Науковий вісник Одеського національного економічного університету 2015, 8, 36-52

Демидюк Ольга
аспірантка кафедри економічної теорії, макро- і мікроекономіки Київського національного університету імені Тараса Шевченка, e-mail:O_Demydiuk@mail.ru

Демидюк Ольга. Інституційний підхід до аналізу сутності та оцінювання ефективності сучасних економічних систем. / О. Демидюк // Науковий вісник Одеського національного економічного університету: зб. наук. праць; за ред.: М.Д. Балджи (голов. ред.). (ISSN 2409-9260). – Одеса: Одеський національний економічний університет. – 2015. – № 8(228). – С. 36-52.

Розглянуто концептуальні підходи до визначення сутності поняття економічної ефективності та виокремлено різні її види. Досліджено особливості інституційного підходу до аналізу ефективності сучасних економічних систем та визначено критерії оцінювання ефективності їх функціонування. Здійснено порівняльний аналіз основних методик вимірювання ефективності сучасних економічних систем та обґрунтована доцільність застосування саме комплексної методики вимірювання ефективності на основі послідовного застосування рейтингового підходу та кореляційно-регресійного аналізу інституційного середовища. Аналіз інституційної ефективності економічної системи України дозволив зробити висновок щодо неоднорідності складових інституційного середовища та асинхронності їхнього функціонування. Запропоновано перелік стратегічних напрямів підвищення інституційної ефективності соціально-економічної системи України, з урахуванням принципу комплементарності інституцій, на основі визнання пріоритетності цілей сталого розвитку.

економічна система, інституційна ефективність економічної системи, методики вимірювання інституційної ефективності економічних систем.

JEL classification: Р00

1. Гражевська Н. І. Економічні системи епохи глобальних змін. — К. : Знання, 2008. — 431c.
  2. Литвинова О. С. Понятие «эффективность» и его критерии в парламентской деятельности / [Електронний ресурс]. – Режим доступу : www.gramota.net/materials/3/2013/5-2/27.html
  3. Економічні системи: Монографія. Т.1 / За редакцією Г.І. Башнянина – Львів: Видавництво Львівської комерційної академії, 2006. – 612 с.
  4. Економічна теорія: Політекономія: підручник / За ред.. В.Д. Базилевича. – 8-ме вид., перероблене і доповнене. – К.: Знання, 2012. – 702с.
  5. Братанич М.В., Полозова Т.В. Визначення сутності інституційної ефективності та класифікація її видів / [Електронний ресурс]. – Режим доступу : irbis-nbuv.gov.ua/cgi-bin/irbis_nbuv/cgiirbis_64.exe
  6. North, D.C. Structure and Change in Economic History, New York, W.W. Norton. 1981.
  7. Сухарев О.С. Теория эффективности экономики. Монография - М.: Финансы и статистика, 2009. - 118 с.
  8. Клюня В. Л., Черновалов А. В. Институционалистика: курс лекций / В. Л. Клюня, А. В. Черновалов. - Минск : БГУ, 2010. - 302 с.
  9. Базилевич В.Д., Ильин В.В. Метафизика экономики: Монография . – К.:Знання; М.: Рыбари, 2010. – 619 с.
  10. Гайдай Т. В. Парадигма інституціоналізму: методологічний контекст : монографія / Т. В. Гайдай; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. - К. : ВПЦ "Київ. ун-т", 2008. - 296 c.
  11. Дербенцев В. Д., Сердюк О. А., Соловйов В. М., Шарапов О. Д. Синергетичні та еконофізичні методи дослідження динамічних та структурних характеристик економічних систем. Монографія. – Черкаси: Брама - Україна, 2010. – 287 с.
  12. Hofstede G. Culture’s Consequences:International Differences in Work–Related Values. – Beverly Hills: Sage Publications, 1980. – 475c.
  13. Роузфильд С. Сравнительная экономика стран мира: Культура, богатство и власть в ХХI веке / Пер. с англ. — М.: Московский государственный институт международных отношений (Университет); РОССПЭН, 2004. – 529 с.
  14. Вільямсон О. Е. Економічні інституції капіталізму. Фірми, маркетинг, укладання контрактів. — К.: АртЕК, 2001. – 542 с.
  15. The Global Competitiveness Report 2013-2014. - Geneva, 2014 / [Електронний ресурс]. – Режим доступу : http://www.weforum.org/reports/global-competitiveness-report-2013-2014.