Науковий вісник Одеського національного економічного університету 2019, 2, 197-217

Урсакій Юлія
кандидат економічних наук, доцент, Чернівецький торговельно-економічний інститут Київського національного торговельно-економічного університету, e-mail:julja-ursakijj@ukr.net

Урсакій Юлія. Ефективне управління інноваціями як засіб підвищення конкурентоспроможності підприємств. / Ю. Урсакій // Науковий вісник Одеського національного економічного університету: зб. наук. праць; за ред.: М.Д.Балджи (голов.ред.). (ISSN 2409-9260). – Одеса: Одеський національний економічний університет. – 2019. – № 2(265). – С. 197-217.

В статті розглядається взаємозв’язок між інноваціями та конкурентоспроможністю підприємств, їх ефективність та наслідки. Встановлено, що на більшості вітчизняних підприємств використовуються застарілі технології, що в свою чергу знижують рівень їхньої конкурентоспроможності. Визначено особливості управління інноваційною діяльністю та її основні цілі - безперервне оновлення асортименту і номенклатури продукції, що випускається, а також застосовуваної техніки, технології, методів організації виробництва; та подальший розвиток наукового і науково-технічного потенціалу підприємства окремо, і країни в цілому, створення наукового доробку. Також, виокремлені завдання управління, основними з яких є наступні: управління соціальними та психологічними аспектами нововведень; управління маркетинговими дослідженнями при реалізації інновацій; управління інтелектуальною власністю; управління творчим потенціалом співробітників; забезпечення необхідними ресурсами; управління ризиками. Детально проаналізовані функції управління інноваційною діяльністю: планування, організація, мотивація і контроль, без яких неможливе здійснення ефективної інноваційної діяльності. Поряд з інноваційною діяльністю, інноваційним розвитком, розглянуто поняття інноваційності – як ступінь запровадження та використання інновацій у власній діяльності. В дослідженні проведений аналіз інноваційності вітчизняних підприємств за двома підходами. Перший, базується на аналітиці даних державної служби статистики України, який включає купівлю машин, обладнання, програмного забезпечення та ліцензій; технологічну та дослідницьку діяльність, промислове проектування, навчання, маркетинг і науково-дослідні розробки (НДР), коли вони здійснюються спеціально для розробки та/або запровадження інновацій щодо продукту чи процесу. Другий за даними дослідження журналу Forbs,.який включає в себе ті компанії, які, на думку інвесторів, у найближчому майбутньому зроблять прорив у своїй області. Компанії оцінюються за їх так званою інноваційною премією — різницею між ринковою капіталізацією і грошовими потоками від підприємств. Дане дослідження дало можливість виявити часткове співпадіння за напрями галузевої інноваційності підприємств України: фармація, технології та машинобудування. Також здійснено порівняльний аналіз інноваційності українських та міжнародних компаній, що дало змогу порівняти світові та вітчизняні напрями розвитку інноваційної діяльності.

інновації, інноваційність, інноваційна діяльність діяльність, управління інноваційною діяльністю.

JEL classification: M 110, O 310; DOI: 10.32680/2409-9260-2019-2-265-197-217

УДК: 330.342.2

1. Полукеева А.В. Особенности управления инновационной деятельностью промышленного предприятия // Организатор производства. – 2015. - №5. – С. 109-117
  2. Харинович-Яворська Д.О., Урсакій Ю.А. Інноваційна політика як основа посткризової трансформації інституцій конкуренційного середовища. Наукова спадщина Йозефа Алоїза Шумпетера і сучасність: погляд із минулого в майбутнє / Матеріали ІV Міжнародної Шумпетерівської конференції (03-04 жовтня 2018 р.). – Чернівці: Чернівецький нац. ун-т, 2018. – С. 111-115