Науковий вісник Одеського національного економічного університету 2017, 9, 5-22

Балджи Марина
доктор економічних наук, професор, ОДеський національний економічний університет, e-mail:baldgi@ukr.net

Мрук Марина
студентка, ОДеський національний економічний університет, e-mail:marinamruk@ukr.net

Балджи М., Мрук М. Удосконалення прогнозування використання ресурсного потенціалу для економічної безпеки регіону / М. Балдджи, М. Мрук // Науковий вісник Одеського національного економічного університету: зб. наук. праць; за ред.: М.Д. Балджи (голов. ред.). (ISSN 2409-9260). – Одеса: Одеський національний економічний університет. – 2017. – № 9(251). – С. 5-22.

Стаття присвячена проблемам вдосконалення методичних підходів щодо прогнозування використання ресурсного потенціалу регіону для забезпечення його економічної безпеки. Обґрунтовані провідні аспекти прогнозування ресурсного потенціалу; означені основні складові проведення прогнозування стану довкілля та використання ресурсного потенціалу; проаналізовані існуючі моделі соціально-економічного розвитку регіону; окреслені перспективи подальшого дослідження. Розглянуті особливості впровадження прогнозування для розвитку регіонів в Україні на основі досліджень законодавчої та методичної інформації. Обґрунтовано доцільність врахування економічної безпеки при визначенні соціально-економічного розвитку регіону. Визначено переваги методики розробки прогнозів, побудованої на основі врахувань складових сталого розвитку. Запропоновано підходи врахування наявності ресурсного потенціалу та стан і можливості його використання, що базуються на застосуванні комплексних чинників й відображають поведінку ресурсокористувачів, перспективи соціально-економічного розвитку територій, гармонізацію відносин природи і суспільства та орієнтовані на забезпечення економічної безпеки в регіоні. Доведено, що застосовування таких підходів дозволить зробити середньо- і довгострокових прогноз з урахуванням перспективних напрямків ресурсозбереження. Запропонована система показників оцінювання економічної безпеки регіону. Виділено етапи та побудовано логічну схему прогнозування стану довкілля та використання ресурсного потенціалу, як стадії процесу перспектив розвитку регіону. Проведено порівняння існуючих моделей розвитку регіону та доведена необхідність їх вдосконалення.

прогнозування, ресурсний потенціал, регіон, економічна безпека, модель розвитку, ресурсозбереження.

JEL classification: С530

УДК: 338.27:330.15

1. Геєць В. М. Моделі і методи соціально-економічного прогнозування: монографія / В. М. Геєць, Т. С. Клебанова, О. І. Черняк, та ін. – Харків : ВД «ІНЖЕК». – 2005. – 396 с.
  2. Концепція управління економічною безпекою суб’єктів господарювання в контексті теорії сталого розвитку: монографія / В.В. Євдокимов, О.В. Олійник, Д.О. Грицишен, О.О. Грищенко. – Житомир: ЖДТУ, 2013. – 252 с.
  3. Писарєва О.М. Формирование концепции прогнозно-аналитической деятельности в управлении многоуровневой организационной системой / О.М. Писарєва // МИР. – апрель-июнь, 2013. – С. 57-60.
  4. Сухоруков А.І., Харазішвілі Ю.М. Моделювання та прогнозування соціально-економічного розвитку регіонів України: монографія / А.І. Сухоруков, Ю.М. Харазішвілі. – К.: НІСД, 2012. – 368 с.
  5. Черняков М.К., Чернякова М.М. Методология экономического прогнозирования / М.К. Черняков, М.М. Чернякова // Вестник Сибирского университета потребительской кооперации. – 2013. – № 4. – С. 44-48.
  6. Про державне прогнозування та розроблення програм економічного і соціального розвитку України: закон України.[Електронний ресурс] – Режим доступу: http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/1602-14
  7. Про затвердження Методичних рекомендацій щодо формування і реалізації прогнозних та програмних документів соціально-економічного розвитку об'єднаної територіальної громади: Наказ Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 30 березня 2016 року № 75 [Електронний ресурс] – Режим доступу: http://www.cct.com.ua/2016/30.03.2016_75.htm
  8. Прогнозирование ресурсно-экологических и экономических трансформаций (на примере приморсикх регионов) / Под ред. Б. В. Буркинского, В. Н. Степанова. – Одесса: ИПРЭЭИ НАН Украины, 2004. – 425 с.
  9. Ханк Д., Уичерн Д. Бизнес-прогнозирование / Д. Ханк, Д. Уичерн. Пер. с англ. – М.: Вильямс, 2003. – 656 с.
  10. Бобровська О. Ю. Еволюція прогнозування розвитку соціально-економічних процесів: стан і напрямки удосконалення / О. Ю. Бобровська // Збірник наукових праць «Публічне адміністрування: теорія та практика». – 2011. – Вип. 2 (6). [Електронний ресурс] – Режим доступу до статті: http://www.dbuapa.dp.ua/zbirnik/2011-02(6)/11boysnu.pdf.
  11. Мельник Л.Г., Кубатко О.В. Економічний розвиток регіонів України з урахуванням екологічної компоненти в контексті сталого розвитку / Л.Г. Мельник, О.В. Кубатко // Регіональна економіка. – 2009. – № 3. – С. 129 – 135.
  12. De Bruyan S. Explaining the Environmental Kuznets Curve: structural change and international agreements in reducing sulfur emissions / S. De Bruyan // Environment and development economics, 1997. – V. 2. – P. 485 – 504
  13. Браммер К., Зиффлинг Г. Фильтр Калмана-Бьюси. Детерминированное наблюдение и стохастическая фильтрация. – М.: Наука, 1982. – 199 с.
  14. Консалтингове забезпечення управлінських економіко-екологічних рішень на регіональному рівні: моногр. // За заг. ред. А.І. Ковальова. – Одеса: ФОП Гуляєва В.М., 2017. – 190 с.
  15. Головне управління статистики в Одеській області [Електронний ресурс] – Режим доступу: http://www.od.ukrstat.gov.ua/