Науковий вісник Одеського національного економічного університету 2015, 11, 26-41

Газуда Леся
ДВНЗ "Ужгородський національний університет", e-mail:lesyagazuda@gmail.com

Газуда Леся. Складові результативності трансформаційних процесів соціально-економічного розвитку прикордонних територій. / Л. Газуда // Науковий вісник Одеського національного економічного університету: зб. наук. праць; за ред.: М.Д. Балджи (голов. ред.). (ISSN 2409-9260). – Одеса: Одеський національний економічний університет. – 2015. – № 11(231). – С. 26-41.

Дослідження присвячено аналізу результативності трансформаційних процесів соціально-економічного розвитку Закарпатської області як прикордонного регіону. Наголошено на можливостях раціонального використання ресурсного потенціалу регіону, адаптації суб’єктів господарювання до умов ринкової економіки. Здійснено аналіз показників динаміки економічного, екологічного та соціального розвитку області. У процесі дослідження окреслено конкурентні переваги регіону в активізації туристично-рекреаційної діяльності, транскордонного співробітництва та передумов покращення еколого-економічної та соціальної ситуації у Закарпатті за всіма пріоритетними видами економічної діяльності на основі запровадження ідеї та принципів сталого розвитку, орієнтованого на оптимальне задоволення потреб населення усіх природно-економічних зон області, раціонального використання природних ресурсів, поліпшення агролісових екосистем, збереження рівноваги навколишнього середовища, забезпечення достатньої якості життя. Обґрунтовано основні шляхи реалізації стратегічних цілей перспективного розвитку області, як регіону соціально-орієнтованої ринкової економіки, регіону культури, рекреації та туризму, регіону інтенсифікації інноваційного розвитку, транскордонної співпраці і використання транзитного потенціалу прикордонних територій.

трансформаційні процеси, транскордонне співробітництво, соціально-економічний розвиток, прикордонні території, види економічної діяльності, стратегічні цілі.

JEL classification: О18

УДК: 338.2(477) (1-04):339.92

1. Економічна енциклопедія : [у 3 т.]. – Київ : Видавничий центр "Академія", 2002/голова редакційної ради : Гаврилишин Б. Д. [та ін.]. Т. 1/ [відп. редактор Мочерний С. В.]. – 2002.– 864 с.
  2. Варцаба В.І. Розвиток і підтримка малого бізнесу в регіоні/В. І. Варцаба// Науковий вісник УжНУ. – № 15. – 2004. – С.75-77.
  3. Газуда М. В. Регіональні особливості продовольчого забезпечення : монографія / М. В. Газуда, В. Й. Ерфан. – Ужгород : ФОП Бреза А. Е., 2011. – 296 с.
  4. Лендєл М.А. Аграрний сектор Закарпаття у транскордонному співробітництві: проблеми і перспективи/М. А. Лендєл, Н. Ю. Ревта// Науковий вісник УжНУ. Серія: Економіка. – № 20. – 2006. – С.55-60.
  5. Петровці М.М. Стратегія соціально-економічного розвитку гірських районів Закарпаття// Науковий вісник УжНУ. Серія: Економіка. – № 16. – 2004. – С.7-13.
  6. Сочка К.А. Туристично-рекреаційна галузь Закарпаття у транскордонному співробітництві/К. А. Сочка// Науковий вісник УжНУ. Серія: Економіка. – № 20. – 2006. – С.75-81.
  7. Кваша С. М. Прогнозування виробництва продукції рослинництва та його ресурсне забезпечення в Україні / С М. Кваша, М. М. Ільчук, І. І. Коновал, М. М. Федюшко. – К. : ННЦ “ІАЕ”, 2013. – 244 с.
  8. Економіка України: стратегія і політика довгострокового розвитку/за ред. акад. НАН України В. М. Геєця. – К. : Ін-т екон. прогнозув. Фенікс, 2003. – 1008 с.
  9. Манівчук Ю.В. Екологічні системи аграрного виробництва в Карпатах/ Ю. В. Манівчук. – Ужгород: Закарпаття, 1996. – 276 с.
  10. Статистичний щорічник Закарпаття за 2014 рік/ Головне управління статистики у Закарпатській області; за ред. Г. Д. Гриник. – Ужгород, 2015. – 495 с.
  11. Стратегія економічного і соціального розвитку Закарпатської області до 2015 року. – Ужгород, 2006. – 48 с.
  12. Статистичний щорічник Закарпаття за 2012 рік/ Головне управління статистики у Закарпатській області; за ред. Г. Д. Гриник. – Ужгород, 2013. – 511 с.