Науковий вісник Одеського національного економічного університету 2018, 9, 129-146

Поліщук Володимир
бакалавр, Одеський національний економічний університет, e-mail:st_vlad0901@ukr.net

Несененко Павло
кандидат економічних наук, доцент, Одеський національний економічний університет, e-mail:st_vlad0901@ukr.net

Поліщук Володимир, Несененко Павло. До проблеми вартості в праці Д. Рікардо «Начала політичної економії та оподаткування» (1817). / В. Поліщук, П. Несененко // Науковий вісник Одеського національного економічного університету: зб. наук. праць; за ред.: М.Д.Балджи (голов.ред.). (ISSN 2409-9260). – Одеса: Одеський національний економічний університет. – 2018. – № 9(261). – С. 129-146.

Стаття присвячена аналізу одного з ключових теоретичних питань політичної економії – теорії вартості розглянутих в площині твору Давида Рікардо «Начала політичної економії та оподаткування». У зв’язку з цим показані тлумачення вченим предмету та методу дослідження політичної економії, як встановлення законів розподілу «продукту землі» між трьома основними класами суспільства: власниками землі, власниками грошей або капіталу, необхідного для її обробітку та робітниками, працею яких вона впорядковується і виступає на поверхні у вигляді основних доходів – ренти, прибутку і заробітної плати, а, також, його теорії вартості (цінності), а потім і дедуктивного методу через призму якого досліджена фундаментальна проблема вартості. Головна увага статті торкається тлумачення автором книги, мінової вартості (цінності). Причому, мінова вартість розглядається не тільки з точки зору Давида Рікардо, а й з точки зору представників інших напрямків, таких як марксизм та маржиналізм. Так, коли перші вважали, що в основі мінових вартостей лежить праця, втілена в товарах, а їх рідкість є елементом мінової вартості, то представники ж маржиналізму вважали, що в основі її лежить корисність. В основу обміну Д. Рікардо включив не лише витрати праці, але й рідкість (хоча це добре не виписав), яка дозволили йому вийти на дію такого фактора утворення цінності як земля, що детально виявлено в аналізі питань земельної ренти. В роботі показано, що науковими здобутками Д. Рікардо у тлумаченні проблеми вартості є: по-перше, зведення до мінової цінності корисних благ з двох джерел – рідкості та кількості праці; по-друге, дозволила поглибити питання з точки зору процесу виробництва, що спирався на двофакторну модель створення багатства – працею та землею; по-третє, поглибила дослідження вартості з боку з’ясування законів обміну, які принципово відрізнялись від законів виробництва, який здійснюється не стільки за витратами праці, а й за законами відшкодуванням витрат капіталу. Творчість Д. Рікардо показала важливість чіткого слідування логіки розкриття проблем, з’ясування принципів науки та прив’язки їх до вирішення конкретних питань практики, які, при всій глибіні постановок, вченому чітко провести не вдалось. Для цього знадобився геній А. Маршалла, який показав їх глибину, вибудував логіку подачі, дав висновки з неї та продемонстрував її важливість для науки.

предмет, метод, політична економія, мінова вартість, цінність, обмін, рента, заробітна плата, теорія вартості, прибуток, капітал.

JEL classification: R400

УДК: 330.821.1:330.1

1. Аникин А. В. Юность науки: Жизнь и идеи мыслителей-экономистов до Маркса / А. В. Аникин. – М. : Политиздат, 1985. – 367 с.
  2. Блауг М. Экономическая мысль в ретроспективе / М. Блауг. – М. : Дело Лтд, 1994. – 688 с.
  3. Джевонс У. С. Краткое сообщение общей математической теории политической экономии / У. С. Джевонс // Вехи экономической мысли. Теория потребительского поведения и спроса. – Т. 1 / Под ред. В. М. Гальперина. – СПб. : Экон. шк., 2000. – С. 70 – 77.
  4. Зомбарт В. Народное хозяйство Германии в ХIХ и в начале ХХ века / В. Зомбарт. – М. : Московский рабочий, 1924. – 262 с.
  5. Курно А. О. Исследование математических принципов теории багатства / А. О. Курно // Мировая экономическая мысль. Сквозь призму веков: В 5 т. –Т. ІІ. Восходящий капитализм / Отв. ред. Г. Г.Фетисов. – М : Мысль, 2005. – С. 74 – 88.
  6. Майбурд Е. М. Введение в историю экономической мысли. От пророков до профессоров / Е. М. Майбурд. – М. : Дело, Вита – Пресс, 1996. – 544 с.
  7. Маркс К. Капитал // Маркс К., Энгельс Ф. Соч. 2-е изд., - т. I. – т. 23. –С. 43 – 784; т. II. – т. 24. – С. 31 – 596; т. – III. – т. 25. ч. I. – С. 29 – 505, т. 25. ч.II. – С. 3 – 458.
  8. Маркс К. Теории прибавочной стоимости // Маркс К., Энгельс Ф. Соч. 2-е изд., – т. 26. ч. I. – С. 3 – 426, т. 26. ч.II. – С. 3 – 658, т. 26. ч. ІІІ – С. 3 – 568.
  9. Мартыновский С. В. Экономическая наука от Аристотеля до наших дней: Основные направления анализа / С. В. Мартыновский. – Одесса : Друк, 2001. – 192 с.
  10. Маршалл А. Принципы экономической науки : в 3 т. / А. Маршалл. –М. : Прогресс : Универс, 1993. – Т. І – ІІІ.
  11. Несененко П. П. Генеза методології класичного економічного напряму та кейнсіанства: навчальний посібник / П. П. Несененко, О. А. Артеменко. – Одеса : ОНЕУ, ФОП Гуляєва В. М., 2018. – 262 с.
  12. Рикардо Д. Начала политической экономии и налогового обложения / Д. Рикардо / Антология экономической классики. Предисловие И. А. Столярова. – М. : МП «ЭКОНОВ», «КЛЮЧ», 1993. – 475 с.
  13. Смит А. Исследование о природе и причинах богатства народов/ А. Смит / Антология экономической классики. Предисловие И. А. Столярова. – М. : МП «ЭКОНОВ», «КЛЮЧ», 1993. – 475 с.
  14. Сэй Ж. Б. Трактат политической экономии / Ж. Б. Сэй. – М. : изд. К. Т . Солдатенкова, 1896. – 112 с.