Науковий вісник Одеського національного економічного університету 2019, 4, 175-196

Цубенко Валерія
доктор історичних наук, професор, Одеська державна академія будівництва та архітектури, e-mail:valeriia78d@gmail.com

Цубенко В. Книга про феномен президентства Л. Кучми. Рецензія на працю Павла Гайдуцького «Я завжди з Україною! Л. Кучма» / В. Цубенко // Науковий вісник Одеського національного економічного університету: зб. наук. праць; за ред.: М.Д.Балджи (голов.ред.). (ISSN 2409-9260). – Одеса: Одеський національний економічний університет. – 2019. – № 4(267). – С. 175-196.

У рецензії здійснено спробу проаналізувати фундаментальне видання Павла Івановича Гайдуцького «Я завжди з Україною! Л. Кучма», яке побачило світ наприкінці 2018 р. у Києві. Монографія містить надзвичайно широкий комплекс джерел, рідкісних історичних фотографій, оцінки та аналітичні висновки. Стверджується, що феномен постаті Леоніда Кучми заслуговує на вивчення. Актуальність полягає в об’єктивній потребі правдивого відтворення політичної та державницької діяльності Л. Кучми за 1990–2018 рр. як народного депутата, Прем’єр-міністра та Президента України, а також у висвітленні його ролі в посткомуністичній трансформації України в незалежну державу та його громадського-благодійну справу. Встановлено, що висвітлення цих питань дозволяє доповнити вітчизняну історичну науку новими фактами і ввести в обіг невідомі широкому загалу матеріали, глибше розкрити трансформацію структур влади і громадсько-політичних інститутів, економічної системи та соціальної політики України наприкінці ХХ ст. – на початку XXI ст., виважено оцінити роль досліджуваної особистості у державному житті та на міжнародній арені. Підготовці й виходу монографії передували ретельне багаторічне вивчення, глибокий аналіз статистичних, економічних матеріалів, обговорення порушених проблем серед широкого кола науковців та державних діячів, апробація результатів у практичній діяльності органів державної влади. Вважаємо, що структура книги добре продумана і складається із звернення автора книги, Павла Івановича Гайдуцького, до читача, п’яти частин, сімнадцяти розділів і післямови. Відзначено, що розглянута науково-публіцистична праця є своєчасною і необхідною, реалізація висвітлених у ній положень та фактів дасть змогу використати вітчизняний досвід президентства Леоніда Кучми про подолання криз і здійснення реформ, збереження миру, утвердження національного патріотизму, для подальших наукових досліджень. Доведено, що ця книга є зразком сучасної книжкової культури і її зовнішній вигляд гармонійно перегукується з проблематикою монографії. Дизайн книги – іміджевий. З’ясовано, що праця Павла Гайдуцького характеризується структурованістю, методичною завершеністю та чіткістю зроблених висновків. Автора книги характеризує висока наукова культура викладу матеріалу, логічна послідовність та системність у процесі вирішення поставлених завдань, їх достовірність. Суттєвим для сучасного аналізу новітньої історії України є питання відносин у владі, клановості бізнесових та державних структур, наявності групи інтересу та олігархії. Вважаємо, що монографія П. Гайдуцького «Я завжди з Україною! Л. Кучма» заслуговує найвищої оцінки.

рецензія, Леонід Кучма, Президент України, книга, розділ, Павло Гайдуцький, реформа.

DOI: 10.32680/2409-9260-2019-4-267-175-196

УДК: 94