Науковий вісник Одеського національного економічного університету 2016, 1, 56-70

ДИВЕРСИФІКАЦІЯ ДІЯЛЬНОСТІ ПРОВІДНИХ ГРУП КОМПАНІЙ МЕТАЛУРГІЙНОЇ ГАЛУЗІ ТА ОЦІНКА ЇЇ РІВНЯ

Касянчук Тетяна
ДВНЗ "Київський національний економічний університет ім. Вадима Гетьмана", e-mail:i-tatjyana@yandex.ua

Касянчук Т. Диверсифікація діяльності провідних груп компаній металургійної галузі та оцінка її рівня / Т. Касянчук // Науковий вісник Одеського національного економічного університету: зб. наук. праць; за ред.: М.Д. Балджи (голов. ред.). (ISSN 2409-9260). – Одеса: Одеський національний економічний університет. – 2016. – № 1(233). – С. 56-70.

Крупні вертикально- і горизонтально-інтегровані групи компаній, а також конгломерати є однією з найбільш поширених форм виробничої диверсифікації діяльності металургійної галузі, які виникли в результаті розвитку інституційних форм взаємодії суб’єктів господарювання. Однак в науковій літературі не досить повно висвітлені особливості диверсифікації діяльності вітчизняних груп компаній металургійної галузі України. У цій статті, по-перше, визначені провідні вітчизняні групи компаній; по-друге, визначені види диверсифікації діяльності провідних груп компаній протягом 2008 – 2013 років, по-третє, обґрунтовано вибір інструментів визначення рівня диверсифікації діяльності вітчизняних диверсифікованих бізнес-груп, по-четверте, дана оцінка рівня і основних тенденцій розвитку диверсифікаційних процесів груп компаній. Дослідження показало, що більшість підприємств металургійної галузі України входять складу диверсифікованих груп. Визначення рівня диверсифікації діяльності провідних українських бізнес-груп рекомендується здійснювати на підставі індексу спеціалізації та індексу Аттона, які, враховуючи галузевий розподіл зайнятих працівників, дають змогу ідентифікувати диверсифікаційні процеси та відстежити їхню динаміку. Результати дослідження розширюють знання про сучасний стан та економічні процеси, що зараз відбуваються в межах гірничо-металургійної галузі України.

диверсифікація діяльності, група компаній,господарський портфель, портфель видів діяльності, збалансованість портфеля, рівень диверсифікації діяльності.

JEL classification: R400

1. Большаков В.І., Тубольцев Л.Г. Чорна металургія і національна безпека України / В.І. Большаков, Л.Г. Тубольцев // Вісник НАН України. – 2014. - №9. – С. 48 – 58.
  2. Григорьева С.А. Тематические обзоры «Финансовая архитектура фирмы»: Финансовые исследования стратегий диверсификации на развитых и растущих рынках капитала / С.А. Григорьева // Корпоративные финансы. – 2007. – № 1. – с. 111 – 144.
  3. Ивашковская И.В., Шамраева С.А., Григориади Е.Е. Эмпирический анализ эффективности корпоративной диверсификации на растущих рынках капитала на примере группы БРИК / И.В. Ивашковская, С.А. Шамраева, Е.Е. Григориади // Экономический журнал ГУВШЕ. – 2009. - № 3. – С. 360 – 382.
  4. Касянчук Т. В. Диверсифікація діяльності підприємств: уточнення понять / Т. В. Касянчук // Формування ринкової економіки: зб. наук. праць. – Спец. вип.: у 2 ч. Економіка підприємства: теорія і практика / М-во освіти і науки України, ДВНЗ «Київський нац. екон. ун-т ім. В. Гетьмана»; відп. ред. А. Ф. Павленко. – К. : КНЕУ, 2010. – Ч. 1. – С. 54 – 62.
  5. Коваленко Н.В., Лисаченко О.І., Чабаненко І.Л. Проблеми розвитку металургійної галузі України / Н.В. Коваленко, О.І. Лисаченко, І.Л.Чабаненко // Теортетичні і практичні аспекти економіки та інтелектуальної власності. – 2013. – Вип. 1 (2). – С. 235 – 238.
  6. Коровіна О.В. Концепція визначення рівня диверсифікації виробництва / О.В. Коровіна // Економіка та підприємництво: зб. наук. пр. молодих учених та асп. – К., 2004. – Вип.13. – 240 – 249.
  7. Мазур В., Тимошенко М. Актуальні економічні питання в металургійній галузі України / В. Мазур, М. Тимошенко // Економіка України [Текст]: науковий журнал / Мін. Економіки та з питань європ. Інтеграції України, Мін. Фінансів Укр., НАН України. – 2012. - № 6. С. 13–23.
  8. Молдован О.О. Металургійний комплекс України в умовах кризи: причини глибокого спаду та чинники адаптації / О.О. Молдован // Стратегічні пріоритети. – 2009. – № 4(13). – С. 123 – 132.
  9. Радука Н.В., Петренко Л.А. Діагностика диверсифікаційних процесів на підприємстві / Н.В. Радука, Л.А. Петренко // Стратегія економічного розвитку України. Спецвипуск. – 2012. – № 29. – С. 214 – 221.
  10. Berry C.H. Corporate growth and diversification / C.H. Berry // Journal of Law and Economics. – 1971. – 14. – P. 371 – 83.
  11. Gort M. Diversification and Integration in American Industry / M. Gort. – Princeton: Princeton University Press, 1962. (Retrieved from http://econpapers.repec.org/bookchap/nbrnberch/1936.htm)
  12. Hirschman A.O. The Paternity of an Index / A.O. Hirschman // The American Economic Review. – 1964. – № 54(5). – P. 761.
  13. Jacquemin A.P., Berry C.H. (1979, June) Entropy Measure of Diversification and Corporate Growth / A.P. Jacquemin, C.H. Berry // Journal of Industrial Economics. – 1979. – 27 (4). – P. 359 – 369. (doi: 10.2307/2097958)
  14. Rumelt R.P. Strategy-Structure Data Base / R.P. Rumelt // Anderson Graduate School of Management University of California, Los Angeles, 1978. – 5 p.
  15. RumeltR.P. Diversification Strategy and Profitability / R.P. Rumelt // Strategic Management Journal. – 1982. – № 3(4). –P. 359 – 369.
  16. Utton M.A. Large Firm Diversification in British Manufacturing Industry / M.A. Utton // The Economic Journal. – 1977. – № 87(345). – P. 96 – 113. (doi:10.2307/2231835)