Науковий вісник Одеського національного економічного університету 2016, 6, 5–18

Артемчук Тетяна
здобувач, Тернопільський національний економічний університет, e-mail:presa@tneu.edu.ua

Артемчук Т. Суперечності трансформації підприємств природних монополій електроенергетичної галузі / Т. Артемчук // Науковий вісник Одеського національного економічного університету: зб. наук. праць; за ред.: М.Д. Балджи (голов. ред.). (ISSN 2409-9260). – Одеса: Одеський національний економічний університет. – 2016. – № 6(238). – С. 5-18.

Стаття присвячена методологічній оцінці еволюційного обґрунтування фундаментальних проблем трансформаційної економіки. Розкрито суперечливість процесів трансформації природних монополій енергетичної галузі України щодо підвищення соціально-економічних результатів. Запропоновано моделі реорганізації альтернативних шляхів реформування форм державного регулювання ринку електричної енергії. Встановлено прогнозні наслідки реалізації моделі ринку електроенергетичної галузі України. Констатовано, що регулювання тарифів на електроенергію з боку держави не дозволяє забезпечувати достатній рівень відтворення електроенергетичного бізнесу. Доведено, що природна монополія є відособленою структурою ринкового середовища, яка виникає внаслідок технологічних особливостей виробництва та його матеріальної бази. Визначено економічну доцільність її існування. Обґрунтовано залежність ефективності функціонування природних монополій від ринкової зрілості економіки і системності державного регулювання. Запропоновано систему заходів, спрямованих на оптимізацію структури і удосконалення управління підприємств галузі.

монополія, лібералізація, демонополізація, трансформаційна економіка, підвищення конкуренції, тарифи.

JEL classification: R400

1. Закон України «Про природні монополії» від 20.04.2000 р. № 1682-III. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://zakon.rada.gov.ua/cgi-bin/laws/main.
  2. Про внесення змін до Закону України «Про електроенергетику»: Прийнятий 22 червня 2000 р. №1821-ІІІ // Урядовий кур’єр. – 2000. – 7 лип. – С.5.
  3. Филюк Г. Природна монополія: теоретичний аспект / Г.Филюк // Вісник КДТЕУ. – 2000. – № 4. – С.35 – 43.
  4. Августин Р.Р. Державне регулювання природних монополій: суть, завдання та методи / Р.Р. Августин // Наукові праці НДФІ. – 2009. – № 11. – С. 59-63.
  5. Базилевич В., Филюк Г. Роздержавлення природних монопольних структур в Україні /В. Базилевич, Г. Филюк // Економіка України. – 2002. – № 3 – С. 35–42.
  6. Економічна теорія регулювання та антимонопольна політика / М. Віскузі, В. Кіп та ін. // – К.: Вид-во Соломії Павличко “Основи”. – 2004. – С.423 – 447.
  7. Венгер B.B. Державне регулювання природних монополій в Україні: напрями вдосконалення / В.В. Венгер // Економіка підприємства. – 2010. – № 3 – С. 65-72.
  8. Коуз Р. Фирма, рынок и право / Р.Коуз//.– М., 1993. – 380 с.
  9. Вільямсон О. Природа фірми / О.Є. Вільямсон // Пер. с англ. – К.: «А.С.К». 2002 -335с.
  10. Касинець О. Теоретико-методологічні аспекти регулювання діяльності природних монополій / О.О. Касинець, В.І. Якимів // Наукові праці НДФІ. – 2010. – № 4. – С. 37-43.
  11. Косолапов А. Г. Фінансові методи стимулювання ринкових перетворень в Україні. – К.: Т-во «Знання», КОО, 2000. – С. 24-25.