Науковий вісник Одеського національного економічного університету 2016, 6, 18-28

Бюджетна децентралізація: стан та перспективи

Баранова Вікторія
Доктор економічних наук, професор, завідувач кафедрою фінансів Одеського національного економічного університету, e-mail:lavika@rambler.ru

Немченко Ганна
Одеський національний економічний університет, e-mail:annem2956@gmail.com

Баранова В., Немченко Г. Бюджетна децентралізація: стан та перспективи / В. Баранова, Г. Немченко// Науковий вісник Одеського національного економічного університету: зб. наук. праць; за ред.: М.Д. Балджи (голов. ред.). (ISSN 2409-9260). – Одеса: Одеський національний економічний університет. – 2016. – № 6 (238). – С. 18-28.

В умовах кризового стану економіки України особливої уваги потребують питання підвищення ефективності функціонування місцевих бюджетів. Саме місцеві бюджети використовуються для соціального розвитку регіонів. Останні роки актуальним є питання бюджетної децентралізації. Від того, на скільки добре розвинені місцеві бюджети залежить добробут населення в регіоні. На місцевому рівні краще, ніж на центральному вирішувати, які проблеми для регіону потрібно вирішувати першочергово, оскільки існують регіональні особливості кожного району, області, які важко врахувати з центру. А децентралізація, у розвинених країнах, сприяє вирішенню цієї проблеми. Тому в статті розглянуто сучасний стан бюджетної децентралізації в Україні та висвітлено основні проблеми цього процесу. Зроблені пропозиції по залученню коштів до місцевих громад.

місцеві бюджети, бюджетна децентралізація, доходи місцевих бюджетів, видатки місцевих бюджетів, інвестиції.

JEL classification: R400

УДК: 334.012.74:336.1:352

1. Бикадорова Н. О. Фінансова децентралізація місцевого самоврядування / Н. О. Бикадорова // Економічний вісник Донбасу. – № 2 (20). – 2010. – С.145-151.
  2. Забедюк М. С. Особливості формування та функціонування фінансових систем зарубіжних країн / М. С. Забедюк // Економічний форум. – 2015. – № 1. – С. 202-207.
  3. Луніна І., Серебрянська Д. Декларації та реалії бюджетної децентралізації // Дзеркало тижня. – №43. – 2015. [Електронний ресурс] – Режим доступу: http://gazeta.dt.ua/finances/deklaraciyi-ta28realiyi-byudzhetnoyi-decentralizaciyi-abo-yakimi-naspravdi-yefinansovi-povnovazhennya-miscevoyi-vladi-_.html
  4. Корнієцький О. В. Стратегія і механізми міжрегіональної взаємодії транспортно-логістичних систем в умовах трансформації економіки: проблеми теорії і практики / О. В. Корнієцький. – Херсон: Грінь Д.С., 2014. – 352 с.
  5. Экономическая демократия // Зеркало недели. – 8 апреля 2016. – №13.
  6. Очікувані ризики у процесі децентралізації влади в Україні // Аналітична записка. Національний інститут стратегічних досліджень. [Електронний ресурс] – Режим доступу: http://www.niss.gov.ua/articles/1021/