Науковий вісник Одеського національного економічного університету 2016, 6, 57-68

Запаси фінансової стійкості інвестиційного проекту у методі сценаріїв

Васильєв Олександр
кандидат фізико-математичних наук, доцент кафедри оптимального керування та економічної кібернетики Одеського національного університету ім. І.І. Мечнікова, e-mail:liberty84@rambler.ru

Васильєва Наталія
кандидат фізико-математичних наук, доцент, доцент кафедри вищої математики, Одеська державна академія будівництва та архітектури, e-mail:liberty84@rambler.ru

Тупко Наталія
кандидат фізико-математичних наук, доцент, доцент кафедри вищої та обчислювальної математики, Національний авіаційний університет (Київ), e-mail:natupko@rambler.ru

Васильєв О., Васильєва Н., Тупко Н. Запаси фінансової стійкості інвестиційного проекту у методі сценаріїв / О. Васильєв, Н. Васильєва, Н. Тупко // Науковий вісник Одеського національного економічного університету: зб. наук. праць; за ред.: М.Д. Балджи (голов. ред.). (ISSN 2409-9260). – Одеса: Одеський національний економічний університет. – 2016. – № 6(238). – С. 57-68.

У статті у рамках динамічного аналізу беззбитковості розглядаються проблеми фінансової стійкості інвестиційних проектів і оцінки інвестиційних ризиків. Досліджується метод сценаріїв кількісного аналізу ризиків інвестиційних проектів. Для цього методу авторами вперше вводяться поняття динамічної точки беззбитковості ймовірного сценарію проекту, абсолютного та відносного запасів інвестиційної беззбитковості проекту за кожним ймовірним сценарієм, очікуваних значень цих величин; отримані відповідні формули. Очікувані значення запасів фінансової стійкості інвестиційного проекту можуть використовуватися для кількісної оцінки величини його ризику разом з такими традиційними показниками ризику як дисперсія, стандартне відхилення, коефіцієнт варіації, NPV проекту. Чим більше очікувані значення запасів фінансової стійкості інвестиційного проекту, тим менше його фінансовий ризик, і навпаки. Окремо розглянуто випадки виробництва однорідної та багатономенклатурної продукції проекту.

динамічний аналіз беззбитковості проекту, метод сценаріїв, запас інвестиційної беззбитковості проекту за його ймовірним сценарієм, очікувані значення запасів фінансової стійкості проекту.

JEL classification: R400

УДК: 336:338.27:658.29

1. Лукасевич И. Я. Анализ финансовых операций/ И.Я. Лукасевич.– М.: ЮНИТИ, 1998. – 400 с.
  2. Лукасевич И. Я. Финансовый менеджмент/ И.Я. Лукасевич. – М.: Эксмо, 2010. – 768 с.
  3. Васильев А. Динамический анализ безубыточности инвестиционного проекта/ А. Васильев, О. Тупко// Науковий вісник ОНЕУ. – 2014. – №7. – С.16-23.
  4. Васильев А. Уровни доходности проекта и запасы его инвестиционной безубыточности и приемлемости / А. Васильев, Н. Васильева, Н. Тупко // Науковий вісник ОНЕУ. – 2014. – №10. – С.51-63.
  5. Васильев А.Б. Запасы и пределы инвестиционной безубыточности и приемлемости проекта по значениям показателей эффективности / А.Б. Васильев, Н.С.Васильева // Економіка та держава. – 2015. – №4. – С.28-32.
  6. Волков И. М., Грачёва М. В. Проектный анализ / И.М. Волков, М.В. Грачёва.– М.: ЮНИТИ, 1998. – 423 с.
  7. Боярко І. М. Інвестиційний аналіз / І.М. Боярко, Л. Л. Гриценко. – К.: ЦУЛ, 2011. – 400 с.