Науковий вісник Одеського національного економічного університету 2018, 11, 144-163

Полянская Алла
доктор экономических наук, профессор, Ивано-Франковский национальный технический университет нефти и газа, e-mail:parvs@ukr.net

Савка Юлия
аспирант, Ивано-Франковский национальный технический университет нефти и газа, e-mail:parvs@ukr.net

Полянська Алла, Савка Юлія. Проектна діяльність як інструмент розвитку енергетичних підприємств в умовах ринкових трансформацій. / А. Полянська, Ю. Савка // Науковий вісник Одеського національного економічного університету: зб. наук. праць; за ред.: М.Д.Балджи (голов.ред.). (ISSN 2409-9260). – Одеса: Одеський національний економічний університет. – 2018. – № 11(263). – С. 144-163.

Уточнено поняття ринкових трансформацій у розвитку енергетичних підприємств на прикладі сфери електропостачання. Виділено основі напрями ринкових трансформацій в енергетиці. Проаналізовано сучасний стан інвестиційного забезпечення реалізації трансформаційних змін у сфері електропостачання. Обґрунтовано актуальність проектної діяльності для забезпечення реалізації заходів щодо технічного оновлення та модернізації обладнання галузевої інфраструктури як необхідної умови реалізації стратегічних програм розвитку вітчизняного паливно-енергетичного комплексу (ПЕК), досягнення відповідності міжнародним вимогам та зобов’язанням. Узагальнено зміст та переваги проектної діяльності для реалізації змін у вітчизняні енергетиці. Підкреслено переваги та перешкоди імплементації проектної діяльності для енергетичних підприємств. Виділено основні види проектів у діяльності підприємств на основі їх класифікації, що враховує специфіку такої діяльності, а саме сферу реалізації, цілі проекту, терміни виконання, вартість. Запропоновано шляхи розширення застосування проектної діяльності, зокрема для підприємств електропостачання шляхом розгляду різних видів проектної діяльності та виділення проектів розвитку, які відповідають програмним документам і планам розвитку ПЕК. Даний підхід, на відміну від усталених процедур інвестування, розглядає можливості залучення зацікавлених у реалізації проектів сторін і має на меті не тільки комерційний, але і благодійний, соціальний, екологічний та інші результати планування розвитку. На основі дослідження результатів впровадження проектної діяльності у практику підприємства електропостачання визначено недоліки та перешкоди, які необхідно усунути для покращення результативності інвестування у розвиток енергетичних підприємств за рахунок проектної діяльності. Запропоновано напрями активізації проектної діяльності у діяльності енергетичних компаній.

енергетика, проектна діяльність, розвиток, модернізація, інвестиції, ринкові трансформації, зацікавлені сторонни.

JEL classification: Н430

1. A guide to the project management body of knowledge (PMBOK® guide). Fifth edition. Project Management Institute: PMI Standart. – 388 p. [Електронний ресурс]. - Режим доступу: http://dinus.ac.id/repository/docs/ajar/PMBOKGuide_5th_Ed.pdf
  2. Шарова О.С. Критерій закінчення процесу декомпозиції робіт проекту // Управління проектами та розвиток виробництва: Зб.наук.пр. – Луганськ: вид-во СНУ ім. В.Даля, 2005 – № 4 (16). – С. 98-104
  3. Управління проектами: навчальний посібник / Уклад.: Л. Є. Довгань, Г. А.Мохонько, І.П Малик. – К.: КПІ ім. Ігоря Сікорського, 2017. – 420 с.
  4. Федишин Б. Розвиток підприємств на основі проектного менеджменту // Соціально-економічні проблеми і держава. – 2012. – Вип. 2 (7). – С. 272–276
  5. Ілляшенко С. М. Інноваційний менеджмент: Підручник. – Суми: ВТД Університетська книга‖, 2010. – 334 с.
  6. Зінченко О. С. Грантрайтинг: методичні рекомендації для органів публічної влади щодо написання проектних заявок / О. С. Зінченко, О. В. Кулініч, П. Ю. Куліш. – Київ, 2012. – 80 с.
  7. Полянська А. С., Дрогомирецький В. В. Проектна діяльність як інструмент міжнародного партнерства у забезпеченні розвитку територій / Матеріали VІ Міжнародної науково-практичної конференції «Теорія і практика стратегічного управління розвитком галузевих і регіональних суспільних систем». – Івано-Франківськ, 2017. – С. 152-155
  8. Чемерис А. Розроблення та управління проектами у публічній сфері: Європейський вимір для України. Швейцарсько-український проект «Підтримка децентралізації в Україні». - Київ, 2012. – С. 13
  9. Енергетична стратегія України на період до 2035 року «Безпека, енергоефективність, конкурентоспроможність». Схвалена розпорядженням Кабінету Міністрів України від 18 серпня 2017 р., № 605-р.
  10. Закон України «Про засади функціонування ринку електричної енергії України». [Електронний ресурс]. - Режим доступу: http://zakon2.rada.gov.ua.
  11. Стан та проблеми запровадження нової моделі функціонування електроенергетичного ринку України. Аналітична записка / Національний інститут стратегічних досліджень. [Електронний ресурс].- Режим доступу: http://www.niss.gov.ua/articles/1866/
  12. Проект плану розвитку Об’єднаної енергетичної системи України на 2016-2017 роки. – Київ: Укренерго, 2016. – 108 с.
  13. Стан та проблеми запровадження нової моделі функціонування електроенергетичного ринку України. Аналітична записка. Національний інститут стратегічних досліджень. [Електронний ресурс]. - Режим доступу: http://www.niss.gov.ua/articles/1866
  14. Арчибальд Р. Управление высокотехнологичными программами и проектами. Пер. с англ. Мамонтова Е. В .; Под ред. Баженова А. Д., Арефьева А. О. – 3-е изд. перераб. и доп. – М.: Компания АйТи ; ДМК Пресс, 2010. – 464 с.
  15. Возглавить и победить: полезные советы по управлению проектами. [Електронний ресурс]. - Режим доступу: http://spiderproject.com.ua.
  16. Сазерленд ДЖ. SCRUM: навчись робити більше за менший час: пер. з англ. Я Лебеденко. – Харків: Клуб сімейного дозвілля. – 2016. – 279 с.