Науковий вісник Одеського національного економічного університету 2018, 11, 117-136

Кузнецова Інна
доктор економічних наук, професор, Одеський національний економічний університет, e-mail:inna.stream27@gmail.com

Горбатюк Валентина
магістр, Одеський національний економічний університет, e-mail:inna.stream27@gmail.com

Кузнецова Інна, Горбатюк Валентина. Формування конкурентної стратегії лідирування за витратами на засадах бережливого виробництва. / І. Кузнецова, В. Горбатюк // Науковий вісник Одеського національного економічного університету: зб. наук. праць; за ред.: М.Д.Балджи (голов.ред.). (ISSN 2409-9260). – Одеса: Одеський національний економічний університет. – 2018. – № 11(263). – С. 117-136.

Систематизовано існуючі визначення бережливого виробництва за низкою ознак: як сукупність відносин; як спосіб мінімізації діяльності, що не додає вартості; як скорочення витрат; як ефективне використання ресурсів. Проведено порівняльну характеристику принципів концепцій ефективної організації виробництва та бережливого виробництва. Встановлено, що ці дві концепції мають низку схожих принципів, які встановлюють правила раціональної організації виробничих систем: принцип спеціалізації, стандартизації, паралельності, ритмічності, прямоточності, гнучкості. Узагальнено суттєві відмінності стосовно принципів пропорційності, безперервності, граничних відхилень та підвищення ефективності операцій. Згруповано втрати, що зустрічаються у всіх видах виробничої діяльності у дев’ять видів: інтелектуальні, перевиробництво, збиткові запаси, дефекти, надлишкова обробка предметів праці, надлишкове транспортування, простої, ресурсні. Таке угрупування надає можливість усунути або скоротити втрати в усіх сферах діяльності підприємства. Доведено, що в основі концепції бережливого виробництва є усунення причин виникнення втрат. Запропоновано власне визначення «бережливого виробництва», яке базуються на двох правилах: усунення втрат під час виробництва продукції та збільшення її цінності для споживачів. Обґрунтовано послідовність управління процесу бережливого виробництва на засадах циклу Демінгу. Запропонована структура надає можливість повторювати операції управління до усунення втрат за всіма ланками ланцюга бізнес-процесів. Розроблено концептуальну модель формування конкурентної стратегії лідирування за витратами на засадах бережливого виробництва. Запропоновану концептуальну модель відрізняє можливість виконувати два типи завдання: обґрунтування конкурентної позиції підприємства на ринку та ліквідація втрат у бізнес-процесах підприємства.

конкурентна стратегія, бережливе виробництво, втрати, цикл Демінгу, принципи організації виробничих систем, процес управління, ефективність використання ресурсів.

JEL classification: L190

УДК: [005.52:330.133.1]:338.2

1. Портер М.Е. Стратегія конкуренції / Пер. з англ. А.Олійник, Р.Скільський. – К.: Основи, 1998. – 390 с.
  2. Томпсон А.А., Стрикленд А.Дж. Стратегический менеджмент: Искусство разработки и реализации стратеги. Пер. с англ. – М.: Банки и биржи: ЮНИТИ, 1998. – 576 с.
  3. Хоббс Д. Внедрение бережливого производства: практическое руководство по оптимизации бизнеса: пер. с англ. – Минск: Гревцов Паблишер, 2007. – 352 с.
  4. Вумек Дж. П. Бережливое производство: Как избавиться от потерь и добиться процветания вашей компании / Джеймс П. Вумек, Дэниел Т. Джонс; пер. с англ. – М.: Альпина Бизнес Букс, 2004. – 473 с.
  5. Имаи М. Путь к снижению затрат и повышению качества / Масааки Имаи, Гемба Кайдзен; пер с англ. – М.: Альпина Бизнес Букс, 2005. – 346.с.
  6. Лисицин В.Д., Лисенко О. І., Вовк Ю. С. Роль “ощадливого виробництва” в діяльності підприємства. // Вісник НТУУ “КПІ” – 2009. - №1. – С. 39-61
  7. Левинсон У., Рерик Р. Бережливое производство: синергетический подход к сокращению потерь. – М.: РИА “Стандарты и качество”, 2007. – 272 с.
  8. Луйстер Т. Бережливое производство от слов к делу / Т. Луйстер; Т. Луйстер, Д. Теппинг; Пер. с англ. А.Л. Раскина; Под ред. В.В. Брагина. – М.: Стандарты и качество, 2008. – 130 с.
  9. Такеда Х. Синхронизированное производство / Х. Такеда; Х. Такеда; Пер. с англ. И. Попеско; под ред. И. Петровской. – М.: ИКСИ, 2008. – 285 с.
  10. Кизим А.А.,Березовский Э.Э. Бережливое производство в международной практике хозяйствования: проблемы и перспективы // Экономический вестник ЮФО. - 2017. – №7. – С. 27-30
  11. Янишевский А. Э., Беляев А. М. Системы менеджмента и инструменты бережливого производства. // Das Management. – 2010. – № 2. – С. 22–28
  12. Осипов В.І. Економіка підприємства: Підручник. – Одеса: Маяк, 2005. – 724 с.
  13. Кузнецова І.О. Діагностика в процесі стратегічного управління підприємством: місце та структура // Вісник соціально-економічних досліджень, Одеса: ОНЕУ. − 2016. − Вип. 1(60). − С. 142-149
  14. Процес стратегічного управління, його структура та зміст / Сучасні технології стратегічного управління в умовах євроінтеграції: монографія / За ред. І.О. Кузнецової // Одеса: ОНЕУ, 2018. – С. 6-17