Науковий вісник Одеського національного економічного університету 2017, 10, 150-162

Сментина Наталія
доктор економічних наук, доцент, Одеський національний економічний університет, e-mail:smentn@ukr.net

Сментина Н. Методи та інструменти державного регулювання інтегрованих корпоративних структур / Н. Сментина // Науковий вісник Одеського національного економічного університету: зб. наук. праць; за ред.: М.Д. Балджи (голов. ред.). (ISSN 2409-9260). – Одеса: Одеський національний економічний університет. – 2017. – № 10(252). – С. 150-162.

У статті відмічається важливість утворення та функціонування інтегрованих корпоративних структур за сучасної системи господарювання. Вказані завдання, що спроможні вирішити інтегровані корпоративні структури як потужні суб'єкти національної економіки. Визначені принципи, що є основою формування інтегрованих корпоративних структур. Подається трактування категорії «державне регулювання інтегрованих корпоративних структур». Відмічено поділ регуляторів на правові та економічні. Узагальнені недоліки правового аспекту державного регулювання інтегрованих корпоративних структур. Відмічається залежність застосування економічних інструментів державного регулювання інтегрованих корпоративних структур від спрямованості державної економічної політики. Наведені можливі інструменті державного регулювання інтегрованих корпоративних структур в розрізі адміністративного, бюджетного, податкового, грошово-кредитного методів. Зазначені регулюючі механізми. Відмічено загальне спрямування антимонопольного регулювання інтегрованих корпоративних структур. Запропоновані основні шляхи покращення політики державного регулювання інтегрованих корпоративних структур.

державне регулювання, інтегровані корпоративні структури, інструменти, державна політика, механізм, антимонопольне регулювання.

JEL classification: M120; O150

УДК:334.01

1. Корпоративні структури в національній інноваційній системі України / За ред. д-ра екон. наук Л.І. Федулової. – К.: вид-во УкрІНТЕІ, 2007. – 812 с.
  2. Горбачевська Оксана В. Розвиток інтегрованих підприємницьких структур в економічній системі України / Оксана В. Горбачевська // Актуальні проблеми економіки. – 2014. – 5 (155). – С. 166-170.
  3. Сафронова О. Механізми державного сприяння розвитку інтегрованих корпоративних структур у промисловості України [Електронний ресурс] / Ольга Сафронова // Вісник Національної академії державного управління. – 2013. – С. 95-101. http://visnyk.academy.gov.ua/wp-content/uploads/2013/11/2009-4-15.pdf.
  4. Малік М. Й. Проблемні питання розвитку кооперації та інтеграційних відносин в АПК [Електронний ресурс] / М. Й. Малік // Економіка АПК. – 2010. – № 3. – С. 7. – Режим доступу : http://archive.nbuv.gov.ua/portal/soc_gum/e_apk/ 2010_3/10_03_01.pdf.
  5. Уманців Ю. Корпоративні структури у системі економічних відносин / Ю. Уманців // Вісник КНТЕУ. – 2011. – № 3. – С. 13-25.
  6. Кавтиш О. П. Теоретичні основи дослідження категорії інтегрована корпоративна структура / О. П. Кавтиш // Сучасні проблеми економіки і підприємництво: збірник наукових праць. – 2011. – Вип. 6. – С. 31-38.
  7. Поважний О. С. Корпоративні відносини в Україні: сучасний стан та перспективи розвитку : монографія / О. С. Поважний, Н. С. Орлова. – Донецьк: Издательство, 2012. – 200 с.
  8. Подлевський А.А. Державне регулювання виробничої кооперації в Україні: дис. кандидата економічних наук : 08.00.03 «Економіка та управління національним господарством» / А.А. Подлевський– Рівне, 2017 р. – 180 с.
  9. Концепція загальнодержавної цільової економічної програми розвитку промисловості на період до 2020 року : Розпорядження КМУ від 17 липня 2013 р. № 603-р. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/603-2013-р.