Науковий вісник Одеського національного економічного університету 2019, 3, 73-84

Питання зовнішньополітичного вимірювання інформаційної безпеки

Гусейнова Сура
дисертант Інституту права та прав людини Національної Академії Наук Азербайджанської Республіки, e-mail:matlabm@yandex.ru

Гусейнова С. Питання зовнішньополітичного вимірювання інформаційної безпеки. / С. Гусейнова // Науковий вісник Одеського національного економічного університету: зб. наук. праць; за ред.: М.Д. Балджи (голов. ред.). (ISSN 2409-9260). – Одеса: Одеський національний економічний університет. – 2019. – № 3(266). – С. 73-84.

У статті аналізуються проблеми формування механізму щодо забезпечення міжнародної інформаційної безпеки в умовах глобалізаційних викликів і загроз. Автор доводить, що проблематика міжнародної інформаційної безпеки трансформувалася з чисто технологічної у військово-політичну і стала одним з ключових мегатрендів світової політики. Справедливо відзначається, що технологічний дизайн дозволяє забезпечити нейтральність інтернет-технологій, які об'єднують одночасно безліч локальних мереж. Підкреслюючи те, що особливу небезпеку тут представляє так звана «мережева нейтральність», яка передбачає, що провайдери зобов'язані надавати доступ всім користувачам до всіх ресурсів на рівних умовах, блокувати трафік того чи іншого сайту або стягувати додаткову плату за збільшену швидкість доступу. Відзначається, що з огляду на інтенсивне зростання конфліктного потенціалу в світі і посилюється протиборство в глобальному інформаційному просторі, зростають ризики використання міжнародними акторами інформаційно-комунікаційних технологій в досягненні своїх геополітичних цілей шляхом маніпулювання суспільною свідомістю на глобальному рівні. Основний нормативною базою в цій області автор вважає, прийнятої Генасамблеєю ООН у вересні 2015 р резолюції «Перетворення нашого світу: Порядок денний в галузі сталого розвитку на період до 2030 р» мета №9, де пов’язано вдосконалення ІКТ зі стійким розвитком всієї світової спільноти . В умовах Четвертої промислової революція відбувається конвергенція технологій, яка розмиває кордони між фізичною, цифровою та біологічною сферами як у віртуальному просторі, так і в реальній практиці світової взаємодії. Відповідно розширюється і трансформується простір виконання державами зовнішньополітичних завдань у вирішенні проблем підтримки міжнародної інформаційної безпеки. У статті досліджується діяльність Групи урядових експертів ООН з інформаційної безпеки. Вперше описується дискурс загроз конвергенцій нано, біо, інфо та когнітивних технологій NBIC в політико-стратегічних і соціально-медійних напрямках.

виклики, міжнародна та інформаційна безпека, зовнішня політика, вимір, світова політика, ризики.

JEL classification: D780; F420; DOI: 10.32680/2409-9260-2019-3-266-73-84

1. 118 Internet World Stats. Usage and population statistics. URL:www.internetworldstats.org
  2. Цензура (контроль и анонимность) в интернете. Мировой опыт http://www.tadviser.ru/index.php
  3. The US Senate votes in favor of restoring the FCC's net-neutrality rules/www.businessinsider.com/net-neutrality-2018
  4. Andrew Krepinevich.7 Deadly Scenarios: A Military Futurist Explores the Changing Face of War in the 21st Century. Bantam, August 31, 2010
  5. Baird D., Nordmann A. & Schummer J. (eds.), Discovering the Nanoscale, Amsterdam: IOS Press, 2004.
  6. Dorothy E. Denning. Information Warfare and Security. Оxford. UK, 2005
  7. Nato’s Warsaw summit is a test the west must pass. www.ft.com/content/f36c7b2a-3f7d-11e6-9f2c
  8. Кларк Р., Найк Р.. Третья мировая война. Какой она будет? Высокие технологии на службе милитаризма. С-П., Питер, 2011.
  9. Towards a secure cyberspace via regional cooperation.https://dig.watch/processes/ungge
  10. Смирнов. А.И. Современные информационные технологии в международных отношениях. М., МГИМО- Университет, 2017.
  11. The 25 Largest Internet Companies In The World www.worldatlas.com/articles/