Науковий вісник Одеського національного економічного університету 2019, 3, 202-216

Геополітичні інтереси світових центрів сил за азербайджанську нафту

Гурбанова Севиндж Акиф гизи
докторант кафедри загальної історії Гянджінського державного університету, Республіка Азербайджан, e-mail:matlabm@yandex.ru

Гурбанова Севиндж Акиф гизи. Геополітичні інтереси світових центрів сил за азербайджанську нафту. / Севиндж Акиф гизи Гурбанова // Науковий вісник Одеського національного економічного університету: зб. наук. праць; за ред.: М.Д. Балджи (голов. ред.). (ISSN 2409-9260). – Одеса: Одеський національний економічний університет. – 2019. – № 3(266). – С. 202-216.

У статті розповідається про глобальні геополітичні процеси, що відбуваються навколо Каспійського моря, і про геополітичні інтереси Росії, США, Туреччини, Ірану та інших країн, які є активними учасниками цих процесів. Проаналізовано та узагальнено боротьба світових країн за енергоносії, сировину, капітал, ринки збуту, які є найактуальнішими проблемами сучасних міжнародних відносин. Відзначається, що Азербайджан будучи, однією з країн з багатими природними ресурсами завжди був в центрі уваги геополітичних сил. Однак азербайджанський народ зміг отримати вигоду з нафти, однією з наявних ресурсів, тільки в кінці 20-го століття - після відновлення незалежності. Реалізувати цю можливість стало завдяки новій нафтової стратегії, яка виступає продуктом таланту загальнонаціонального лідера Г. Алієва, і підготовлена нафтова дипломатія для реалізації цієї стратегії. Геополітичне і геоекономічне значення Азербайджану в регіоні, безсумнівно, важливі для Росії, яка є головним центром сили регіону; для стан Заходу, які намагаються стати новим транснаціональним центром сили в регіоні, а також для інших зацікавлених країн. Росія, не відриваючись від традиційних імперіалістичних поглядів, намагалася зберегти свій вплив над країнами Каспійського басейну, особливо, над вуглеводневими запасами Азербайджану. З проведених досліджень можна прийти до такого висновку, що головна причина подій, що відбуваються в світовому геоекономічному просторі за Каспійську нафту, полягає в наявності багатої нафти Каспійського моря, в істотних змінах в маршруті її експорту і т. Д.Азербайджан, який став центром транснаціональних проектів в області нафти, газу, транспорту і комунікацій, що зв'язують Схід-Захід, Центральну Азію, Кавказ і Європу, не тільки намагається вирішити проблеми своєї країни і народу, а й є одним з ключових сторін світового глобального енергопостачання, регіональної інтеграції, взаємовигідного співробітництва Євразійського регіону і всіх народів світу.

виклики, нафтова стратегія, запаси вуглеводнів, геополітичні інтереси, безпека, зовнішня політика.

DOI: 10.32680/2409-9260-2019-3-266-202-216

1. Heydər Əliyevin neft strategiyası.Azərbaycan Respublikası Prezidentinin katibliyi.Cild I-II.Bakı,2001.
  2. Həsənov Ə.M. Neft strategiyası və Azərbaycanın xarici siyasət fəaliyyətinin qurulması.Əsrin Müqaviləsi-10.Bakı,2005.
  3. Həsənov.Ə.M. Azərbaycanın geosiyasəti. Bakı 2015.
  4. Tagiyev C.O. Dünya neft siyasəti:ziddiyyətlər və prespektivlər.
  5. Trend informasiya agentliyi 24 avqust 2010-cu il.
  6. Агарюнов Я. М. Нефть и Победа. – Баку, 1991.
  7. Дарабади П. Кавказ и Каспий в мировой истории и геополитике XXI века. – Москва, 2010.
  8. Дугин А.Г. основы геополитики. Геополитические будущие Россий. – Москва 2000
  9. Бжезинский. З.К. Выбор. Мировое господство или глобальное лидерство. – США, 2007.
  10. Бжезинский. З.К. Великая шахматная доска. – США, 1997.
  11. Киссенсер.Г Дипломатия. – Москва, 1997.
  12. Нартов. Н.А. Геополитика. – Москва, 1999.
  13. Максаковский. В.П. Каспий-Европа из новой книги. - Москва, 2002.
  14. Газета ―Зеркало // N 194. 23 октября 2010-ого года.
  15. Sultanov Chapay. Would the allies have won without Baku oil ? Baku, 2008.
  16. Socar. http://www.socar.az/neftehtiyatlari.html
  17. Проблемы безопасности Каспийского региона [Электронный ресурс]. – Режим доступа: https.www.cpf.az/
  18. Xəzər statusu, neft və səviyyə [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http:caspi.net