Науковий вісник Одеського національного економічного університету 2018, 9, 177-193

Сментина Наталія
доктор економічних наук, доцент, Одеський національний економічний університет, e-mail:smentn@ukr.net

Гейко Людмила
кандидат економічних наук, доцент, Одеський національний економічний університет, e-mail:ludmilageyko@rambler.ru

Байрам Рамазан
магістрант, Одеський національний економічний університет, e-mail:ludmilageyko@rambler.ru

Сментина Наталія, Гейко Людмила, Байрам Рамазан. Методологічний аспект стратегічного планування розвитку об’єднаних територіальних громад. / Н. Сментина, Л. Гейко, Р. Байрам // Науковий вісник Одеського національного економічного університету: зб. наук. праць; за ред.: М.Д.Балджи (голов.ред.). (ISSN 2409-9260). – Одеса: Одеський національний економічний університет. – 2018. – № 9(261). – С. 177-193.

У статті розглянуто питання впровадження реформи децентралізації влади в Україні. Доведено, що сильна спроможна громада може забезпечити на власній території гідний рівень життя населення, що сьогодні головним є питання – як об’єднатися, щоб стати успішними, задоволеними власним добробутом, комфортним та змістовним життям. Відповіді на ці питання може дати стратегія розвитку об’єднаної територіальної громади. Визначено, що розробка стратегій розвитку об’єднаних територіальних громад є в Україні новим явищем як в теоретичному, так і практичному сенсі і доведено необхідність розробки стратегій розвитку новостворюваних об’єднаних територіальних громад, які мають показати громаді шлях до гідного рівня життя. Важливим поняттям у процесі стратегічного планування територіальних громад є поняття сталого розвитку, яке розглядається як розвиток, що задовольняє потреби теперішнього часу, проте не ставить під загрозу здатність майбутніх поколінь задовольняти свої власні потреби. У статті зазначено, що до цього часу єдиного визначення поняття сталого розвитку немає. Показано, що стратегічне планування соціально-економічного розвитку має спиратися на відповідну правову базу. Попри відсутність в Україні окремого закону, присвяченого стратегічному плануванню, окремі положення щодо нього містяться в низці нормативно-правових та законодавчих актів. Європейським Союзом запропонована методологія стратегічного планування розвитку об’єднаних територіальних громад, яка адаптована до сучасних економічних умов України і яка розглядає сталий розвиток і соціальну інтеграцію як основні принципи місцевого розвитку. На прикладі Визирської об’єднаної територіальної громади розглянуто процес розробки стратегії розвитку територіальної громади, показано необхідність проведення SWOT-аналізу, який дозволяє сформулювати стратегічні напрямки розвитку громади.

децентралізація, об’єднана територіальна громада, методологія, стратегічне планування, сталий розвиток, SWOT-аналіз, стратегія.

JEL classification: R400

УДК: 338.26.015

1. Сментина Н.В. Стратегічне планування соціально-економічного розвитку на мезорівні: теорія, методологія, практика: монографія. – Одеса: Атлант, 2015. – 365 с.
  2. Брундланд Г. Наше спільне майбутнє: Міжнародна комісія з навколишнього середовища і розвитку / Г. Брундланд. – Оксфорд : Оксфорд Юніверсіті Пресс, 1987. – С. 17-19.
  3. Басков В.Н. Сельское общество ХХІ века: Пути развития. / В.Н. Басков, А.В. Камянчук // Стратегическое планирование развития территорий. – Ирбит: Издательский дом «Печатный вал». – 2008. – С.27-31
  4. Федяй Н.О. Правове поле стратегічного управління регіональним розвитком в Україні / Н.О. Федяй // Економіка і прогнозування. – 2012. - № 4, - С. 54-62
  5. Брусак Р.Л. Стратегічне планування в управлінні розвитком території: електронний посібник / Р.Л. Брусак. – Львів: ЛРІДУ НАДУ, 2010. – 173 с.
  6. Берданова О.В. Стратегічне планування: навчальний посібник / О.В. Берданова, В.М. Вакуленко, В.В. Тертичка. – Л.: ЗУКЦ, 2008. – 138 с.
  7. Стратегія сталого розвитку Визирської об’єднаної територіальної громади на 2018-2020 рр. (проект). ІПРЕЕД НАН України. Одеса, 2017