Науковий вісник Одеського національного економічного університету 2015, 12, 5–21

Артамонова Наталія
доцент кафедри менеджмента, Одеський національний економічний університет, e-mail:nsart@ukr.net

Артамонов Євген
магістрант Одеського національного політехнічного університету, e-mail:e_artamonov@ukr.net

Артамонова Наталія, Артамонов Євген. Сучасні методи оперативного та стратегічного управління витратами. Зарубіжний досвід та українські реалії. / H. Артамонова, Є. Артамонов // Науковий вісник Одеського національного економічного університету: зб. наук. праць; за ред.: М.Д. Балджи (голов. ред.). (ISSN 2409-9260). – Одеса: Одеський національний економічний університет. – 2015. – № 12(232). – С. 5-21.

В статті розглядаються сучасні підходи оперативного та стратегічного управління витратами суб’єктів господарювання задля забезпечення прибуткової діяльності та конкурентних переваг. Представлен аналіз досліджень та публікацій вітчизняних та зарубіжних фахівців з питань впровадження сучасних методів управління витратами та ціноутворення. Розглядаються методи оптимізації витрат, їх переваги, вади та можливість застосування у сучасних українських реаліях. Пропонується застосування інструментів оптимізації витрат в системі контролю за цінами, товарним асортиментом, рівнем оптимізації організаційно-структурних змін на базі маржинальної концепції. Представлена схема забезпечення наскрізного контролю за діяльністю окремих підрозділів та підприємства в цілому, завдяки багатосходинкової моделі управління витратами та фінансовим результатом. Пропонується послідовність дій щодо реалізації системи управління витратами на підприємстві та розробки збалансованої системи планування, прогнозування та контролю по усьому ланцюгу бізнес-процесів.

система управління витратами, інструменти оптимізації витрат, тестування, аналіз, прогнозування, планування, контроль.

JEL classification: D61

УДК: 658:336.5.02

1. Управління витратами підприємства: навч. посіб. / Під ред. Г.В.Козаченко – Луганськ: Вид-во “Ноулідж”, 2011.-628 с.
  2. Управління витратами на підприємстві / Під ред. Г Краюхіна : Стандарт третього покоління – Спб, : Пітер, 2012. – 592 с.
  3. Давидович І.Є. Управління витратами: навч. посібник. – К.: Центр учбової літератури, 2008. – 320 с.
  4. Артамонова Н.С., Доба Н.М. Впровадження сучасних методів управління витратами задля забезпечення конкурентних переваг // Економіка:реалії часу – №3(8). – 2013. – С. 16-22.
  5. Козаченко А.В. Методи управління витратами. Стратегічний менеджмент. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: www.elitarium.ru /2010/11/10metody_upravlenija_zatratami.html