неагригованної моделі – моделі зросту

Дейнека Олександр
доктор економічних наук, професор, Український державний університет залізничного транспорту, e-mail:info@kart.edu.ua

Позднякова Любов

Дейнека Олександр, Позднякова Любов. Прогнозування споживчого попиту неагригованної моделі – моделі зросту. / О. Дейнека, Л. Позднякова // Науковий вісник Одеського національного економічного університету: зб. наук. праць; за ред.: М.Д.Балджи (голов.ред.). (ISSN 2409-9260). – Одеса: Одеський національний економічний університет. – 2015. – № 6(226). – С. 89-101.

При прогнозуванні внутрішніх економічних зв'язків доцільно використовувати синтез інтуїтивних і формалізованих методів. Методи неформалізованного аналізу і прогнозу ґрунтуються на експертних оцінках. Велика їх роль на заключній стадії оцінки можливих варіантів розвитку внутрішніх економічних зв'язків і вибору найбільш достовірного варіанти прогнозу. Залежно від характеру наявних даних і необхідних результатів можуть використовуватися такі методи експертних оцінок: аналітичний метод, метод «Комісій», «Делфі», «Конференцій». Їх застосування передбачає вироблення нових ідей і підходів до вирішення поставлених завдань у формуванні припущень і гіпотез щодо розвитку внутрішніх економічних зв'язків. Слід зазначити, що при математичному описі процесу розвитку міжнародних економічних зв'язків виникають труднощі. Це пов'язано з тим, що внутрішні економічні зв'язки являють собою складну систему, на розвиток якої впливає величезне число взаємопов'язаних факторів економічного і соціально-політичного характеру: кількість і якість трудових ресурсів; наявність паливно-енергетичних і сировинних ресурсів, виробничих потужностей та інвестицій; науково-технічних і сировинних ресурсів, виробничих потужностей та інвестицій; науково-технічний потенціал; структура народногосподарських потреб; ступінь розвитку внутрішньо-національного поділу праці; стан зовнішніх торгових ринків; рівень і пропорції цін світового ринку; співвідношення попиту і припущення на зовнішніх ринках. У той же час в багатьох країнах набувають поширення методи, засновані на побудові економіко-математичних моделей і використанні ЕОМ. Найбільше значення математичні методи мають безпосередньо при конструюванні того чи іншого варіанту прогнозу.

прогноз, метод, рівняння, система, похідна, товар.

JEL classification: O41

УДК: 330.34:519.1