Науковий вісник Одеського національного економічного університету 2018, 4, 91-104

Каплієнко Олександр
аспірант, заступник начальника навчального відділу, Запорізький національний технічний університет, e-mail:alexandr.kaplienko@gmail.com

Шило Сергій
аспірант, заступник начальника навчального відділу, Запорізький національний технічний університет, e-mail:sergey.shilo@gmail.com

Каплієнко О. Шило С. Моделі стимулювання розвитку відновлювальних джерел енергії та їх збалансованого використання у складі енергосистеми регіону / О. Каплієнко, С. Шило // Науковий вісник Одеського національного економічного університету: зб. наук. праць; за ред.: М.Д. Балджи (голов. ред.). (ISSN 2409-9260). – Одеса: Одеський національний економічний університет. – 2018. – № 4(256). – С. 91-104.

Розглядаються питання збалансованого розвитку ринку відновлюваних джерел енергії в Україні, які виникли з введенням "зеленого" тарифу. Визначається необхідність детального розгляду технологічних обмежень та пропонується розробка фінансової модель для уникнення можливого банкрутства суб’єктів ринку та усунення дисбалансів при виробництві електроенергії. Проводиться аналіз поточної моделі "зеленого" тарифу, яка підтримує великих виробників. За підсумками аналізу світової історії розвитку енергетики доводиться, що саме генерація невеликих потужностей привела до успіху. Визначається необхідність розробки нових моделей стимулювання відновлюваних джерел енергії, що зроблять цю сферу енергетики більш цікавою для малих та середніх бізнесів і забезпечать збалансований розвиток енергетичної системи разом з великими виробниками.

енергоресурси, альтернативна енергетика, «зелений» тариф, суб’єкт господарювання, механізм стимуляції, енергозбереження, відновлювальні джерела енергії.

JEL classification: С 554

УДК: 338.516.46: 330.46

1. Сталий розвиток – ХХІ століття: управління, технології, моделі. Дискусії 2016: колективна монографія / Андерсон В.М., Балджи М.Д., Баркан В.І. (та ін.); Інститут телекомунікацій та глобального інформаційного простору НАН України; НТТУ “Київський політехнічний інсьтитут”; Вища економіко-гуманітарна школа / за наук. Ред. Проф. Хлобистова Є.В. – Черкаси: видавець Чабаненко Ю., 2016. – 590 с.
  2. Сайт інформаційного ресурсу «Енергетика України». Україна в 2013 р. ввела в експлуатацію 539 МВт «зеленої» енергетики [Електронний ресурс]. – Режим доступу:http://www.uaenergy.com.ua/post/17649/ukraina-v-2013-g-vvela-v-ekspluatatsiyu-539-mvt-zelenoj/
  3. Розпорядження Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. № 902-р «Про Національний план дій з відновлюваної енергетики на період до 2020 року» / Урядовий кур'єр від 15.10.2014 — № 190
  4. Корольков В.В. Науково-технологічна євро інтеграція України, як стратегія розвитку ринку високих технологій [Текст] // Корольков В.В., Економічні науки. Серія «Економічна теорія та економічна історія». Збірник наукових праць. ЛНТУ.- Випуск 6(23).-Ч.1.-Луцьк,2009.- 460с. (С. 355-370)
  5. Пізнання й досвід – шлях до сучасної енергетики [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://energetika.in.ua/ru/books/book-2/part-3/section-10/87-entsiklopediya/elektroenergetika-ta-okhorona-navkolishnogo-seredovishcha-funktsionuvannya-energetiki-u-suchasnomu-sviti/chastina-1-vidnovlyuvalna-netraditsijna-energetika/rozdil-2-dzherela-vidnovlyuvalnoji-netraditsijnoji-energetiki/2-1-sonyachna-energetika/242-2-1-2-sonyachna-elektroenergetika