Науковий вісник Одеського національного економічного університету 2015, 12, 135-147

Оцінка моделі прогнозування банківських ресурсів України на основі ліній тренду

Паляничко Катерина
ПАТ ЮСБ Банк, e-mail:KATRIN_2008_@INBOX.RU

Паляничко Катерина. Оцінка моделі прогнозування банківських ресурсів України на основі ліній тренду. / К. Паляничко // Науковий вісник Одеського національного економічного університету: зб. наук. праць; за ред.: М.Д.Балджи (голов.ред.). (ISSN 2409-9260). – Одеса: Одеський національний економічний університет. – 2015. – № 12(232). – С. 135-147.

У статті на підставі вхідних значень банківських ресурсів України за період 2005 – 2014 рр. побудовані моделі прогнозування на основі ліній тренду. Побудова ліній тренда здійснювалась засобами MS Excel на основі точкової діаграми. Отримані різноманітні типи апроксимуючої залежності: лінійна, логарифмічна, поліноміальна, степенева, експонентна. Кожний результат моделі прогнозування банківських ресурсів оцінений шляхом ранжування за відповідними критеріями, що характеризують достовірність, відповідність, надійність та інші параметри прогнозу. Приведені результати ранжування моделей за значенням коефіцієнту детермінації і за відхиленням прогнозу від фактичного значення банківських ресурсів. В результаті визначений остаточний результат оцінки моделі прогнозування банківських ресурсів за розглянутими параметрами у вигляді сумарного рангу. Здійснено порівняльний аналіз отриманих результатів і обрана максимально прийнятна модель прогнозування банківських ресурсів.

прогнозування, модель прогнозування, лінія тренду, ранг, банківські ресурси, коефіцієнт детермінаціх, модель прогнозування, прогнозні результати.

JEL classification: Е17

УДК: 336.71:007.8

1. Горбач А. Н. Анализ спонтанных последовательно¬стей и регрессионных моделей в маркетинге: научное издание / А. Н. Горбач, Н. А. Цейтлин. - Харьков: ФО-П Шейпіна О. В., 2008.– 182 с.
  2. Калинина В. Н. Введение в многомерный статисти¬ческий анализ: Учебное пособие / В. Н. Калинина, В. И. Со¬ловьев. - М.: ГУУ, 2003.– 92 с.
  3. Кацко И. А. Практикум по анализу данных на ком¬пьютере: Учеб. пособие для вузов / И. А. Кацко, Н. Б. Паклин. - М.: Издательство «КолосС», 2009.– 278 с.
  4. Костіна Н. І. Фінанси: система моделей і прогнозів: Навчальний посібник // Н. Костіна, А. А. Алєксєєв, О. Д. Васи¬лик. - К.: Четверта хвиля, 1998.– 304 с.
  5. Костин В. Н. Статистические методы и модели: Учебное пособие / В. Н. Костин, Н. А. Тишина. - Оренбург: ГОУ ОГУ, 2004.– 138 с.
  6. Куприенко Н. В. Статистические методы изучения связей. Корреляционно-регрессионный анализ. Учебное пособие / Н. В. Куприенко, О. А. Пономарева, Д. В. Тихонов . - Изд-во СпбГПУ, 2008.– 118 с.
  7. Самородов Б.В. Прогнозування показників банківської діяльності на прикладі банківського сектору Харківського регіону / Б.В. Самородов // Вісник Національного технічного університету «ХПІ». – 2011. – Вип. 14. – с.94 – 102.
  8. Пурдик В.В. Прогнозування основних показників банківської діяльності, які визначають доцільність проведення реорганізації / В.В. Пурдик // International scientific and practical conference in 2014 [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://asconf.com/eng/archive_view/193
  9. Карімов Г.І. Про оцінку прогнозної моделі на основі ліній тренду / Г.І. Карімов, О.О. Муравйова // Економічні науки. Математичні методи в економіці [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.rusnauka.com/21_NNP_2010/Economics/70435.doc.htm
  10. Доценко О.С. Статистичний аналіз діяльності банків України: автореф. дис. ... канд. екон. наук: 08.00.10 / О.С. Доценко / Держ. акад. статистики, обліку та аудиту Держкомстату України. — К., 2007. — 20 с.
  11. Карімов І. К. Інформаційно-обчислювальні системи в економіці: Навч. посібник / І.К.Карімов – Дніпродзержинськ: ДДТУ, 2009.– 250 с.
  12. Національний банк України / Офіційне інтернет-представництво [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.bank.gov.ua/control/uk/publish/article?art_id=36807&cat_id=36798
  13. Підгорний А.З. Статистика ринку товарів і послуг: Навчальний посібник / А.З. Підгорний, О.В. Самотоєнкова. – Одеса: ОДЕУ, 2008. – 238 с.
  14. Методологія статистичного забезпечення розвитку регіону: Монографія // За заг. ред. канд. економ. наук, професора А.З. Підгорного – Одеса: Атлант, 2012. – 303 с.
  15. Витковская Е. В. Статистические методы – инструмент изучения социально-экономических процессов / Е. В. Витковская, А. З. Подгорный, Ю.О. Ольвинская [и другие] // Историк-экономист С.Я.Боровой и проблемы современной истории экономики: к 110-летию со дня рождения С.Я.Борового: монографія. - 2013. – С. 211-256.
  16. Подгорный А. З. Статистика: учебное пособие для иностранных студентов / А.З.Подгорный, О. Г. Мылашко, С. М. Киршо, Н. М. Шилофост. – Одесса: Атлант, 2012. – 194 с.