Науковий вісник Одеського національного економічного університету 2015, 7, 63-77

Нездоймінов Сергій
кандидат економічних наук, доцент кафедри економіки та управління туризмом, Одеський національний економічний університет, e-mail:oneu.oda@ukr.net

Андрєєва Наталя
доктор економічних наук , головний науковий співробітник відділу економіко-екологічних проблем приморських регіонів ІПРЕЕД НАН України, e-mail:oneu.oda@ukr.net

Нездоймінов Сергій, Андрєєва Наталя. Проблеми розвитку туризму та рекреації на природоохоронних територіях дельти Дунаю. / С. Нездоймінов, Н. Андрєєва // Науковий вісник Одеського національного економічного університету: зб. наук. праць; за ред.: М.Д. Балджи (голов. ред.). (ISSN 2409-9260). – Одеса: Одеський національний економічний університет. – 2015. – № 7(227). – С. 63-77

У статті розглянуто сучасні проблеми розвитку туризму та рекреації на природоохоронних територіях Дельти Дунаю Одеського регіону. Проаналізовано актуальні проблеми міжнародних зв’язків в сфері заповідної справи та рекреаційного природокористування в Одеському регіоні. Звернуто увагу щодо необхідності посилення обміну міжнародним досвідом та проведення спільних досліджень, в тому числі і по створенню транскордонних природоохоронних об’єктів. Запропоновано напрями реалізації стратегії сталого розвитку щодо розбудови екологічної мережі в регіоні, метою якої є збереження ландшафтного і біологічного різноманіття та створення нових об’єктів природно-заповідного фонду, що сприятиме формуванню природних зв’язків між існуючими природо-охоронними об’єктами і такими, що створюються, тобто формуванню територіально цілісної системи ландшафтів. Зроблено висновок про те, що процеси регіональної інтеграції вимагають розробку комплексу заходів, серед яких: технологічні інновації, перехід до екологічного транспорту і ефективного енергетичного та екологічного менеджменту в сфері рекреації та туризму. Проаналізовано можливості розвитку ринку екологічного туризму та надано рекомендації щодо розвитку зеленого туризму у Нижньодунайському транскордонному регіоні.

природоохоронні території, туризм та рекреація, міжнародна інтеграція, екологічні мережі, регіон.

JEL classification: L83

УДК: 338.48 (477)

1. Балджи М.Д. Організаційно-економічні засади комплексного природокористування на регіональному рівні: монографія // М.Д. Балджи. - Одеса : Атлант, 2010. - 500 с.
  2. Андрєєва Н.М. Сучасні проблеми інституційної та функціональної модернізації регіональної сфери рекреаційно-туристичного природокористування / Н.М. Андрєєва, С.Г. Нездоймінов / Сталий розвиток – ХХІ століття: управління, технології, моделі: колективна монографія [Андрєєва Н. М., Балджи М. Д., Веклич О. О. та ін.] / за наук.ред. проф. Хлобистова Є.В. – Черкаси: видавець Чабаненко Ю.А., 2014. – 540 с. С. 306 – 315.
  3. Хвесик М.А. Формування нової моделі фіскального регулювання природокористування: інституціональні передумови, методологічне забезпечення та практичні рекомендації / М.А. Хвесик, В.А. Голян, В. Бардась // Економіст. – 2013. – № 9. – С. 4 – 13.
  4. Мельник Л.Г. Економіко-організаційні й інституційні чинники екологічного конфлікту, як ресурсні обмеження економічного зростання / Л.Г. Мельник, В.В. Сабадаш // Механізм регулювання економіки. – 2013. – № 1. – С. 11–18.
  5. Хвесик М.А. Наукові основи національної стратегії сталого розвитку України; [за наук.ред. акад. НААН України, д.е.н., проф. М.А. Хвесика]. – К. : ДУ ІЕПСР НАН України, 2013 – 40 с.
  6. Harichkov S.K. Ecological networks as a «green» growth factor of the region’s economy / S.K. Harichkov, S.G. Nezdoyminov // Економіка: реалії часу. Науковий журнал. – 2013. – № 4. С. 174-182.
  7. Ілляшенко С.М. "Зелений" туризм як один з напрямків сталого розвитку регіону / С.М. Ілляшенко, Н.С. Ілляшенко, В.О. Щербаченко // Економіка України. – 2013. – № 8. – С.33–39.
  8. Регіональна доповідь про стан навколишнього природного середовища в Одеській області у 2013 році. [Електронний ресурс] – Режим доступу: http://ecology.odessa.gov.ua/zvti/
  9. Нездойминов С.Г. Экологизация туризма как фактор устойчивого развития туристских регионов / С.Г. Нездойминов. Региональные исследования. Научный журнал. Смоленский гуманитарный университет. – 2014. – № 1(43). – С.133 – 140.
  10. Колективні засоби розміщення в Одеській області. [Електронний ресурс] – Режим доступу: http://www.od.ukrstat.gov.ua/