Науковий вісник Одеського національного економічного університету 2019, 4, 111-123

Влада і суспільство: проблеми взаємодії в країнах СНД

Румянцева Анжеліка
доцент, Одеський національний економічний університет, e-mail:Taya291098@gmail.com

Румянцева А. Влада і суспільство: проблеми взаємодії в країнах СНД. / А. Румянцева // Науковий вісник Одеського національного економічного університету: зб. наук. праць; за ред.: М.Д.Балджи (голов.ред.). (ISSN 2409-9260). – Одеса: Одеський національний економічний університет. – 2019. – № 4(267). – С. 111-123.

У даній статті розглядається тема влади і суспільства на прикладі взаємодії двох цих сил в Україні. Як відомо, поняття «влада» зародилося в самому первісному суспільстві, як тільки воно з'явилося і сформувалося. З тих самих пір ці поняття нероздільні один з одним, так як немає і не було такого суспільства, де б не мала місце бути та чи інша владна ієрархія. У статті автор дає різні трактування цих понять, детально описує етапи їх формування та взаємодії. В ході багаторічного досвіду різних суспільств, були виведені та обґрунтовані різні проблеми, що виникають між можновладцями та іншою частиною суспільства. У цій статті автор детально розглядає та описує, наприклад, поняття громадянського суспільства, розповідає про етапи його зародження і становлення як в цілому, так і зокрема в Україні, виділяє основні проблеми, з якими стикається більшість людей, які усвідомлено обрали шлях громадянського самовияву, уточнює функції та структуру даного поняття. Також в статті, наведені автори та їхні праці, пов'язані з такими темами, як «влада і суспільство», «громадянське суспільство» та «громадянська участь»; висунуті основні цілі і завдання, поставлені сучасним світом в нашому суспільстві перед громадянами, шляхи та способи їх вирішення. Наведені приклади міжнародних практик, та окрім цього детально розглянуто процес становлення та змін по частині взаємодії влади і суспільства та поняття «громадянське суспільство», починаючи з періоду перебудови, що мала місце бути в кінці минулого століття і поклала початок кардинальним інноваціям в системі владарювання, відносини більшої частини суспільства до управлінських структур, формування громадянської позиції та прагнення до самовияву і самоврядування в Україні. Зроблено належні висновки та запропоновано подальші шляхи щодо розвитку.

влада, суспільство, громадянське суспільство, демократія, самоврядування, громадянська позиція, Україна.

JEL classification: А110; F420; DOI: 10.32680/2409-9260-2019-4-267-111-123

УДК: 321.01:316.3 (47-57)

1. Дзюбка І. С., Лемківський К. М. Політологія: підручних. – К., 2008. – С. 220-223, 264-266.
  2. Борцов Ю. С. Человек и общество: краткий энциклопедический словарь-справочник (политология). – Р., 2007. – С. 485.
  3. Задорин И. В. Власть и общество в Украине: развитие взаимодействия и повышение эффективности гражданского участия. – М., 2013.
  4. Рябов С. Г., Томенко М. В. Основи теорії політики. – К.: Тандем, 2006. – С. 49, 59.
  5. Dzyubka I. S., Lemkivs’kyj K. M. Politologiya: Pidr. – K., 2008. – P. 220-223, 264-266.
  6. Bortsov U. S. Chelovek i obschestvo: kratkij entsiklopedicheskij slovar’-spravochnik (politologiya). – P., 2007. – P. 485.
  7. Zadorin I. V. Vlast’ i obschestvo v Ukraine: razvitie vzaimodejstviya i povyshenie effektivnosti grazhdanskogo uchastiya. – M., 2013.
  8. Ryabov S. G., Tomenko M. V. Osnovy teorii polityky. – K.: Tandem, 2006. – P. 49, 59.