Науковий вісник Одеського національного економічного університету 2018, 11, 197-210

Основні тенденції банківського кредитування фізичних осіб в Україні

Тарасевич Наталія
кандидат економічних наук, доцент, Одеський національний економічний університет, e-mail:bryt.nasty2015@gmail.com

Брит Анастасія
магістр, Одеський національний економічний університет, e-mail:bryt.nasty2015@gmail.com

Тарасевич Наталія, Брит Анастасія. Основні тенденції банківського кредитування фізичних осіб в Україні. / Н. Тарасевич, А. Брит // Науковий вісник Одеського національного економічного університету: зб. наук. праць; за ред.: М.Д.Балджи (голов.ред.). (ISSN 2409-9260). – Одеса: Одеський національний економічний університет. – 2018. – № 11(263). – С. 197-210.

Стаття присвячена актуальним питанням роздрібного банківського кредитування у сучасних умовах. Проаналізовано склад, структура та динаміка кредитного портфелю конкретної банківської установи, особливості здійснення процесів банківського кредитування фізичних осіб. Досліджено якість кредитного портфелю фізичних осіб. Окреслено напрямки оптимізації процесів роздрібного банківського кредитування. У статті проаналізовано динаміку кредитування фізичних осіб в Україні протягом 2014–2018 років. Детально розглянуто структуру кредитів, що надаються домашнім господарствам за цільовим спрямуванням. Проаналізовано ринок споживчого кредитування зі змінами в розрізі валюти кредитів. Представлено перелік банків, які мають гранично велику та гранично малу питому вагу кредитів населення у кредитних портфелях, порівняно із середнім рівнем по банківській системі. Запропоновано головні кроки до стабілізації банківського кредитування фізичних осіб, а відтак усієї банківської системи України загалом. Статтю присвячено проблемам банківського кредитування фізичних осіб в Україні. Проаналізовано основні тенденції банківського кредитування та фактори, які на нього впливають. Визначено причини негативних тенденцій у сфері банківського кредитування фізичних осіб в Україні. Обґрунтовано потенційні заходи щодо вирішення проблем банківського кредитування фізичних осіб в Україні.

банк, кредитування, облікова ставка, кредит, прострочена заборгованість, кредитоспроможність, платоспроможність.

JEL classification: Е590

1. Григораш Т.Ф., Пільгуй С.С. Банківське кредитування в Україні: сучасний стан, основні проблеми та шляхи їх вирішення // Економічний простір.– 2012.– №62. – С. 119–124
  2. Жукова Н.К., Зражевська Н.В. Сучасний стан ринку банківських кредитів в Україні //Економічний часопис-ХХІ.– 2011.– №5–6. – С. 54–57
  3. Охрименко І.Б. Споживчий кредит в Україні: реалії та перспективи розвитку: Автореф. дис канд. екон. наук / Київський національний економічний університет ім. В. Гетьмана. – К., 2015. – 21 с.
  4. Bangia, A. et al. (2002). Ratings migration and the business cycle, with application to credit portfolio stress testing. Journal of Banking & Finance, 26(2): 445–474
  5. Huang, X., Zhou, H., Zhu, H. (2012). Assessing the systemic risk of a heterogeneous portfolio of banks during the recent financial crisis. Journal of Financial Stability, 8(3): 193–205
  6. Офіційний сайт Національного банку України [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.bank.gov.ua.
  7. Офіційний сайт ПАТ «ПриватБанк» [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://privatbank.ua