Науковий вісник Одеського національного економічного університету 2016, 8, 55-71

Проведення реформ у детінізації економіки

Леонова Олена
Здобувач кафедри економіки та фінансів факультету № 6 Харківського національного університету внутрішніх справ, Україна, e-mail:favoritka144@mail.ru

Леонова О. Проведення реформ у детінізації економіки / О. Леонова // Науковий вісник Одеського національного економічного університету: зб. наук. праць; за ред.: М.Д. Балджи (голов. ред.). (ISSN 2409-9260). – Одеса: Одеський національний економічний університет. – 2016. – № 8(240). – С. 55-71.

В даному дослідженні розглядається вплив результатів розвитку неофіційної економічної діяльності на економіку держави та визначаються детінізаційні заходи, які спрямовані на побудову незалежної, сучасної, стійкої, відкритої й конкурентоспроможної на світовому рівні економіки. Існуючий стан тінізації національної економіки сягнув критичної межі, внаслідок чого руйнується держава як інституція, відбувається відчуження влади від суспільства, знижується імідж країни, ефективність політичних і судових інститутів, неефективно розподіляються та використовуються державні кошти і ресурси. Вирішення проблеми подолання негативних явищ тіньової економіки потребує нової якості економічних відносин, нових інститутів в суспільстві для пошуку механізмів зменшення її обсягу. Заходи, які запропоновані автором, спрямовані на сприяння досягненню визначених державою темпів розвитку економічного потенціалу, на стимулювання приватної ініціативи, малого підприємництва та невідкладні заходи для обслуговування поточних боргових зобов’язань й зменшення частки зовнішнього боргу.

тіньова економіка, легалізація, детінізація, господарські реформи, інвестиції, економічний потенціал.

JEL classification: R400

УДК: 338.24.021.8

1. Ярмоленко А. Тіньова економіка / А. Ярмоленко // Політика і час. – 1996. – № 5. – С. 49 – 54.
  2. Кім М. Н. О воздействии теневой экономики на экономическую безопасность страны / М. Н. Кім // Економічна безпека: проблеми і стратегія забезпечення в Україні: зб. наук. пр.. – Харків: ХІБМ, 1998. – С. 102 – 107.
  3. Турчинов А. Теневая экономика: преступление или форма выживания? / А. Турчинов // Финансовая Украина. – 1996. – № 37. – С. 10.
  4. Проблемы оценки деятельности неформального сектора [Електронний ресурс] – Режим доступу: http: dist-economics.eu.spb.ru
  5. Кіржецький Ю. І. Проблема тінізації економіки та її вплив на розвиток регіону // Ю. І. Кіржецький // Науковий вісник Львівського державного університету внутрішніх справ. – 2013. – №1. – С. 243 – 250.
  6. Шляхом європейської інтеграції: стратегія економічного і соціального розвитку України (2004-2015 рр.) // Економіст. – 2004. – № 5. – C. 29 – 45.
  7. Подмазко О. М. Тіньова економіка: сутність та структура / О. М. Подмазко // Зовнішня торгівля: економіка, фінанси, право. – 2013. – № 1. – С. 148 – 155.
  8. Мельник Т. М. Протидія тінізації у зовнішньоекономічному секторі України // Т. М. Мельник, Т. Л. Вишинська // Економіка та управління національним господарством. – 2013. – № 5 (143). – С. 95 – 107.
  9. Савич І. В. Детенізація економіки: теоретичні надбання та перспективи дослідження // І. В. Савич // Економіка. Проблеми економічного становлення. – 2013. – № 2. – С. 72 – 76.
  10. Економіка України. Деякі підсумки та узагальнення: економічний меморандум // Економіст. – 2005. – № 2. – C. 25 – 31.
  11. Послання Президента України до Верховної Ради України «Про внутрішнє і зовнішнє становище України у 2003 році» // Економіст. – 2004. – № 4. – C. 17 – 46.
  12. Причини тіньової економіки [Електронний ресурс] – Режим доступу: http://www.klubok.net/article2533.html.
  13. Задорожный Г. В. Собственность и экономическая власть / Г. В. Задорожный //. – Х.: Основа, 1996. – 144 с.
  14. Держкомстат України підбив підсумки 2013 року [Електронний ресурс] – Режим доступу: http://business.сom.ua/news/.html.