Науковий вісник Одеського національного економічного університету 2015, 11, 98-109

Роль синергії в менеджменті

Лінькова Олена
кандидат економічних наук, доцент кафедри менеджменту та оподаткування, Національний технічний університет «Харківський політехнічний інститут», e-mail:Повний текст у PDF

Лінькова Олена. Роль синергії в менеджменті. / О. Лінькова // Науковий вісник Одеського національного економічного університету: зб. наук. праць; за ред.: М.Д.Балджи (голов.ред.). (ISSN 2409-9260). – Одеса: Одеський національний економічний університет. – 2015. – № 11(231). – С. 98-109.

В роботі проведено аналіз існуючих дефініцій поняття синергетика, на основі яких зазначено напрямок, який потребує поглибленого вивчення, щодо методологічного забезпечення синергетичного менеджменту в роботі промислових підприємств. Для розвитку вітчизняних промислових підприємств за сучасних умов в статті досліджено процес синергетичного менеджменту. Класифіковано основні підходи до використання поняття синергетика в менеджменті: використання синергетичних ефектів; дослідження синергетичних ідей при аналізі структурно-функціональних складових взаємодії різних ієрархічних рівнів підприємства; синергетика, як світоглядна концепція. Проаналізовано завдання промислових підприємств та систематизовано актуальні проблеми менеджменту. На прикладі вирішення енергетичних проблем промислових підприємств розроблено алгоритм системного використання синергії в менеджменті: розробка системи цілей; формування стратегії та структури підприємства; аналіз концепції підприємства щодо суперечливих вимог до потенціалу підприємства. Перспективами подальших досліджень у напрямку синергетичного менеджменту є: уніфікація інформаційних систем управління промисловими підприємства та їх інтеграція до державних інформаційних баз даних.

синергетичний менеджмент, потенціал промислового підприємства, розвиток промислового підприємства, системний підхід, саморозвиток організації, лідерство.

JEL classification: М38

УДК: 330.322.3: 334.716

1. Хакен Г. Синергетика / Г. Хакен – М.: Мир, 1980, 452с.
  2. Кузнецов Б.Л. Введение в экономическую синергетику / Б.Л.Кузнецов – Набережные Челны: КамПИ, 1999, 403с.
  3. Кузнецов Б.Л. Синергетический менеджмент в машиностроении / Б.Л. Кузнецов – Набережные Челны: КамПИ, 2003, 398с.
  4. Шевцова Г.З. Концептуально-методологічні основи синергетичного менеджменту підприємств. Модель цілеполагання / Г.З. Шевцова // Маркетинг і менеджмент інновацій. – 2011. – № 3. – Т. 1. – С. 159-166.
  5. Ляшенко В.І. Регулювання розвитку економічних систем: теорія, режими, інститути : моногр. / В.І. Ляшенко. – Донецьк: ДонНТУ, 2006. – 668 с.
  6. Мельник Л.Г. Методология развития : моногр. / Л.Г.Мельник. – Сумы: Универ. кн., 2005. – 602 с.
  7. Чистилин Д.К. Самоорганизация мировой экономики : Евразийский аспект: моногр. / Д.К. Чистилин. – М.: Экономика, 2004. – 237 с.
  8. Хандій О.О. Управління персоналом підприємства: концептуальне визначення та механізми розвитку: моногр. / О.О.Хандій. – Луганськ : СНУ ім. В. Даля, 2010. – 240 с.
  9. Самоорганізація підприємств : тенденції соціалізації економіки : моногр. / Т.В. Калінеску, Г.С. Ліхоносова, Г.О. Надьон, С.П. Кілінкаров. – Луганськ : СНУ ім. В. Даля, 2012. – 396 с.
  10. Пугачева Е. Синергетическое управление / Е. Пугачева, К. Соловьенко [Электронный ресурс]. http://www.cfin.ru/management/strategy/synergetics.shtml.
  11. Кемпбелл Э. Стратегический синергизм / Э. Кемпбелл, К. Саммерс Лачс : пер. с англ. – СПб : Питер, 2004. – 416 с.
  12. Гошовська О. Синергізм у стратегічному управлінні : моногр. / О. Гошовська, А. Ліманський, Ж. Поплавська. – Львів : ТзОВ «Компанія «Манускрипт», 2011. – 284 с.