Науковий вісник Одеського національного економічного університету 2015, 10, 64-76

Вияв ризиків в діяльності туристичного підприємства

Ґудзь Петро
Доктор економічних наук, професор, Запорізький національний технічний університет, e-mail:pgudz@rambler.ru

Головко Діана
Магістр, Запорізький національний технічний університет, e-mail:diana-golovko@rambler.ru

Ґудзь Петро, Головко Діана. Вияв ризиків в діяльності туристичного підприємства. / П. Ґудзь, Д. Головко // Науковий вісник Одеського національного економічного університету: зб. наук. праць; за ред.: М.Д. Балджи (голов. ред.). (ISSN 2409-9260). – Одеса: Одеський національний економічний університет. – 2015. – № 10(230). – С. 64-76.

У статті розглянуто ідентифікацію ризиків, як попередній етап управління ризиками на туристичному підприємстві. Визначено, що попередні заходи з ідентифікації ризиків є важливою та необхідною передумовою для подальшого управління ризиками на туристичному підприємстві. Ідентифікацію ризиків на туристичному підприємстві проведено за допомогою SWOT – аналізу. Даний вид аналізу дозволяє виявити внутрішні та зовнішні ризики підприємства та визначити найвагоміші показники. Проведено оцінку ступеня впливу на підприємство кожного з факторів, шляхом бальних оцінок. Встановлено зв’язки між найвагомішими показниками та визначено їх взаємний вплив. На основі проведеного в дослідженні SWOT – аналізу визначені основні шість ризиків, які на сьогодні становлять найбільшу небезпеку для підприємства та потребують розробки заходів, щодо зменшення негативного впливу у разі їх реалізації. До таких ризиків належать: відсутність прогнозування продажів, відсутність постійних маркетингових досліджень, орієнтація діяльності в більшій мірі на внутрішній туризм, відтік кваліфікованих кадрів, переорієнтація споживачів на послуги конкурентів та зниження платоспроможності населення. Зв’язки встановлені між внутрішніми та зовнішніми ризиками туристичного підприємства наочно демонструють взаємодію між показниками та їх взаємний вплив. Отримана в ході дослідження інформація має стати вихідною для оцінки ризиків туристичного підприємства, а в подальшому має бути використана у прийнятті управлінських рішень з мінімізації негативного впливу ризиків на підприємство.

ризик, вияв ризиків, управління ризиками, туристичне підприємство, SWOT – аналіз.

JEL classification: G32 L83

УДК: 658.114.1

1. Копачова К. І. Управління ризиком зниження фінансової стійкості на туристських підприємствах / К. І. Копачова // Науковий вісник: Фінанси, банки, інвестиції. – 2013. – № 2. С. 151–157.
  2. Вербіцька І. І. Ризик – менеджмент як сучасна система управління ризиками підприємницьких структур / І. І. Вербіцька // Сталий розвиток економіки – Міжнародний науково–виробничий журнал. – 2013. – № 5. – С. 282–291.
  3. Шиманська Л. М. Модель управління ризиками у зовнішньоекономічній діяльності підприємства / Л. М. Шиманська // Актуальні проблеми економіки. – 2014. – № 10. – С. 206–219.
  4. Барташевська Ю. М. Вибір методів мінімізації інвестиційного ризику підприємства / Ю. М. Барташевська // Економічний нобелівський вісник. – 2014. – № 1 (7). – С. 29–34.
  5. Артеменко Л. П. Удосконалення процесу управління ризиками у ході впровадження новітніх інформаційних технологій / Л. П. Артеменко, Т. В. Ситник // «Молодий вчений». – 2015. – № 1 (16). – С. 38–48.
  6. Бездітко О. Є. Формування системного управління ризиками сільськогосподарських підприємств / О. Є. Бездітко // Вісник Харківського національного аграрного університету ім. В. В. Докучаєва. Сер. : Економічні науки. – 2014. – № 5. – С. 88–97.
  7. Школа I. М. Розвиток туристичного бiзнесу регiону: монографія / І. М. Школа, Т. М. Ореховська, О. П. Корольчук, В. Ф. Кифяк // Чернiвцi: Книги – XXI, 2007. – 291 с.
  8. Денисенко А. В. Особливості існуючих підходів до класифікації туристичних ризиків та їх вплив на туристичну діяльність / А. В Денисенко // ВІСНИК ДІТБ. – 2013. – № 17. – С. 214–218.
  9. Брич В. Управління ризиками у туристичному бізнесі / В. Брич, С. Крамарчук // Наукові записки. – 2010. – №2. – С. 56–69.
  10. Лапыгин Ю. Н. Теория организации / Лапыгин Ю. Н. – М.: ИНФРА, 2007. – 222 с.