Науковий вісник Одеського національного економічного університету 2016, 7, 94-111

Уханова Інна
кандидат економiчних наук, доцент, Одеський нацiональний економiчний унiверситет, e-mail:inna.uhanova@gmail.com

Бондаренко Ольга
Одеський нацiональний економiчний унiверситет, e-mail:ira-gr07@yandex.ru

Уханова І, Бондаренко О. Міжнародна конкурентоспроможність Одеського регіону: стан та перспективи підвищення / І. Уханова, О. Бондаренко // Науковий вісник Одеського національного економічного університету: зб. наук. праць; за ред.: М.Д. Балджи (голов. ред.). (ISSN 2409-9260). – Одеса: Одеський національний економічний університет. – 2016. – № 7(239). – С. 94-111.

У статті проаналізовано сучасний стан зовнішньоекономічних зв’язків Одеського регіону, визначено його місце в якості суб’єкта зовнішньоекономічної діяльності у розрізі торговельних, інвестиційних операцій та у міжнародних переміщеннях вантажів. Визначено роль міжнародних транспортних коридорів, що проходять територією Одеського регіону, та транскордонного співробітництва в межах єврорегіону «Нижній Дунай» у активізації євроінтеграції на регіональному рівні. Проведено аналіз міжнародної конкурентоспроможності Одеського регіону за допомогою SWОТ-аналізу чинників міжнародної конкурентоспроможності, побудовано багатокутник конкурентоспроможності, виявлено чинники, що протидіють підвищенню позицій Одеського регіону в якості суб’єкту зовнішньоекономічних відносин. Визначено напрямки та заходи, реалізація яких має сприяти поліпшенню показників регіональної конкурентоспроможності та підвищенню її загального рівня.

міжнародна конкурентоспроможність, економіка Одеського регіону, фактори міжнародної конкурентоспроможності, інноваційний розвиток, прямі іноземні інвестиції, регіональний розвиток.

JEL classification: R400

УДК: 339.137.2 (477.74)

1. Балика Г.А. Сучасний стан та перспективи прямого інвестування в Одеський регіон// Зовнішня торгівля , 2012.-№4.-С. 32-36.
  2. Гуриева Л. Стратегия устойчивого развития региона / Л. Гуриева // Проблемы теории и практики управления. – 2007. – №2. – С.46-57.
  3. Закон України „Про зовнішньоекономічну діяльність” № 959-XII від 16.04.1991 // Відомості Верховної Ради України. - 1991. - № 29. - ст. 377.
  4. Козак Ю. Г. Зовнішньоекономічна діяльність регіону: навчальний посібник / Ю. Г. Козак, О. А. Ермакова. – Одеса: Фенікс, 2013. – 332 с.
  5. Осипов В. М. Пріоритети соціально-економічного розвитку Українського Причорномор’я в контексті новітньої регіональної політики / В.М. Осипов, О. А. Єрмакова // Прометей: регіональний збірник наукових праць з економіки. – 2014. - №2 (44). – С. 76-82.
  6. Офіційний сайт головного управління статисики в Одеській області [Електроний ресурс] –Режим доступу до веб-сайту: http://www.od.ukrstat.gov.ua/
  7. Піддубний І.О. Піддубна А.І. Управління міжнародною конкурентоспро-можністю регіону: Навч. посібник / Харківський національний економічний ун-т. — Х. : ВД "Інжек", 2010. — С. 24-32.
  8. Портер М. Конкуренция / М. Портер. [пер. с англ.] – М.: Издательский дом «Вильямс», 2006. – 608 с.
  9. Радіонов Ю.Д. Стан розвитку та деякі напрямки модернізації регіонів України / Ю. Д. Радіонов // Регіональна економіка. — 2013. — № 2 (64) — С. 38—47
  10. Яремко Л. Глобальна конкурентоспроможність регіону/ Яремко //Регіональна економіка-2009.-№1.- С. 51-67.
  11. Грузообіг морських портів України [Електронний ресурс ]. – Режим доступу : http://ccb.at.ua/publ/analitika/gruzooborot_morskikh_torgovykh_portov_ukrainy
  12. Global Competitiveness report 2013-2014 [Electronic resourсe ]. - Mode of access:http://www.weforum.org/reports/global-competitiveness-report-2014-2015