Науковий вісник Одеського національного економічного університету 2015, 9, 119-135

Подольчак Назар
доктор экономічних наук, професор, завідувач кафедри адміністративного та фінансового менеджменту, Національний університет «Львівська політехніка», e-mail:Nazar_podolchak@yahoo.com

Вішка Ірина
аспірантка кафедри адміністративного та фінансового менеджменту, Національний університет «Львівська політехніка», e-mail:iraelf.7@gmail.com

Подольчак Назар, Вішка Ірина. Оцінювання рівня розвитку машинобудівних підприємств Львівщини за допомогою таксономічного методу. / Н. Подольчак, І. Вішка // Науковий вісник Одеського національного економічного університету: зб. наук. праць; за ред.: М.Д.Балджи (голов.ред.). (ISSN 2409-9260). – Одеса: Одеський національний економічний університет. – 2015. – № 9(229). – С. 119-135.

Метою статті є дослідження рівня розвитку вітчизняних машинобудівних підприємств Львівщини на основі таксономічного аналізу. Зазначений метод допомагає перетворити дані різної розмірності та звести їх до спільного інтегрального показника. Обґрунтовано актуальність дослідження та запропоновано шкалу поведінки підприємств в умовах сьогодення (три рівні розвитку підприємств: нижче середньо-ринкового, середньо-ринковий та ринковий рівні розвитку). Також, проаналізовано чотири напрями розвитку підприємств: фінансовий розвиток підприємства, внутрішньогосподарські процеси, розвиток людського потенціалу, показники маркетингу та оборотності. Дано характеристику поведінковим стратегіям на основі квадратів потенціалів. Обчислено основні показники для визначення рівня розвитку підприємств, що дає підставу надалі продовжувати вивчення стратегічних напрямків розвитку машинобудівних підприємств Львівщини опираючись на вже встановлені рівні розвитку кожного із досліджуваних суб’єктів.

напрямки розвитку, таксономічний аналіз, рівень розвитку.

JEL classification: М11 С10

УДК: 658:621-028.68

1. Eгупов Ю. А. Повышение корректности многомерных оценок в процессе формирования производственной програми // Економічні інновації. Випуск 38. – 2009. – с. 68-80.
  2. Smida - Main page, бази даних, емітенти. Режим доступу: smida.gov.ua
  3. Бессонова Н.Б., Колчина О.А. Уровни развития организаций // Електронний ресурс // Режим доступу: http://edu.secna.ru/media/ f/pmim1.pdf
  4. Кузьмін О.Є., Мельник О.Г. Діагностика потенціалу підприємства / О.Є. Кузьмін, О.Г. Мельник // Маркетинг і менеджмент інновацій. – 2011. – № 1 164. – с. 155-166.
  5. Литвинова В.А. Таксономический анализ как метод оценки конкурентоспособности продукции // Електоронний ресурс // Режим доступу: www.irbis-nbuv.gov.ua/cgi-bin/irbis.../cgiirbis_64
  6. Литовченко Е.Ю. Методические подходи к комплексной оценке финансовой устойчивости предприятий электронной отрасли / Е.Ю.Литовченко, В.А. Головко // Экономика и экономические науки. Бизнес - Информ. – 2012. - №1. – с. 102-104.
  7. Наказ Міністерства фінансів України Про затвердження Положення про порядок здійснення аналізу фінансового стану підприємств, що підлягають приватизації. N 49/121 від 26.01.2001, із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства фінансів N 2/23 ( z0188-13 ) від 04.01.2013.
  8. Плюта В. Сравнительный многомерный анализ в экономических исследованиях: методы таксономии и факторного анализа / В. Плюта; пер. с польск. В. В. Иванова. – М.: Статистика, 1980. – 151 с.
  9. Тищенко А.Н., Головко О.С. Оценка эффективности использования ресурсов стратегического потенциала предприятия / А.Н. Тищенко, О.С. Головко // Коммунальное хозяйство городов. Научно-технический сборник. №48. 2003. – с. 10 – 16.
  10. Федулова І.В. Підходи до оцінки рівня готовності підприємства щодо інноваційного розвитку // Електронний ресурс // Режим доступу:http://dspace.nuft.edu.ua/jspui/bitstream/123456789/ 10762/1/Approaches%20to%20assessing.pdf