Науковий вісник Одеського національного економічного університету 2019, 3, 96-112

Корягіна Тетяна
кандидат наук з державного управління, доцент кафедри оподаткування та соціального забезпечення, Університет митної справи та фінансів, e-mail:koriagina1@i.ua

Ільченко Вікторія
кандидат економічних наук, доцент кафедри підприємництва та економіки підприємств, Університет митної справи та фінансів, e-mail:vikusijzajac@gmail.com

Корягіна Т., Ільченко В. Аналіз сучасного стану реалізації податкової політики в україні в умовах децентралізації. / Т. Корягіна, В. Ільченко // Науковий вісник Одеського національного економічного університету: зб. наук. праць; за ред.: М.Д. Балджи (голов. ред.). (ISSN 2409-9260). – Одеса: Одеський національний економічний університет. – 2019. – № 3(266). – С. 96-112.

В статті розкрито теоретичні основи реалізації податкової політики. Визначено, що податкова політика є сукупністю заходів для встановлення нових і скасування чинних податків та інших обов'язкових платежів до бюджету, зміни ставок, об'єктів оподаткування та об'єктів, що пов'язані з оподаткуванням, податкової бази по податках та інших обов'язкових платежах до бюджету з метою забезпечення фінансових потреб держави на основі дотримання балансу економічних інтересів держави та платників податків. Досліджено сучасний стан податкової політики в Україні, проаналізовано роль основних податків в формування бюджету країни та визначено пріоритетні напрями вдосконалення податкової політики. Аналіз сучасного стану реалізації податкової політики в Україні засвідчив, що Зведений бюджет країни в 2018 р. переважно був сформований за рахунок податкових надходжень. Серед усіх податків, що наповнюють бюджет країни найбільшу роль фіскальну роль відіграє ПДВ. В Україні найбільше фіскальне значення мають надходження від ПДВ з імпортних товарів, ніж з тих, що вироблені в країні. Висока питома вага ПДВ від імпортованих на територію України товарів і поява тенденції до її зростання не є позитивним фактом. Це може свідчити про скорочення обсягів виробництва суб’єктами господарювання всередині країни, зростання залежності від імпортованих товарів, які через низький обмінний курс гривні до іноземної валюти є досить дорогими для переважної більшості українців. Встановлено, що серед прямих податків України найбільше фіскальне значення має ПДФО із динамікою зростання його частки, він на п’яту частину сформував зведений бюджет України в 2018 р. Така динаміка свідчить про щорічне зростання ролі цього податку в формування бюджету країни та зростанні ролі доходів громадян в формуванні фінансових ресурсів країни. В країні склалася система оподаткування, в якій основну функцію наповнення бюджету країни відіграють фізичні особи, оскільки саме вони є кінцевими платниками таких податків, як ПДВ, податку на доходи фізичних осіб. А зростання в абсолютному вимірі й у структурному співвідношенні ПДВ зумовлено в кризових умовах посиленням фіскальної функції непрямих податків, що спричиняє збільшенням податкового навантаження на споживання.

податки, податкова система, податкова політика, державний бюджет, податок на додану вартість, податок з доходів фізичних осіб.

JEL classification: Н300; DOI: 10.32680/2409-9260-2019-3-266-96-112

УДК: 336.143:336.22

1. Кудряшов В. П. Курс фінансів. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://pidruchniki.ws/15840720/ finansi/kurs_finansiv_-_kudryashov_vp
  2. Мельник М. В. Податкова система України. – Київ: Парламентське видавництво, 2011. – 318 с.
  3. Тарангул Л. Л., Соловйова Л. О. Роль спеціалізованої державної податкової інспекції у фінансовому забезпеченні регіонального розвитку (на прикладі Запорізької області). // Науковий вісник Національної академії ДПС України. – 2007. – № 1 (36). – С. 41-50
  4. Виконання Державного бюджету України за 2016-2018 роки / Міністерство фінансів України: офіційний сайт. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://www.minfin.gov.ua/news/view/pokaznyky-vykonannia-biudzhetu-ukrainy--rr?category=bjudzhet&subcategory=Current+year+budget+information
  5. Карпишин Н.І., Фесянова Н.В. Класичні принципи місцевого оподаткування: досвід і потенціал реалізації в Україні. // Науковий вісник: Фінанси, банки, інвестиції. – 2012. – №6. – С. 63-69
  6. Податки в Італії [Електронний ресурс]. – Режим доступу: //casaitaliana.jimdo.com