Науковий вісник Одеського національного економічного університету 2016, 4, 217-231

Муравський Володимир
Кандидат економічних наук, старший викладач кафедри обліку у виробничій сфері, Тернопільський національний економічний університет, e-mail:vavanm@gmail.com

Муравський В. Автоматизація калькулювання для оперативного управління конкурентоспроможністю підприємства / В. Муравський // Науковий вісник Одеського національного економічного університету: зб. наук. праць; за ред.: М.Д. Балджи (голов. ред.). (ISSN 2409-9260). – Одеса: Одеський національний економічний університет. – 2016. – № 4(236). – С. 217-231.

Глобалізація ринків виробництва і збуту продукції, утворення транснаціональних компаній, гіперконкуренція на світовому рівні та інші чинники постіндустріальної економіки призвели до необхідності управління до завершення виробничого циклу чи звітного періоду. Основним джерелом оперативної облікової інформації є нормативний облік відхилень від планових показників діяльності. Метою наукового дослідження є теоретичне дослідження методики нормативного обліку та управління з використанням комп’ютерно-комунікаційної техніки та надання пропозицій щодо удосконалення нормативного калькулювання з врахуванням сучасних вимог постіндустріального суспільства. Оцінка методів калькулювання свідчить, що вони в значній мірі залежать від способів обліку відхилень та включення прямих витрат в собівартість продукції. Оптимальним є нормативний метод калькулювання в умовах комп’ютерно-комунікаційної форми обліку. Забезпечується повна автоматизація обліку відхилень від нормативних показників витрат на товарно-матеріальні цінності, заробітну плату, амортизацію обладнання з прийняттям автоматичних управлінських рішень. Автоматизація нормативного калькулювання забезпечує максимальний рівень оперативності управління, зменшення трудомісткості ручного моніторингу відхилення від норм, своєчасність врахування внутрішніх та зовнішніх умов діяльності, ефективний комунікаційний обмін між структурними підрозділами підприємства тощо.

облік, калькулювання, автоматизація, нормативний облік, облік витрат, відхилення від норм, комп’ютерно-комунікаційна форма обліку.

JEL classification: R400

УДК: 657.8:004

1. Басманов И.А. Теоретические основы учета и калькулированные себестоимости промышленной продукции. Под редакцией В.А. Новака. – М.: Финансы, 1970. – 167 с.
  2. Бутинець Ф.Ф. Бухгалтерський управлінський облік: підручник / Ф.Ф. Бутинець, Т.В. Давидюк, З.Ф. Kанурна, Н.М. Малюга, Л.В. Чижевська; За ред. Ф.Ф. Бутинця. – 3-тє вид., доп. і перероб. – Житомир: ПП «Рута», 2005. – 480 с.
  3. Гуцайлюк З.В. Методологические проблемы учета эфективности промышленного производства в условиях перестройки хозяйственного механизма / З. В. Гуцайлюк.–К.: УМК ВО, 1990.– 48 с.
  4. Додонов А. А. Нормативный учет: Каким ему быть? / А. А. Додонов // Бухгалтерский учет. – 1992. – № 3. – С. 43-46.
  5. Литвин Ю.Я. Прогресивні методи обліку витрат на виробництво (вітчизняні та зарубіжні) / Ю.Я. Литвин, В.М. Олійник. – Тернопіль: Збруч, 1995. – 218 с.
  6. Нападовська Л.В. Управлінський облік: Монографія / Л.В. Нападовська. - Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2000. - 450 с.
  7. Пилипів Н.І. Нормативний метод у межах центрів відповідальності – важливий інструмент вдосконалення організації внутрішньогосподарського обліку / Н.І. Пилипів // Фінансова система України. – Наукові записки. Серія «Економіка». – 2010. – 2010. – Випуск 14. – С. 238-245.
  8. Соколов Я.В. Бухгалтерский учет: от истоков до наших дней / Я.В. Соколов. – М.: Аудит, ЮНИТИ, 1996. – 638 с.
  9. Терехова В.А. Зарубежный опыт применения нормативного метода учета затрат / В. А. Терехова // Международный бухгалтерский учет. – 2001. – 1(25) январь. – С. 2-4.