Науковий вісник Одеського національного економічного університету 2018, 5, 51-66

Доброва Наталя
кандидат економічних наук, доцент, Одеський національний економічний університет, e-mail:dobrovanataly1963@gmail.com

Сидоренко Олена
магістрант, Одеський національний економічний університет, e-mail:elena2190766@gmail.com

Доброва Наталя, Сидоренко Олена. Інвестиційна привабливість регіонів України як фундамент сталого економічного розвитку країни. / Н. Доброва, О. Сидоренко // Науковий вісник Одеського національного економічного університету: зб. наук. праць; за ред.: М.Д. Балджи (голов. ред.). (ISSN 2409-9260). – Одеса: Одеський національний економічний університет. – 2018. – № 5(257). – С. 51-66.

У статті розкриваються наукові підходи щодо тлумачення сутності поняття «інвестиційна привабливість». З’ясовано фактори впливу на розвиток бізнесу в Україні і причини низької інвестиційної активності регіонів. Розглянуто та проаналізовано обсяги надходження інвестицій в регіони країни. Виявлено проблеми, що перешкоджають поліпшенню інвестиційної привабливості регіонів та запропоновано шляхи вирішення цих проблем. З’ясовано, що формувати в Україні привабливе інвестиційне середовище, потрібно з активних державних дій, спрямованих на зміну правового, економічного, політичного поля. У статі проведене дослідження, яке показує, що інвестиційне середовище країни є важливим фактором її розвитку, саме тому важливими постають інструменти покращення соціально-економічного життя країни та регіонів. На сьогодні їх роль у господарській діяльності суб’єктів господарювання поступово зростає. Проведений аналіз стану регіонів країни свідчить, що інвестиційна привабливість України загалом на даний момент знаходиться не в найкращому становищі, саме тому в статті було проаналізовано обсяги інвестицій в регіони України. В результаті аналізу інвестиційної привабливості було виявлено основні проблеми, які перешкоджають гармонійному та динамічному розвитку інвестиційної діяльності та запропоновані дієві шляхи вирішення цих проблем. З проведеного дослідження як результат випливає той факт, що необхідно формувати в Україні привабливе інвестиційне середовище з активних державних дій, спрямованих на зміну правового, економічного, інституційного, політичного поля в країні, а також запровадження програм розвитку лізингових послуг. Варто зазначити, що розвиток лізингових послуг в економіці України в майбутньому покаже позитивні результати в підвищенні інвестиційної привабливості регіонів та країни загалом. І що не мало важливо дасть поштовх до залучення інвесторів як вітчизняних так і іноземних. Адже вкладання власних коштів інвесторів повинні бути захищенні від зовнішніх чинників, які спроможні знизити ефективність цих коштів.

інвестиційна привабливість, іноземні інвестиції, інвестиційний клімат, фактори впливу, інвестиційна привабливість регіонів.

JEL classification: О018

УДК: 332.122:330.322.2(477)

1. Дорохов В. Инвестиционный климат. Инвестиционная привлекательность регионов и отраслей России/ В. Дорохов, М. Пиндур.[Электронный ресурс].– Режим доступа: http:// studopedia.ru/1_63666_investitsionniy-klimat-investitsionnaya-privlekatelnost-regionov-i-trasleyrossii.html
  2. Рейтинг инвестиционной привлекательности регионов Украины [Текст] // Украинский деловой журнал «Експерт» – № 49 (52) – 26 декабря 2005 – 1 января 2006. – С. 71–76.
  3. Асаул А. Систематизация факторов, характеризующих инвестиционную привлекательность регионов / А. Асаул // Регіональна економіка. – 2004. – № 2. – C. 53–62.
  4. Борщ Л.М. Інвестування: теорія і практика [Текст]: навчальний посібник / Л.М. Борщ, С.В. Герасимова; Київський ун-т ринкових відносин, Феодосійська фінансово-економічна академія. – 2-ге вид., перероб. і доп. – К.: Знання, 2007. – 685 с.
  5. Задорожна Я. Є. Підвищення інвестиційної привабливості підприємництва як напрямок залучення інвестиційних ресурсів [Текст] / Я.Є. Задорожна, Л.П. Дядечко // Інвестиції: практика та досвід. – 2007. – № 2. – С. 32–35.
  6. Петровська С. А. Оцінки інвестиційної привабливості регіону: порівняльний пофакторний аналіз / С. А. Петровська // Механізм регулювання економіки. 2012. – № 2. – С.90-97.
  7. Державний комітет статистики України [Електронний ресурс]. – Режим доступу: www.ukrstat.gov.ua
  8. Бутко М. Сучасна проблематика оцінки інвестиційної привабливості регіону / М. Бутко, С. Зеленський, О. Акименко // Економіка України. – 2015. – №11. – С. 30-37.
  9. Інвестиційна привабливість регіонів (повна версія). Підготовлено Київським міжнародним інститутом соціології у партнерстві з Інститутом економічних досліджень та політичних консультацій на замовлення Державного агентства з інвестицій та управління національними проектами України. – Київ, 2016. – 390 с.
  10. Про місцеве самоврядування: Закон України від 18 верес. 2008 р. №520-VI. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://portal.rada.gov.ua/
  11. О. Ульянченко, О. Винокурова Проблеми інвестиційної привабливості регіонів України/ Ульянченко О., Винокурова О. // Теорія та практика державного управління. ‒ 2009. – №1. – С. 29-36.
  12. Світовий економічний форум [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://www.weforum.org/