Науковий вісник Одеського національного економічного університету 2018, 2, 124-139

Формування ринку соціальних послуг в умовах сучасної України

Мужайло Василь
кандидат економічних наук, доцент, доцент кафедри менеджменту і логістики, Одеська національна академія харчових технологій, e-mail:Stas560823@mail.ru

Кривоногова Ірина
кандидат економічних наук, старший викладачкафедри управління бізнесом, Одеська національна академія харчових технологій, e-mail:krirgen@yandex.ua

Мужайло В., Кривоногова І. Формування ринку соціальних послуг в умовах сучасної України / В. Мужайло, І. Кривоногова // Науковий вісник Одеського національного економічного університету: зб. наук. праць; за ред.: М.Д. Балджи (голов. ред.). (ISSN 2409-9260). – Одеса: Одеський національний економічний університет. – 2018. – № 2(254). – С. 124-139.

У статті висвітлено концептуальні підходи до визначення таких понять як «послуга», «соціальні послуги», « громадські послуги». Розглянуто та проаналізовано існуючі способи (моделі) забезпечення послуг, що надаються за участі держави: довіра, управління за допомогою постановки цілей і оцінки результатів, голос, вибір і конкуренція. Обґрунтовано необхідність вдосконалення системи надання послуг шляхом реалізації активної та виваженої соціальної політики, підвищення ролі держави в упорядкуванні соціальних процесів. Показано, що суб’єктами надання соціальних послуг можуть стати не тільки державні установи, що володіють значним досвідом у цій галузі, але і бізнесові структури, неурядові, громадські організації за умови різкого підвищення рівня і якості менеджменту. Дослідження ринку соціальних послуг, як одного із різновидів єдиного раніше ринку фізичних товарів і послуг, і особливо практики його функціонування, дозволило визначити його специфіку, без знання і врахування якої неможливо досягти успіху у самих найрізноманітніших видах підприємницької діяльності. Виявлено, що ринок соціальних послуг, який знаходиться в Україні в процесі свого становлення та розвитку, являє собою особливу модифікацію ринкового механізму, а саме – квазіринок, у якому координація взаємовідносин між виробниками і споживачами послуг регулюються ринковими інститутами на відміну від бюрократичної системи державного замовлення. І що саме перехід до надання соціальних послуг на основі ринкових засад є проривом до міжнародних стандартів високої якості.

послуги, ринок соціальних послуг, моделі забезпечення послуг, бізнесові структури, громадські організації, соціальна політика, добробут, меріторні блага, квазіринок, менеджмент.

JEL classification: L 220

1. Електронний Бізнес-словник [Електронний ресурс] / Бізнес-словник. – Режим доступу: http://www.businessdictionary.com/definition/social-services.html. – Доступно на 12.02.2018.
  2. BUSINESS REFERENCE MODEL (BRM). Services for Citizens: Community and Social Services / U.S. Office of Management and Budget: Режим доступу : http://georgewbush-whitehouse.archives.gov/omb/egov/a-3-2-services-community.html. – Доступно на 12.02.2018.
  3. Закон України «Про соціальні послуги» від 19 червня 2003р., із змінами і доповненнями від 20.09.2011р.
  4. Ле Гранд, Д. Другая невидимая рука: предоставление общественных услуг на основе выбора и конкуренции [пер. с англ. И. Кушнаревой] / Д. Ле Гранд. – М.: Изд. Института Гайдара,2011.–240 с.
  5. Маркетинг соціальних послуг [Навчальний посібник] / [В.Г. Воронкова, С.Л. Катаєв, О.М. Кіндратець та ін.] ; під ред. В.Г. Воронкової. – К. : «Видавничий дім «Професіонал», 2008. – 576 с.
  6. Міжнародна електронна енциклопедія «Вікіпедія». – Режим доступу: http://en.wikipedia.org/wiki/Public_services. – Доступно на 12.02.2018.
  7. Герда Н. Соціальні послуги європейського рівня / Н. Герда, Л. Касьян // Соціальний захист – 2010. - № 5. - С.38-42.
  8. Кухарская Н.А. Диагностика рынка услуг Украины и его региональные приоритеты / Н.А. Кухарская // Економіст.- 2010.- №3. - С. 51-54.
  9. Заблоцька Р.О. Світовий ринок послуг : [Навчальний посібник] / Р.О. Заблоцька. – К. : ІМВ, 2002. – 268 с.
  10. Балтачеєва Н. А. Українські соціальні стандарти та гарантії в контексті європейських орієнтирів соціального розвитку / Н. А. Балтачеєва // Формування ринкової економіки : зб. наук. пр. – Київ : КНЕУ, 2010. – Т. 1. – С. 67-77.