Науковий вісник Одеського національного економічного університету 2016, 5, 191-201

Чумак Надія
аспірант Київського національного торговельно-економічного університету, e-mail:nadinc@mail.ua

Чумак Н. Інституційні засади антимонопольного регулювання товарних ринків у відкритій економіці / Н. Чумак // Науковий вісник Одеського національного економічного університету: зб. наук. праць; за ред.: М.Д. Балджи (голов. ред.). (ISSN 2409-9260). – Одеса: Одеський національний економічний університет. – 2016. – № 5(237). – С. 191-201.

Стаття присвячена інституційним засадам антимонопольного регулювання товарних ринків у відкритій економіці. Здійснено оцінку стану конкурентного середовища в Україні. Визначено роль антимонопольного регулювання як елементу системи економічної безпеки ержави. Досліджено зниження порогу монополізації товарних риків. Встановлено, що антимонопольне регулювання є цілеспрямованою діяльністю здійсненою на підставі та в межах, що допускаються чинним законодавством, щодо встановлення та реалізації правил ведення економічної діяльності на товарних ринках з метою захисту добросовісної конкуренції та забезпечення ефективності ринкових відносин. Обґрунтовано заходи інституціональних перетворень в сфері антимонопольного регулювання та формування суспільних інститутів для протидії монополізму. Проаналізовано стан антимонопольного регулювання, що свідчить про необхідність вдосконалення антимонопольних органів і відповідного законодавства. Запропоновано напрями вдосконалення правових норм, що регулюють захист конкуренції та механізм його здійснення.

антимонопольне регулювання, монополія, конкурентне середовище, товарні ринки.

JEL classification: R400

1. Безух О. В. Теоретичні проблеми правового регулювання відносин економічної конкуренції в Україні : [монографія] / О. В. Безух; Нац. акад. прав. наук України, НДІ приват. права і п-ва. – К., 2013. – 269 c.
  2. Борисенко З. М. Конкурентна політика як передумова ефективності ринку / З. М. Борисенко // Економіка України. – 2006. – № 5. – C. 28–33.
  3. Гаркуш В. В. Проблеми державного регулювання діяльності монополій в Україні // Економіка: проблеми теорії та практики. Збірник наукових праць. Випуск 188: В 4 т. – Т.4. – Дніпропетровськ, ДНУ, 2014. – С. 108-116.
  4. Качалін В.В. Міжнародні аспекти антимонопольного регулювання / В. В. Качалін // Світова економіка іміжнародні відносини. – 2014. – №2. – С. 49-56.
  5. Кравченко В. І. Глобальні процеси та тенденції розвитку економіки та фінансів України / В. І. Кравченко – [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.economy. nayka.com.ua/ ?op=1&z=1850
  6. Корчак Н. М. Інститут антимонопольного регулювання як засіб державного впливу в умовах змішаної економіки // Науковий вісник ЧДУ. Вип. 147. Правознавство. Чернівці.«Рута», 2015. – С. 49-52.
  7. Мельник С.Б. Відповідальність за порушення законодавства про природні монополії // Актуальні проблеми держави і права. Збірник наукових праць. – Вип. 15. – Одеса: Юридична література, 2012. – С. 166-170.