Науковий вісник Одеського національного економічного університету 2018, 11, 30-44

Береза Іван
аспірант, Інститут Проблем ринку та економіко-екологічних досліджень НАН України, e-mail:leno4ka@ukr.net

Міщенко Максим
доктор економічних наук, професор, Дніпропетровський національний університет залізничного транспорту імені академіка В.Лазаряна, e-mail:?leno4ka@ukr.net/a>

Береза Іван, Міщенко Максим. Модель розрахунку величини плати за доступ до об'єктів міської пасажирської інфраструктури з урахуванням участі підприємств транспортного будівництва у процесах її розвитку. / І. Береза, М. Міщенко. // Науковий вісник Одеського національного економічного університету: зб. наук. праць; за ред.: М.Д. Балджи (голов. ред.). (ISSN 2409-9260). – Одеса: Одеський національний економічний університет. – 2018. – № 11(263). – С. 30-44.

Обґрунтована необхідність вдосконалення методології тарифоутворення для пасажирського міського транспорту, з урахуванням заходів з розвитку транспортної інфраструктури та вказана роль підприємств транспортного будівництва в цих процесах. Наголошується на високому рівні зносу об’єктів основних засобів. Основна проблема встановлення плати за користування об’єктами міської пасажирської інфраструктури полягає в тому, що необхідність платити перевізникам за економічні вигоди, які вони генерують, розуміється не завжди й не всіма. В роботі удосконалено методичні підходи до операційного аналізу витрат, який на відміну від існуючих, базується на нелінійних залежностях витрат, прибутку будівельних організацій від відтворювальної діяльності об’єктів транспортної інфраструктури, що дозволяє знайти оптимальне співвідношення «результати-витрати», відповідно до якого обґрунтовуються рішення щодо доцільності реалізації відтворювальної діяльності. У сімох Європейських країнах введена так звана двохелементна структура тарифу з фіксованою й змінною складовими. Перша визначається за допомогою залежностей між планованими потребами перевізника й постійних видатків за користування об’єктами міської пасажирської інфраструктури. Змінна визначається по факту використання ресурсів мережі. Одноелементна розраховується виходячи з фактичної відстані експлуатації, тобто плата прямо пропорційна фактичному використанню інтенсивності експлуатаційної діяльності. Саме при одноелементній структурі, більша частина маргінальних видатків визначається виходячи зі статистичних даних, що значно спрощує методику визначення їх рівня. Але, істотним недоліком одноелементної структури є низький рівень обґрунтування частини умовно-постійних видатків. Одержали подальший розвиток методичні підходи до визначення ефективності системи управління відтворювальною діяльністю об’єктів транспортної інфраструктури на основі показників оцінки ефективності виконання окремих функцій підприємств транспортного будівництва за рахунок розробки узагальнюючого показника для проведення комплексної оцінки ефективності процесів управління відтворенням основних засобів.

міський пасажирський транспорт, рухомий склад, тариф, собівартість перевезення, підприємства міського транспорту, транспортного будівництва, економічна ефективність.

JEL classification: С520; R490

1. Boyd Colin W. Notes on the theoretical dynamics of intermittent public transportation systems / Colin W. Boyd – Transportation research, 1983, A-17, №5, p.p. 347 – 354
  2. Butkavichius J.P. Practical recommendations for improving the organization of planning and management of local passenger transportation / J.P. Butkiavichus, V.P. Starovoid // Bulletin of the National Transport University. - 2003. - Vip. 8. - P. 135-137
  3. Gurnak V.М. Problems of management of economic-economic activity of transport industry in modern conditions / V.M. Gurnak, O.V. Onanchenko // Collection of scientific works of the State Economic-Technological University of Transport. Sir: Economics and Management. - 2015. - Vip. 32.- P. 9-19
  4. Kotik V.О. State regulation of increase of efficiency of passenger transportation operation: author's abstract. dis for obtaining sciences. Degree Candidate economist Sciences: special 08.00.03 "Economics and Management of the National Economy" / V.O.Kotyk. - Kh., 2008. - 20 p.
  5. Ortuzar J. de D. Modelling transport. Third edition / J. de D. Ortuzar, L. G. Willumsen. – John Wiley & Sons Ltd. 2006, – 499 p.
  6. Pinchuk S.O. Improving the quality of service for the population on the basis of optimization of the route network / S.O.Pynchuk // Bulletin of the National Transport University. - 2003. - Vip. 8. - P. 234-237
  7. Winston C. The Demand for Transportation : Models and Applications / C. Winston, K. A. Small. – C.: Univesity of California, 1998. – 51 p.
  8. EU regional and urban development: https://ec.europa.eu/transport/themes/strategies/2011_white_paper_en