Науковий вісник Одеського національного економічного університету 2018, 3, 114-127

Розвиток процесного підходу в концепції контролінгу

Кузнецова Інна
доктор економічних наук, професор, зав. кафедри менеджменту організацій та зовнішньоекономічної діяльності, Одеський національний економічний університет, е-mail:inna.stream@mail.ru

Кузнецова І. Розвиток процесного підходу в концепції контролінгу / І. Кузнецова // Науковий вісник Одеського національного економічного університету: зб. наук. праць; за ред.: М.Д. Балджи (голов. ред.). (ISSN 2409-9260). – Одеса: Одеський національний економічний університет. – 2018. – № 3(255). – С.114-127.

визначені як основні елементи процесу контролінгу. Доведено, що осередком концепції є аналіз причин відхилень фактичних результатів діяльності від запланованих та їх усунення з використанням спеціального механізму „регулювання за відхиленнями”. Визначено, що механізм орієнтований лише на внутрішню інформацію про відхилення та застосовується не в повній мірі. Розглянуто елементи планування в контролінгу. Доведено, що основна увага в контролінгу зосереджена на методології оперативного планування. Узагальнено основні елементи процесного підходу в контролінгу, до яких віднесено: виокремлені фази управління, склад вихідної інформації, цільові показники планування, формалізовані планові форми. Систематизовано недоліки контролінгу з точки зору процесного підходу. До основного недоліку віднесено спробу перенести методичні прийоми оперативного планування на стратегічний рівень. Запропоновано використання адресного характеру методів за операціями процесу управління.

контролінг, регулювання за відхиленнями, технологія управління, процесний підхід.

JEL classification: L 510

УДК: 658.338.4

1. Валуев Б.И. О некоторых концепциях, составляющих альтернативу целостной системе управления предприятием / Б.И. Валуев Б.И. // Економіст. – 2004.  №10. – С.30-33
  2. Орлов О.А. Планирование, бюджетирование и управленческий учет / О.А. Орлов // Вісник Хмельницького національного університету: Зб. наук. пр. – Хмельницький, 2006.  Т.1, № 4 – С.7-10
  3. Килимник В.Й. Еволюція контролінгу, його місце та роль в економіці підприємства /В.Й. Килимник // Економіст. – 2004. –№1. – С.47-49
  4. Контроллинг в бизнесе. Методические и практические основы построения контроллинга в организациях / А.М.Карминский, Н.И.Оленев, А.Г.Примак, С.Г.Фалько – М.: Финансы и статистика, 2002.  256 с.
  5. Майер Э. Контроллинг как система мышления и управления /Є. Майер. Пер. с нем.– М.: Финансы и статистика, 1993. – 76 с.
  6. Петренко С.Н. Контроллинг: Учебное пособие / С.Н. Петренко. – К.: Ника-Центр, 2003 – 328 с.
  7. Хан Д. ПиК. Стоимостно-ориентированная концепция контролинга / Д. Хан, Х. Хунгенберг. Пер. с нем. – М.: Финансы и статистика, 2005. – 928 с.
  8. Контроллинг как инструмент управления предприятием / Е.А.Ананькина, С.В.Данилочкин, Н.Г.Данилочкина и др.; Под ред. Н.Г. Данилочкиной. – М.: ЮНИТИ – ДАНА, 2003. – 279 с.
  9. Концепция контроллинга: Управленческий учет. Система отчетности. Бюджетирование / Horvath & Partners: Пер. с нем. – М.: Альбина Бизнес Букс, 2005. – 269 с.
  10. Манн Р. Контроллинг для начинающих / Р. Манн, Э.Майер. Пер. с нем.  М.: Финансы и статистика, 1992. 208 с.
  11. Кузнецова І.О. Технологія управління за відхиленнями як основа контролінгу // Сучасні технології стратегічного управління в умовах євроінтеграції: (Монографія) / За заг. ред. І. О. Кузнецової. – Одеса: ОНЕУ, 2018. – С. 179-186
  12. Чумаченко Н.Г. Планирование деятельности предприятий и система контроллинга / Н.Г. Чумаченко // Вісник Хмельницького національного університету: Зб. наук. пр. – Хмельницький, 2005.  Т.1, № 5 – С.10-16