Науковий вісник Одеського національного економічного університету 2015, 11, 109-120

Линник Олена
кандидат економічних наук, доцент, Національний технічний університет «Харківський політехнічний інститут», e-mail:l_linnik@list.ru

Артеменко Наталія
старший викладач кафедри економічного аналізу та обліку, Національний технічний університет «Харківський політехнічний інститут», e-mail:artemenko-nv@ukr.net

Линник Олена, Артеменко Наталія. Дослідження необхідності, доцільності та ефективності впровадження в Україні системи обліку виплат працівникам за міжнародними стандартами. / О. Линник, Н. Артеменко // Науковий вісник Одеського національного економічного університету: зб. наук. праць; за ред.: М.Д.Балджи (голов.ред.). (ISSN 2409-9260). – Одеса: Одеський національний економічний університет. – 2015. – № 11(231). – С. 109-120.

Наголошено, що вихід України на міжнародні ринки, участь її у міжнародних процесах зумовили необхідність переходу національної економіки на систему фінансового обліку з використанням міжнародних стандартів бухгалтерського обліку. Зазначено, що важливим є питання організації обліку виплат працівникам. Провівши дослідження, встановлено, що національні та міжнародні стандарти мають багато спільного у підходах до обліку виплат працівникам. В свою чергу, встановлено цілу низку відмінностей. Доведено, що найбільш важливим розділом у міжнародному та вітчизняному стандартах вважається розділ, присвячений виплатам, що пов’язані із закінченням трудової діяльності. Обґрунтовано висновок, що, через недосконалість вітчизняного Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 26, для обліку програм з визначеною виплатою можуть використовуватися лише норми міжнародного стандарту.

бухгалтерський облік, фінансова звітність, міжнародні стандарти фінансової звітності, виплати працівникам, виплати по закінченню трудової діяльності, програми з визначеною виплатою, актуарні прибутки і збитки.

JEL classification: J31

1. Закон України Про внесення змін до Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 12.05.2011 р. № 3332-VI // Відомості Верховної Ради України. – 2011.– N 45.– Ст. 484.
  2. Закон України Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні від 16.07.1999 р. № 996-XIV. Редакція від 13.08.2015 р. // Відомості Верховної Ради України. – 1999. – N 40. – Ст.365.
  3. Постанова кабінету міністрів України Про затвердження Порядку подання фінансової звітності від 28 лютого 2000 р. N 419 [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://search.ligazakon.ua (дата звернення 14. 09. 2015 р.).
  4. Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 26 «Виплати працівникам». Затверджено наказом Міністерства фінансів України № 601 від 28.10.2003 р. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://search.ligazakon.ua (дата звернення 14. 09. 2015 р.).
  5. Міжнародний стандарт бухгалтерського обліку 19 «Виплати працівникам» [Електронний ресурс]: Текст Міжнародних стандартів фінансової звітності, виданий Радою з Міжнародних стандартів бухгалтерського обліку зі змінами станом на 1 січня 2015 року. – Режим доступу: www.minfin.gov.ua (дата звернення 14. 09. 2015 р.).
  6. Міжнародний стандарт бухгалтерського обліку 26 «Облік та звітність щодо програм пенсійного забезпечення» [Електронний ресурс]: Текст Міжнародних стандартів фінансової звітності, виданий Радою з Міжнародних стандартів бухгалтерського обліку зі змінами станом на 1 січня 2015 року. – Режим доступу: www.minfin.gov.ua (дата звернення 14. 09. 2015 р.).
  7. Войнаренко М.П. Міжнародні стандарти фінансової звітності та аудиту [Текст]: Навчальний посібник/ М.П. Войнаренко, Н.А. Пономарьова, О.В. Замазій. – К.: Центр учбової літератури, 2010. – 488с.
  8. Тлумачення КТМФЗ 14 «МСБО 19: обмеження на активи з визначеною виплатою, мінімальні вимоги до фінансування та їхня взаємодія» [Електронний ресурс]: Текст Міжнародних стандартів фінансової звітності, виданий Радою з Міжнародних стандартів бухгалтерського обліку зі змінами станом на 1 січня 2015 року. – Режим доступу: www.minfin.gov.ua (дата звернення 14. 09. 2015 р.).