Науковий вісник Одеського національного економічного університету 2019, 3, 84-96

Король Володимир
кандидат економічних наук, доцент кафедри міжнародної економіки, маркетингу і менеджменту, Івано-франківський навчально-науковий інститут менеджменту Тернопільського національного економічного університету, e-mail:King_stat@i.ua

Король В. Організація процесу формування аналітичної інформації в системі економічної безпеки підприємства. / В. Король // Науковий вісник Одеського національного економічного університету: зб. наук. праць; за ред.: М.Д. Балджи (голов. ред.). (ISSN 2409-9260). – Одеса: Одеський національний економічний університет. – 2019. – № 3(266). – С. 84-96.

У статті визначено елементи інформаційно-аналітичного забезпечення економічної безпеки промислових підприємств. Виокремлено методичні способи, що застосовуються для інформаційного забезпечення системи економічної безпеки підприємства. Охарактеризовано особливості організації обліково-аналітичної діяльності на підприємстві. Досліджені сучасні проблеми організації обліково-аналітичного забезпечення як складової частини системи економічної безпеки вітчизняних підприємств. При цьому, якщо дія внутрішніх факторів ще може бути визначена певними аналітичними розрахунками, то для оцінки впливу зовнішніх факторів-загроз (особливо непрямого впливу) потрібне певне розширення наявного підходу до організації облікових систем. Зазначено, що досить часто дослідниками в процесі розглядання інформаційного забезпечення контуру управління економічною безпекою підприємств нівелюється питання організації бухгалтерського обліку, що не є вірним, оскільки облік складає основне й майже єдине джерело інформації для сучасного підприємства в рамках управління процесом зміцнення його економічної безпеки. При цьому аналітична складова управління економічною безпекою підприємств, як правило, зводиться до визначення певного переліку окремих чи інтегральних показників, розрахувати які можна лише у разі адаптування й розширення бухгалтерської звітності. Охарактеризовано обліково-аналітичне забезпечення як складову інформаційного забезпечення, що стало основою розроблення концептуальних засад формування системи обліково-аналітичного забезпечення в процесі управління економічною безпекою підприємства. Розроблено методичні засади формування підсистеми обліково-аналітичного забезпечення управління економічною безпекою на вітчизняних підприємствах, які враховують специфіку функціонування, передбачають раціональне використання наявних ресурсів та уможливлюють досягнення основних цілей у сфері економічної безпеки.

економічна безпека підприємства, обліково-аналітичне забезпечення, управлінське рішення, інформація, аналіз, облікова інформація, загрози, облік.

JEL classification: D830; DOI: 10.32680/2409-9260-2019-3-266-84-96

УДК: 658:65.012.8

1. Пантелєєв В. П. Аудит. – Київ: Видавничий дім «Професіонал», 2008. – 158 с.
  2. Информационные системы в экономике: учебник / под ред. проф. В. В. Дика. – М.: ФиС, 1996. – 272 с.
  3. Гарасим П.М. Проблеми формування обліково-аналітичної інформації в системі менеджменту / П.М. Гарасим, С.В. Приймак // Вісник Національного університету "Львівська політехніка". – 2012. – № 722. Менеджмент та підприємництво в Україні: етапи становлення і проблеми розвитку. – С. 42–48.
  4. Штангрет А.М. Обліково-аналітичне забезпечення процесу гарантування економічної безпеки підпиємства / А.М. Штангрет // Наукові записки Української академії друкарства. – 2013. – №2. – С.58-63.
  5. Гордієнко Н.І. Конспект лекцій з дисципліни «Обліково-аналітичне забезпечення економічної безпеки на підприємстві». – Харків: ХНУМГ ім. О.М. Бекетова, 2016. – 78 с.
  6. Яремик М.І., Яремик Х.Я. Інформаційно-аналітичне забезпечення в системі управління фінансово-економічною безпекою підприємств // Наукові записки. – 2016. – № 2 (53). – С. 173-180.
  7. Олійничук О.І. Обліково-інформаційне забезпечення формування й імплементації стратегії економічної безпеки підприємства // Вісник Житомирського державного технологічного університету. Серія «Економічні науки». – 2015. – № 1. – С. 41-47.