Науковий вісник Одеського національного економічного університету 2018, 3, 20-34

Баранова Вікторія
доктор економічних наук, професор, Одеського національного економічного університету, е-mail:lavika@rambler.ru

Великсар Тетяна
викладач кафедри фінансів Одеського національного економічного університету, е-mail:smileoffate@rambler.ru

Баранова В., Великсар Т. Домінанти реформування системи фінансового забезпечення соціального захисту населення України/ В. Баранова, Т. Великсар // Науковий вісник Одеського національного економічного університету: зб. наук. праць; за ред.: М.Д. Балджи (голов. ред.). (ISSN 2409-9260). – Одеса: Одеський національний економічний університет. – 2018. – № 3(255). – С. 20-34.

Стаття присвячена дослідженню теоретичних засад функціонування системи соціального захисту населення та визначенню місця фінансового забезпечення у системі соціального захисту населення. Визначено проблемні питання та протиріччя у фінансовому забезпеченні системи соціального захисту населення за її підсистемами (соціального забезпечення, соціального страхування, соціальної допомоги). Доведено необхідність проведення реформування системи фінансового забезпечення соціального захисту населення. Запропоновано домінанти реформування системи фінансового забезпечення соціального захисту населення. Доведено, що класифікація соціальних ризиків, які повинна фінансувати держава та ризиків, які компенсуються за принципом самозахисту населенням, а також визначення джерел фінансового забезпечення за підсистемами системи соціального захисту населення повинні виступати головною ідеєю реформування системи фінансового забезпечення соціального захисту населення.

соціальний ризик, соціально-економічний ризик, соціальний захист населення, система соціального захисту населення, система фінансового забезпечення соціального захисту населення, підсистема соціального забезпечення, підсистема соціальної допомоги, підсистема соціального страхування.

JEL classification: P 430

1. Клівіденко Л.М. Фінансове забезпечення соціального захисту населення України: Автореф. дис. канд. екон. наук: 08.04.01 / Л.М. Клівіденко // Тернопільський державний економічний університет. — Терпопіль, 2006. — 22 с.
  2. Савченко Н.Г. Фінансовий механізм соціального захисту населення України: Автореф. дис. канд. екон. наук: 08.00.08 / Н.Г. Савченко / Київський національний торговельно-економічний університет. — Київ , 2010. — 19 с.
  3. Солоджук Т.В. Концептуальна модель фінансового забезпечення соціального захисту молоді в Україні / Т.В. Солоджук // Електроне наукове фахове видання "Ефективна економіка" [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.economy.nayka.com.ua/?op=1&z=1446
  4. Мальований М.І. Фінансове забезпечення соціального захисту населення в Україні:теорія, методологія та практика: Автореф. дис. докт. екон. наук: 08.00.08 / М.І. Мальований / Національна академія аграрних наук України. — Київ, 2017. — 41 с.
  5. Баранник Л. Б. Соціальне страхування працюючого населення / Л. Б. Баранник // Мотивація та соціальний захист персоналу : монографія / За заг. ред. А. Г. Бабенка. - Дніпропетровськ: ДДФА, 2011. – 400 с. - С. 90-97.
  6. Баранник Л.Б. Соціальний захист громадян: Навчальний посібник . – Дніпропетровськ : Дніпропетровська державна фінансова академія, 2010. – 276 с.
  7. Дерега В.В. Соціальна і гуманітарна політика : навчальний посібник / В.В. Дерега. - Миколаїв, 2012. -152 с.
  8. Болотіна Н.Б. Право соціального захисту: становлення і розвиток в Україні / Болотіна Н.Б. — К., 2005. — 381 с.
  9. Топішко Н.П. Соціальні ризики як чинник регулювання системи соціального захисту населення / Н.П. Топішко // Наукові записки. Серія „Економіка”. – 2009. - № 11. – С. 401-411.
  10. Болотіна Н.Б. Право соціального захисту України: Навч. Посіб. – 2-ге вид., перероб. і доп. — К.: Знання, 2008. — 663 с.
  11. Офіційний веб-сайт Державної служби статистики України [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.ukrstat.gov.ua
  12. Офіційний веб-сайт виконавчої дирекції Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.dcz.gov.ua.
  13. Великий тлумачний словник сучасної української мови (з дод. і допов.) / Уклад. і глов. ред. В.Т. Бусел. – К.; Ірпінь: ВТФ «Перун», 2005. –1728 с.