Науковий вісник Одеського національного економічного університету 2019, 4, 13–25

Андросова Олена
Кандидат економічних наук, Доцент кафедри фінансів, банківської справи та страхування, Національний університет «Запорізька політехніка», e-mail:AndrosovaEF@gmail.com

Андросова О. Показники рентабельності підприємств машинобудування як індикатори ефективності їх діяльності. / О. Андросова // Науковий вісник Одеського національного економічного університету: зб. наук. праць; за ред.: М.Д. Балджи (голов. ред.). (ISSN 2409-9260). – Одеса: Одеський національний економічний університет. – 2019. – № 4(267). – С. 13-25.

У статті розглянуто науково-методичні підходи до вимірювання рентабельності за допомогою системи відносних показників, які в цілому характеризують ефективність машинобудівельних підприємств, їх структурних підрозділів, прибутковість різних видів діяльності, а саме операційної, фінансової, інвестиційної, вигідність виробництва окремих видів продукції. Доведено, що показники рентабельності характеризують більш повно, ніж прибуток ефективність господарювання підприємств машинобудування так, як їх величина відображає вдале співвідношення ефекту з вкладеними в підприємство капіталом, або використаними у процесі діяльності ресурсами. З’ясовано, що показники рентабельності можна використовувати як дієвий інструмент в інвестиційній політиці та ціноутворенні, під час вибору варіантів формування асортименту та структури продукції на підприємствах машинобудування. Проаналізовано за системою показників рентабельності два представника підприємств машинобудування. Аналіз показників рентабельності здійснювався за такими показниками: рентабельність активів за прибутком від звичайної діяльності до оподаткування, рентабельність капіталу за чистим прибутком, рентабельність власного капіталу, рентабельність виробничих фондів, рентабельність реалізованої продукції за прибутком, рентабельність витрат, коефіцієнт реінвестування, період окупності капіталу, період окупності власного капіталу. Доведено, що у процесі аналізу показників рентабельності оцінюється рівень виконання плану, прогнозних розрахунків підприємств, вивчається динаміка показників, визначаються резерви підвищення рентабельності. Встановлено, що умовою підвищення ефективності діяльності підприємств машинобудування є випереджальне зростання результату показників прибутку й чистого доходу в порівнянні із зростанням таких показників, як капіталу та витрат.

показники рентабельності, капітал, прибуток, чистий прибуток, ефективність діяльності, власний капітал.

JEL classification: G310, L620; DOI: 10.32680/2409-9260-2019-4-267-13-25

УДК: 005.52:331.101.3

1. Андрющенко І. Є. Аналіз показників стійкості функціонування машинобудівних підприємств: [електронна стаття] / І. Є. Андрющенко.- Електронні дані // EIRZNTU (Electronic Institutional Repository of Zaporizhzhya National Technical University). – Запоріжжя, 2015 -.- Режим доступу: http://eir.zntu.edu.ua/handle/123456789/1929. - Назва з екрана. - Дата перегляду: 23.01.2018
  2. Андрющенко І. Є. Сучасні тенденції показників надійності функціонування машинобудівних підприємств: [електронна стаття] / І. Є. Андрющенко.- Електронні дані // EIRZNTU (Electronic Institutional Repository of Zaporizhzhya National Technical University). – Запоріжжя, 2015 -.- Режим доступу: http://eir.zntu.edu.ua/handle/123456789/1923. - Назва з екрана. - Дата перегляду: 19.01.2018
  3. Попова А. О. Сучасний стан, проблеми та напрями розвитку машинобудування в фінансово-економічному механізмі України : [додаються статистичні матеріали за 2001-2013 роки] / А. О. Попова // Держава та регіони. Серія: Економіка та підприємництво. – 2015. – № 1 (82). – С. 54-61.
  4. Чубка О. М. Фінансова стійкість машинобудівних підприємств: поняття та оцінка : [на прикладі Львівської області] / О. М. Чубка // Регіональна економіка. – 2016. – № 2 (80). – С. 198-205.
  5. Юхновська Ю. О. Конкурентоспроможність машинобудівних підприємств України / Ю. О. Юхновська // Держава та регіони. Серія: Економіка та підприємництво. – 2013. – № 1. – С. 154-158.
  6. Кривов'язюк І. В. Оцінювання стратегічної позиції машинобудівних підприємств у контексті задач діагностики їх можливостей / І. В. Кривов'язюк, Р. М. Стрільчук // Актуальні проблеми економіки. – 2016. – № 8 (182). – С. 146-155.
  7. Зимовець В. В. Фінансові механізми розвитку машинобудування в Україні / В. В. Зимовець, П. О. Керімов // Фінанси України. – 2017. – № 3 (256). – С. 111-121.
  8. Романенко В. А. Розвиток машинобудування в Україні: системний підхід : [динаміка виробництва окремих видів продукції машинобудування в Україні, обсяги виробництва та кількість підприємств-виробників окремих видів продукції, рівень рентабельності та ін. (1990-2011)] / В. А. Романенко // Економіка України. – 2013. – № 10 (623), жовтень. – С. 56-66.
  9. Крамаренко Г.О. Фінансовий аналіз : [підручник] / Г.О. Крамаренко, О.Є. Чорна. – К.: Центр учбової літератури, 2008. – 392 с.
  10. Тютюнник Ю. М. Фінансовий аналіз: навч. посібник: / Ю. М. Тютюнник. – Київ : Знання, 2012. – 815 с.
  11. Череп А. В. Економічний аналіз. Навчальний посібник. / А. В. Череп — Київ: Кондор, 2005. — 160 c.
  12. Школьник І. О., Фінансовий аналіз: навч. посібник / І. М. Боярко, О. В. Дейнека та ін. ; за заг. ред. І. О. Школьник. – Київ : Центр учбової літератури, 2016. – 368 с.
  13. Подольська В.О., Фінансовий аналіз. / В.О. Подольська, О. В. Яріш. К.: Центр навчальної літератури, 2007. - 488 с.
  14. Базілінська О. Я. Фінансовий аналіз: теорія та практика навч. посіб. / О. Я. Базілінська. – 2-ге вид.. – К. : Центр учбової літератури, 2011. – 398с.
  15. Кіндзерський Ю. В. Промисловість України: стратегія і політика структурно-технологічної модернізації: монографія / Ю. В. Кіндзерський. – Київ : НАН України, 2013. – 536 с.