Науковий вісник Одеського національного економічного університету 2018, 11, 163-178

Сучасні підходи до оцінки конкурентоспроможності потенціалу підприємства

Салавеліс Дмитро
менеджер, ТОВ з ІІ «Дікергофф (Україна)», e-mail:Dim8319121983@gmail.com

Салавеліс Дмитро. Сучасні підходи до оцінки конкурентоспроможності потенціалу підприємства. / Д. Салавеліс // Науковий вісник Одеського національного економічного університету: зб. наук. праць; за ред.: М.Д.Балджи (голов.ред.). (ISSN 2409-9260). – Одеса: Одеський національний економічний університет. – 2018. – № 11(263). – С. 163-178.

Розглянуто теоретичні основи визначення та практика оцінки конкурентоспроможності потенціалу підприємства. Досліджено сутність конкурентоспроможності потенціалу підприємства, яка виражає властивість витримувати конкуренцію в стратегіях розвитку на конкретному ринку з певним рівнем можливостей задоволення потенційних потреб споживачів в порівнянні з аналогічними потенціалами підприємств конкурентів. Розглянуто вектор стійкого розвитку великих компаній в стратегічному управлінні та світові тенденції ринку цементу, товарного бетону та інертних компонентів. Досліджено динаміка розвитку вітчизняного ринку бетону та встановлено, що виділилися компанії-виробники, що мають монопольне становище в умовах недосконалої конкуренції. Проаналізовано складові конкурентоспроможності потенціалу підприємства. Розроблено теоретико-методичний підхід до оцінювання конкурентоспроможності потенціалу підприємства, що базується на системному підході, дозволяє створити методичні ресурси підприємства і виконати кількісну оцінку рівня конкурентоспроможності його потенціалу. Застосовано методичний підхід до прогнозного аналізу конкурентоспроможності потенціалу підприємства та отримані сценарії пошуку резервів можливого зростання. Запропоновано спрогнозувати індикатори конкурентоспроможності в розрізі складових потенціалу підприємства за допомогою методу прогнозного аналізу в пакеті «STATISTICA». Резерви підвищення конкурентоспроможності потенціалу підприємства рекомендовано узагальнювати в конкретних сценаріях в базі аналізу. Обґрунтовано рішення задачі оптимального розподілу потенціалу та виявлено резерви підвищення конкуренто-спроможності підприємств. Сформульовано теоретико-методичний підхід до аналізу консалтингового супроводу підприємств. Проведено бенчмаркінг потенціалу підприємства та обґрунтований економічний ефект, який був отриманий від інвестиційного проекту по будівництву заводу і введення нових потужностей.

конкурентоспроможність, потенціал підприємства, оцінка, аналіз, прогноз, оптимізація, бенчмаркінг.

JEL classification: О330

УДК: 334.716:658.821

1. Отчет по научно-исследовательской теме «Разработка стратегии эффективного использования потенциала предприятия перерабатывающей отрасли» – 2013 г. – № 0113U008155
  2. Отчет по научно-исследовательской теме«Оценка конкурентоспособности предприятия перерабатывающей отрясли и разработка рекомендаций поее повышению»– 2013 г. – № 0113U008156