Науковий вісник Одеського національного економічного університету 2019, 5, 111-125

Карпенко Юлія
кандидат економічних наук, доцент, Одеський національний економічний університет, e-mail:uliauliavk@gmail.com

Карпенко Ю. Основні підходи до управління запасами в системі операційного менеджменту підприємства. / Ю. Карпенко // Науковий вісник Одеського національного економічного університету: зб. наук. праць; за ред.: М.Д.Балджи (голов.ред.). (ISSN 2409-9260). – Одеса: Одеський національний економічний університет. – 2019. – № 5(268). – С. 111-125.

У статті було обґрунтовано актуальність управління запасами торговельних підприємств України з огляду на динаміку основних показників торгівлі. Розглянуто основні характеристики моделей систем управління запасами в умовах незалежного попиту: обсяг замовлення, точку розміщення замовлення, спосіб ведення обліку, трудомісткість використання та тип матеріалів (товарів), для яких використовується. Для моделі з фіксованим обсягом та моделі з фіксованим періодом замовлення наведено спосіб розрахунку розміру замовлення. Розроблено методичний підхід до управління запасами підприємства торгівлі на підставі використання основних моделей систем управління товарно-матеріальними запасами в умовах незалежного попиту, який базується на сукупності формалізованих процедур, що ідентифікуються через логічні схеми та інформограми. Для відображення основних операцій процесу управління запасами торговельного підприємства запропоновано логічну схему, що відображає такі основні операції процесу: аналіз обсягів продажу підприємства за товарними позиціями асортименту, розрахунок розміру партії поставок товарів, формування графіку поставок товарів з врахуванням запитів споживачів, організація поставок товарів за графіком, контроль поставок товарів за графіком. З метою визначення інструкцій та методів перетворення вхідної інформації на вихідну за операціями, а також переліку цієї інформації, розроблено інформограму процесу управління запасами товарів торговельного підприємства. Інформограма відбиває перелік вхідної та вихідної інформації за операціями процесу, а також використані методи та моделі: АВС – аналізу, модель управління запасами з фіксованим обсягом, модель управління запасами з фіксованим періодом, методику розробки календарних графіків поставок ресурсів, методи управління, метод план/факт аналізу.

управління запасами, торговельні підприємства, модель управління запасами з фіксованим обсягом замовлення, модель управління запасами з фіксованим періодом замовлення, АВС – аналіз, логічна схема процесу, інформограма процесу.

JEL classification: L810; М210

УДК: 658.7.011.1

1. Чeйз P. Б. Пpoизвoдcтвeнный и oпepaциoнный менеджмент / P. Б. Чeйз, Н. Дж. Эквилaйн, P. Ф. Якoбc.; 8-e издaниe: пepeвoд c англ. - М.: Изд. дoм «Вильямc», 2004 – 950 c.
  2. Антонець О. О. Методичний підхід до управління запасами на промисловому підприємстві / О. О. Антонець // Бізнес Інформ. - 2013. - № 11. - С. 262-265.
  3. Хомяков В. І. Сучасні тенденції в управлінні запасами підприємств та їх моделювання / В. І. Хомяков, С. В. Кошеленко // Збірник наукових праць Черкаського державного технологічного університету. Сер. : Економічні науки. - 2012. - Вип. 32(1). - С. 3-8.
  4. Чуприна Л.В. Роль управління запасами у підвищенні ефективності управління підприємством / Л.В. Чуприна, В.М. Намазова // Молодий вчений - № 4 (44) – 2017. – С.784-788.
  5. Круш П. В. Теоретичні основи управління матеріальними запасами підприємств / П. В. Круш, Ю. В. Орлюк // Економічний вісник Національного технічного університету України "Київський політехнічний інститут". - 2017. - № 14. - С. 239-245.
  6. Сайт Державної служби статистики України [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.ukrstat.gov.ua/