Науковий вісник Одеського національного економічного університету 2018, 11, 13–30

Кадровий потенціал підприємства як основа зростання продуктивності праці

Антонюк Павло
кандидат економічних наук, старший науковий співробітник, Інститут проблем ринку та економіко-екологічних досліджень НАН України, e-mail:iprei@odessa.ukrtel.net

Антонюк Павло. Кадровий потенціал підприємства як основа зростання продуктивності праці. / П. Антонюк // Науковий вісник Одеського національного економічного університету: зб. наук. праць; за ред.: М.Д. Балджи (голов. ред.). (ISSN 2409-9260). – Одеса: Одеський національний економічний університет. – 2018. – № 11(263). – С. 13-30.

У статті розглянуто різноманітні підходи до визначення категорії «кадровий потенціал». Доведено, що трансформаційні процеси, які є характерними для сучасного етапу вітчизняної економіки, ускладнюються нестабільністю політичного та соціального життя в країні. Визначено, що на сучасному етапі функціонування вітчизняної економіки кадровий потенціал стає одним із найвагоміших чинників виробництва, здатним суттєво підвищити рівень продуктивності праці. Це особливо відчувається на фоні посилення міграції робочої сили та значного погіршення демографічної ситуації в державі, що обмежує можливості забезпечувати подальше зростання національної економіки екстенсивними засобами. Продемонстровано, що, хоча в країні зберігається досить високий рівень освіти, він не завжди спроможний оперативно відповідати на зміни вимог та потреб ринку праці. Виникає гостра необхідність у вдосконаленні системи базової, професійної освіти та переході до пожиттєвого типу освіти. Для вирішення завдання щодо збереження кадрового потенціалу вітчизняних підприємств є необхідним створення як сучасних центрів освіти світового рівня, так і широке поширення професійних навчальних закладів, необхідних для отримання спеціальної освіти та перекваліфікації. Доведено необхідність у розвитку системи перекваліфікації персоналу та скорочення її інтервалів до 3-5 років. Виявлено, що активними учасниками міграційних процесів стає саме молодь. Внаслідок чого підприємства втрачають найбільш перспективну та креативну частину кадрового потенціалу, що відбивається на скороченні інноваційної активності даних підприємств. Особливої актуальності кадровий потенціал підприємства набуває для динамічних та екпортоорієнтованих галузей, зокрема олійно-жирової, оскільки на міжнародному ринку саме трудові ресурси стають найбільшою конкурентною перевагою будь-якого підприємства.

кадровий потенціал, cкладові кадрового потенціалу, продуктивність праці, рух кадрів, міграція, система освіти, інноваційна діяльність, олійно-жирові підприємства.

JEL classification: М200

УДК: 331.101.6:331.108

1. Краснокутська Н.С. Потенціал підприємства: формування та оцінка: навч. посіб.– Київ: Центр навчальної літератури, 2005. – 352 с.
  2. Балабанова Л.Б. Управління персоналом: навч. посіб. – К.: Професіонал, 2006. – 512 с.
  3. Безсмертна В. В. Стратегічне управління кадровим потенціалом підприємства // Экономика и управление. №3. – 2007. – С. 48–53
  4. Головко А.С. Теоретико-методичний зміст категорій «трудовий потенціал», «кадровий потенціал» та «трудові ресурси». // Вісник Хмельницького національного університету: наук. журнал. – Сер.: Економічні науки. – Хмельницький: вид-во ХНУ. – 2010. – № 3. – С. 120-128
  5. Українців стає все менше. Що нас чекає: мігранти чи забуття [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://espreso.tv/article/2018/01/26/ukrayinciv_staye_vse_menshe_scho_nas_chekaye_ migranty_chy_zabuttya.
  6. Міжнародна організація з міграції (МОМ). Представництво в Україні. – 2016. – [Електронний ресурс]. Режим доступу: http://iom.org.ua/sites/default/files/ff_ukr_21_10_press.pdf
  7. Геєць В.М. Економіка України: ключові проблеми і перспективи / В.М. Геєць // Економіка і прогнозування. – 2016. – № 1. – С. 7–22
  8. Проблеми і перспективи інноваційного розвитку економіки в контексті інтеграції України в Європейський науково-інноваційний простір : матеріали XХІI Міжнародної науково-практичної конференції, Одеса, 11–13 вересня 2017 р. – Київ: «Видавництво «Фенікс», 2017. – 339 с.
  9. Геєць В.М., Семиноженко В.П. Інноваційні перспективи України – Харків: Константа, 2006. – 272 с.
  10. Мельник Л. Ю. Місце і роль аграрної освіти в становленні економіки знань // Економічний аналіз: зб. наук. праць. – Тернопіль: Видавничо-поліграфічний центр Тернопільського національного економічного університету “Економічна думка”, 2016. – Том 23. – № 1. – С. 60-67
  11. The Global Competitiveness Report 2014-2015. – [Electronicresource]. – Access mode:www3.weforum.org/docs/WEF_GlobalCompetitivenessReport_2017-18.pdf
  12. Стратегічні виклики XXI століття суспільству та економіці України. / За ред. В.М. Гейця, В.П. Семиноженка, Б.Є. Кваснюка. — К.: Фенікс, 2007
  13. Антонюк П.О., Лисюк В.М. Оцінка ринку олійних культур та продуктів їх переробки в україні // Економічні інновації. – Вип. 66. – 2018.– С.44-52