Науковий вісник Одеського національного економічного університету 2018, 5, 174-190

Прогнозування ринку металургійної продукції України на базі виробничої функції

Лозінський Ростислав
магістрант, Одеський національний економічний університет, e-mail:inna.stream@mail.ru

Янковий Володимир
кандидат економічних наук, викладач, Одеський національний економічний університет, e-mail:inna.stream@mail.ru

Лозінський Ростислав, Янковий Володимир. Прогнозування ринку металургійної продукції України на базі виробничої функції. / Р. Лозінський, В. Янковий // Науковий вісник Одеського національного економічного університету: зб. наук. праць; за ред.: М.Д.Балджи (голов.ред.). (ISSN 2409-9260). – Одеса: Одеський національний економічний університет. – 2018. – № 5(257). – С. 174-190.

У статті розглянуто виробничі функції Кобба-Дугласа та Кобба-Дугласа-Тінбергена, та з’ясування різниці між ними. Також було розглянуто основні методологічні положення моделювання факторів росту обсягу виробництва металургійної продукції на базі виробничої функції Кобба-Дугласа-Тінбергена. Розроблено модель для аналізу обсягу виробництва та виключено фактору основного капіталу. Зроблено аналіз отриманої функції на предмет її адекватності та статистичної значущості та запропоновано заходи щодо більш раціонального використання факторів, які впливають на обсяг виробництва продукції. Надано практичні визначення щодо інтерпретації параметрів указаної виробничої функції. Розраховано прогнозне значення фактору праці за допомогою рівняння лінійного тренду на 2019 рік, а також обсягу виробництва у ПЗ Statistica із 95% довірливим інтервалом. Всі теоретичні аспекти проілюстровано на конкретному прикладі за допомогою статистичної інформації найбільших підприємств металургійної галузі.

моделювання факторів, виробнича функція, прогнозування, еластичність заміщення ресурсів.

JEL classification: L110

УДК: 338.12.017

1. Янковий В. О. Методологічні проблеми моделювання факторів росту продукції підприємства на базі виробничих функцій //Науковий вісник Ужгородського національного університету. Серія: Міжнародні економічні відносини та світове господарство. – 2017. – №. 11. – С. 194-198.
  2. Осипов В. І., Добржанський В. О. Нові стратегічні методи управління в умовах виходу вітчизняних підприємств на міжнародний ринок. – 2017.
  3. Kim O. O. Aggregated market unit economy model //Efficient economy. – 2018. – №. 1.
  4. Артюх М. В., Литвин О. М. Застосування дивідіріального та мультигрального числень в дослідженні економіки сільського господарства України //Математичне та комп'ютерне моделювання. Серія: Технічні науки. – 2016.
  5. Пандас А. В., Дячук К. С. Аналіз методик прогнозування кон’юнктури будівельного ринку //Young. – 2018. – Т. 55. – №. 3.
  6. Буряк Р. І. Дослідження та прогнозування кон’юнктури ринку продукції птахівництва України //Науковий вісник НУБіП України. Серія: Економіка, аграрний менеджмент, бізнес. – 2017. – №. 260. – С. 41-53.
  7. Олійник Н. М. и др. Аналіз та оцінка кон’юнктури ринку праці в Херсонській області. – 2018.
  8. Венгер В. В. Модернізація металургійної галузі України: цілі, напрями та інвестиційна підтримка // Науковий вісник херсонського державного університету. – 2017. – №. 7. – С. 45.
  9. Цепенюк М. Оцінювання та прогнозування кон'юнктури ринку: дис. – Тернопіль, ТНЕУ, 2017.
  10. Янковий В.О., Мельник Н.В. оптимізація фондоозброєності на підприємствах харчової промисловості на основі виробничих функцій [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://journals.gsjp.eu/index.php/fie/article/view/128.
  11. SMIDA [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://smida.gov.ua.
  12. Янковий В.О. математический анализ неоклассических производственных функций, [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://nmetau.edu.ua/file/sbornik_konferentsii-2017.pdf#page=102