Науковий вісник Одеського національного економічного університету 2018, 9, 102-116

Міщенко Максим
доктор економічних наук, професор, Дніпропетровський національний університет залізничного транспорту імені академіка В.Лазаряна, e-mail: dnuzt@diit.edu.ua

Тараненко Артем
студент, Дніпропетровський національний університет залізничного транспорту імені академіка В.Лазаряна, e-mail: dnuzt@diit.edu.ua

Міщенко Максим, Тараненко Артем. Вдосконалення методології тарифоутворення як засіб покращення фінансового стану підприємств міського транспорту. / М. Міщенко, А. Тараненко // Науковий вісник Одеського національного економічного університету: зб. наук. праць; за ред.: М.Д.Балджи (голов.ред.). (ISSN 2409-9260). – Одеса: Одеський національний економічний університет. – 2018. – № 9(261). – С. 102-116.

Визначена необхідність вдосконалення методології тарифоутворення для пасажирського міського транспорту. Існуюча на автомобільному транспорті звітність дозволяє визначити тільки середню собівартість на одиницю транспортної роботи. Для тарифних цілей собівартість повинна розраховуватися за тими ж ознакам, по яких диференційована тарифна система (відстань, тип рухомого складу, його приналежність і пасажиронаселенність й інш). Спосіб розрахунку собівартості перевезень для тарифних цілей ґрунтується на використанні методу видаткових ставок, при цьому застосовується система укрупнених ставок з поділом по операціях перевізного процесу (початково-кінцева – ПКО й рухома – РО). Цим методом можна розподіляти витрати, пов'язані з роботою рухомого складу й утримання, ремонтом і амортизацією, тобто як залежні, так і умовно-постійні витрати. У багатьох випадках необхідно застосовувати, поряд з методом укрупнених видаткових ставок елементи прямого рахунку для окремих видів робіт, зв'язаних зі специфікою перевезень. Модель визначення витрат підприємств міського транспорту для обґрунтування рівня плати за транспортні послуги повинна розроблятися відповідно до загальної моделі розрахунку собівартості перевезень для тарифних цілей міського пасажирського транспорту.

міський пасажирський транспорт, рухомий склад, тариф, собівартість перевезення, підприємства міського транспорту, економічна ефективність.

JEL classification: R400

1. Boyd Colin W. Notes on the theoretical dynamics of intermittent public transportation systems / Colin W. Boyd – Transportation research, 1983, A-17, №5, p.p. 347 – 354.
  2. Ortuzar J. de D. Modelling transport. Third edition / J. de D. Ortuzar, L. G. Willumsen. – John Wiley & Sons Ltd. 2006, – 499 p.
  3. Winston C. The Demand for Transportation : Models and Applications / C. Winston, K. A. Small. – C.: Univesity of California, 1998. – 51 p.
  4. Буткявічус Й. П. Практичні рекомендації щодо удосконалення організації планування та управління місцевими пасажирськими перевезеннями / Й. П. Буткявічус, В. П. Старовойда // Вісник Національного транспортного університету. – 2003. – Вип. 8. – С. 135–137.
  5. Вдовиченко В. О. Ефективність функціонування міської пасажирської транспортної системи: автореф. дис. на здобуття наук. ступеня канд. техн. наук: спец. 05.22.01 «Транспортні системи» / В. О. Вдовиченко. – К., 2004. – 20 с.
  6. Гурнак В.М. Проблеми управління економіко-господарською діяльністю транспортної галузі в сучасних умовах / В.М. Гурнак, О.В. Онанченко // Збірник наукових праць Державного економіко-технологічного університету транспорту. Сер.: Економіка і управління. – 2015. – Вип. 32.- С. 9-19.
  7. Котик В. О. Державне регулювання підвищення ефективності функціонування пасажирських перевезень: автореф. дис. на здобуття наук. ступеня канд. економ. наук: спец. 08.00.03 «Економіка та управління національним господарством» / В. О. Котик. – Х., 2008. – 20 с.
  8. Організація та управління пасажирськими перевезеннями: підручник / за ред. В.С. Марунича, Л.Г Шморгуна. – К.: Міленіум, 2017. – 500 с.
  9. Пінчук С. О. Підвищення якості обслуговування населення на основі оптимізації маршрутної мережі / С. О. Пінчук // Вісник Національного транспортного університету. – 2003. – Вип. 8. – С. 234–237.
  10. Порядок проведення конкурсу на перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування: Постанова КМУ від 29 січня 2003 р. № 139 / Офіц. вісник України. – 2003. – № 6. – С. 60–65.
  11. Практичний посібник з оцінки державних інфраструктурних інвестиційних проектів: Проект ЄС «Підтримка сталого регіонального розвитку в Україні» / Під заг. ред. Ю. Фролова. – К.: СПД «Вальд», 2011. – 224 с. [Електронний ресурс] – Режим доступу: http://municipal.gov.ua/upload/usr/ files/CBA_manual_ua.pdf
  12. Про внесення змін до Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту: Постанова КМУ від 26 вересня 2007 р. № 1184 / Офіц. вісник України. – 2007. – № 75. – С. 5-23.
  13. Про затвердження Порядку організації перевезень пасажирів та багажу автомобільним транспортом. – Наказ Міністерства інфраструктури України №480 від 15.07.2013.
  14. Россолов О. В. Удосконалення інтервальної концепції визначення попиту на послуги пасажирського маршрутного транспорту в крупних містах: автореф. дис. на соискание науч. степени канд. техн. наук: спец. 05.22.01 «Транспортны системи» / О.В. Россолов. – Х., 2012. – 20 с.
  15. Руководство по проведению транспортных обследований в городах / А. Е. Роговин, Ф. Г. Глик, З. Н. Козловская и др. – Сектор транспортных систем БелНИИП градостроительства. – Минск. – 2014. – 88 с.
  16. Транспорт і зв'язок України 2017р. / Державний комітет статистики України; [за ред. О.О. Кармазіна]. – К. : Державна служба статистики України , 2018. – 168 с.