Науковий вісник Одеського національного економічного університету 2016, 6, 68-83

Грималюк Андрій
Одеський торговельно-економічний інститут КНТЕУ, e-mail:andeigrim@yandex.ru

Продан Тетяна
Одеський торговельно-економічний інститут КНТЕУ, e-mail:coach8807@mail.ru

Майорова Тамила
Одеський торговельно-економічний інститут КНТЕУ, e-mail:coach8807@mail.ru

Грималюк А., Продан Т., Майорова Ю. Методологічні засади теоретичного аналізу процесу трансформації людської діяльності в сучасній економіці / А. Грималюк, Т. Продан, Ю. Майорова // Науковий вісник Одеського національного економічного університету: зб. наук. праць; за ред.: М.Д. Балджи (голов. ред.). (ISSN 2409-9260). – Одеса: Одеський національний економічний університет. – 2016. – № 6(238). – С. 68-83.

У статті пропонується теоретичний підхід до аналізу процесу творчої трансформації людської діяльності, заснований на поєднанні категорії альтернативних можливостей індивідуального вибору з аналізом історичних тенденцій зміни змісту людської діяльності. Завдяки такому синтезу методологічні основи теоретичного аналізу творчої діяльності набувають двоїстий характер. З одного боку, такий аналіз виходить з альтернативних можливостей індивідуального вибору, що відповідає методології сучасної неокласичної теорії. Дана методологічна основа аналізу творчої діяльності дозволяє налагодити методологічну зв'язок неокласичної мікроекономіки з політичною економією, що сприяє інтеграції економічної теорії як єдиної наукової дисципліни. Іншою методологічною основою аналізу творчої діяльності виступає властивий політичній економії історичний підхід до дослідження. Такий підхід дозволяє розглядати «креативний клас» в широкому історичному контексті процесу перетворення змісту людської діяльності в напрямку розвитку в ньому елементів творчості, що починається у високорозвинених країнах. У перспективі такий динамічний підхід до аналізу творчої діяльності здатний закласти методологічні основи подальшого дослідження історичного процесу творчої трансформації людської діяльності, створені на шляху інтеграції досягнень політичної економії і неокласичної мікроекономіки.

креативний клас, альтернативні можливості, інтенціональний об'єкт, індивідуальний вибір, суспільні можливості, права власності, творчі можливості, загальна основа індивідуальних дій, неокласика, політична економія.

JEL classification: R400

УДК: 330.341.4 (477)

1. Флорида Р. Креативный класс: монографія /Р.Флорида. – М.: Дело, 2005. – 452 с.
  2. Florida R., Tinagli I. Europe in the Creative Age. – Pittsburgh: Carnegie Mellon Software Industry Center / London Demos, February 2004 – р. 12-35.
  3. Florida R. Creative Class War. – Washington Monthly, January/Febr 2004 – р.7-18.
  4. Лэндри Ч. Креативный город: монографія /Ч.Лэндри. – М.: Классика ХХ1, 2006. – 398 с.
  5. Хокинс Дж. Креативная экономика: монографія /Дж.Хокинс. – М.: Классика ХХ1, 2010. – 347 с.
  6. Иноземцев В.Л. За пределами экономического общества: монографія / В.Л.Иноземцев – М.: Наука, 1998. – 412 с.
  7. Бузгалин А.В. Пределы капитала: методология и онтология: монографія / А.В.Бузгалин, А.И.Колганов. – М.: Культурная революция, 2009. – 680 с.
  8. Бузгалин А.В. Глобальный капитал: монографія /А.В. Бузгалин, А.И.Колганов. – Том 2 – М.: Альтернативы, 2015. – 537 с.
  9. Гриценко А.А. Развитие форм обмена, стоимости и денег: монографія / А.А.Гриценко. – К.: Основа, 2005. – 192 с.
  10. Гриценко А.А. Совместно-разделенный труд как исходная категория политической экономии и ее предмет / А.А.Гриценко // Вопросы политической экономии. – 2013. – №3(8) – С.5-11.
  11. Межуев В.М. Маркс против марксизма: монографія / В.М.Межуев. – М.: Логос, 2007. – 189 с.
  12. Пусенкова И.В. Методология анализа развития от экономики к интеллекту: монографія / И.В.Пусенкова. – Одесса: Астропринт, 2001. – 288 с.
  13. Горц А. Нематериальное: знание, стоимость и капитал: монографія / А.Горц. – М.: ГУ-ВШЭ, 2010. – 208 с.
  14. Мизес Л. Человеческая деятельность: монографія / Л.Мизес. – М.: Дело, 200.1 – 878 с.
  15. Гуссерль Э. Логические исследования: монографія / Э.Гуссерль – Т.2 – М.: ДИК, 2001. – 278 с.
  16. Коуз Р. Природа фирмы / Р. Коуз. – М.: Дело, 2001. – 351 с.
  17. Эггертссон Т. Экономическое поведение и институты / Т. Эггертссон. – М., 2001 – 431 с.
  18. Залознова Ю.С. Про теоретико-методологічні особливості дослідження сучасного соціоекономічного розвитку / Ю.С.Залознова // Соціальна економіка. – 2015. – №1 – С.32-46.
  19. Родіонова Л. А. Від індустріалізму до інформаціоналізму: теорії трансформації / Л.А.Родіонова // Інноваційна економіка. – 2013. – №6 (44). – С. 27-31.
  20. Ящук Т.А. Сутність концепції людського капіталу / Т.А.Ящук // Сталий розвиток економіки. – 2013. – №4(21). – С.71-74.