Науковий вісник Одеського національного економічного університету 2016, 9, 186-199

Челак Олександр
Південноукраїнський національний педагогічний університет імені К. Д. Ушинського, e-mail:nuta@inbox.ru

Челак О. Роль інститутів місцевого самоврядування в упровадженні регіональної політики держави / О. Челак // Науковий вісник Одеського національного економічного університету: зб. наук. праць; за ред.: М.Д. Балджи (голов. ред.). (ISSN 2409-9260). – Одеса: Одеський національний економічний університет. – 2016. – № 9(241). – С. 186-199.

Досліджено природу інституту місцевого самоврядування як права та спроможності територіальної громади виконувати певні функції щодо забезпечення основних питань життєдіяльності територіальної громади в межах своєї компетенції та під власну відповідальність, що визначає його провідну роль в реалізації регіональної політики сучасних держав. Концепція сталого розвитку, необхідність подальшого зміцнення місцевої демократії, урбанізація, міграція та інші загальносвітові процеси значно посилюють увагу до регіонального рівня влади та органів місцевого самоврядування, через які вона впроваджується в життя. Доведено, що система місцевого самоврядування потребує значних реформ , спрямованих на підвищення їх компетенцій та зміцнення матеріальної та фінансової основ їх функціонування. Для цього провідні країни світу та Україні зокрема вдалися до адміністративно-територіальних та муніципальних реформ.

регіональна політика, інститут місцевого самоврядування, повноваження, децентралізація.

JEL classification: R400

УДК: 321

1. Децентралізація публічної влади: досвід європейських країн та перспективи України / [Бориславська О. М., Заверуха І. Б., Школик А. М. та ін.]; Центр політико-правових реформ. – К. : Москаленко О. М., 2012. – 212 с.
  2. Місцеве самоврядування в Україні: теорія і практика. Посібник для депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів / Б. А. Руснак. – Одеса, 2011. - 536 с.
  3. Музиченко Г.В. Демократичний процес на регіональному рівні: Монографія / Г. В. Музиченко / Під ред. д.е.н., проф. С.О. Матвєєва. – О.: ОДЕУ, 2007. – 192 с.
  4. Музиченко Г. В. Сучасне місцеве самоврядування в Україні: стан наукової розробки та перспективи подальшого дослідження / Г. В. Музиченко // Сучасна українська політика. Політики і політологи про неї. – К. , Миколаїв : Вид-во МДГУ ім. П. Могили, 2007. – Вип. 11. – С. 174-184.
  5. Музиченко Г. В. Концептуалізація державної політики країн пострадянського простору в умовах глобалізаційних змін : Монографія / Г. В. Музиченко. – Одеса : Друкарський дім, 2012. – 394 с.
  6. Садикова Є. Правовий стан місцевого самоврядування: теоретичні аспекти та їх практичне втілення в сучасній Україні / Є. Садікова // Всеукраїнська науково-практична Інтернет-конференція «Гуманітарний всесвіт: люди, ідеї, події», Львів, 2015. – Режим доступу: http://ubgd.lviv.ua/moodle/mod/folder/view.php?id=8329
  7. Стратегія сталого розвитку «Україна-2020» Україні [Електр. ресурс]. – Режим доступу : http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/5/2015
  8. Уваров А. А. О государственных полномочиях в компетенции органов местного самоуправления // Государство и право. – 2002. – № 10. – С. 68–72.
  9. Элерс Д. Местное самоуправление в Германии / Д. Элерс // Государство и право. – 2002. – № 3. – С. 68–74.